Özgüvenin Olağanüstü Sihri

10 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
753 defa okundu.
Özgüvenin Olağanüstü Sihri

mustafa kılınç resim

Özgüvenli olmak nasıl bir şeydir? Her kişide özgüven var mıdır? Neden bazı insanlar özgüvenli davranırken bazıları davranamaz? Acaba özgüven duygusu genetik mi? Genlerle nasıl bir bağı var? Herkes özgüvenli ve başarılı olabilir mi? Bunun için neye ihtiyacı vardır. Korkak insanlarda özgüven gerçekten yok mu? Evet sizin özgüven kazanınızın durumu nedir. Özgüven kazanınız ne kadar dolu?

Özgüvenin Olağanüstü Doğası

Özgüven yaşamın temel öğelerinden biridir. Aslında her insanın açlığını çektiği duygusal bir gerekliliktir. Bu gereklilik tamamlanmadığında kişiler sıkıntı içinde yaşamaya başlar. Her birey kendisine göre bir kimlik oluşturur ve sonra bu kimliğe bir değer yükler. İşte bundan sonra her şey bu yüklediğiniz değerle ilgili olarak gelişecektir.

Sizin Özgüveninizi Belirleyen Şeyler Neler?

İçsel koşullarınız mı yoksa dışsal koşullar, içinde yaşadığınız çevre mi özgüveninizi belirliyor? Sizce özgüveninizi dışsal çevresel faktörler belirliyorsa tüm yapmanız gereken şey koşullarınızı değiştirmektir. Peki ya değiştirmeyeceğiniz koşullar içindeyseniz bu durumda ne yapacaksınız.

Diyelim ki boyunuz kısa, ailenizi yeterli görmüyorsunuz, varoşlarda yaşıyorsunuz ne yapacaksınız yaşamınız boyunca özgüven fakiri olarak mı kalacaksınız? Elbette ki hayır. Peki ne yapacaksınız söyler misiniz ne yapmayı düşünüyorsunuz. Yapmanız gereken şey çok basit aslında. Sadece; Etkileşiminizi tersine çevirin. Yani özgüveniniz koşullarınıza hükmetmeye başlasın. Çünkü özgüveniniz yükselmeye başladığında koşullarınızda iyileşme ve değişme olacaktır. Gerçek olan şey şudur ki, özgüvenli olma halinizle koşullarınız birbiri ile ancak dolaylı olarak ilişkilidir. Özgüven kazanınızla yüzde yüz etkileşen tek gerçek “Düşüncelerinizdir.” Önce siz düşüncelerinizi yönetmeye başlarsınız sonrada düşünceleriniz sizi yönetmeye başlar. Yaptığım Gelişim ve Değişim Eğitim Programlarında özgüveni düşük bireylerle çalışma fırsatı buldum. Bunların Bilinçaltı Meta-Programlarına bakıldığında içsel dünyalarında oluşturdukları Patolojik Eleştirmen Sesin etkili olduğu gerekçesiyle karşılaştım. Herkesin eleştiren ya da destekleyen bir iç sesi vardır. Ancak özgüveni düşük olan kişilerin iç sesi daha acımasız ve çok fazla konuşur haldedir. Eleştirmen iç ses, yanlış giden her türlü iş için sizi suçlar. Sizi başkalarıyla, onların başarı ve yetenekleriyle karşılaştırır. Nasıl yaşamanız konusunda adeta bir senaryoya sahiptir. Zayıf yanlarınızı abartmak ve sizi aşağıya doğru çekmek onun temel görevidir.

Özgüveniniz düşük olduğunda; kendinize karşı saldırılarınız mantıklı ve haklı görünür. Sizi yargılayan, suçlayan iç sesi belli bir süre sonra doğal görmeye başlarsınız. Artık o sizin için tanıdık bir parçadır. Bunu psikolojik bir çakal olarak bile tanımlayabilirsiniz. Her saldırısı sizin kendi özünüz hakkında sahip olduğunuz duygu ve inançları zayıflatır.

Hayatınızı kazanma yolunda: eleştirisel içsel sesiniz hakkında bilmeniz gereken ilk ve en önemli nokta, içsel sesinizin saldırıları ne denli yanlış ve çarpıtılmış olursa olsun, neredeyse her zaman inanılır gibi olmasıdır. Duygularınız her zaman gerçeği söylemez. Onlara inanmak zorunda değilsiniz, bunu biliyorsunuz değil mi? Hayır diyenlere sesleniyorum. İşte şimdi

öğrendiniz artık mazeretiniz kalmadı. Çünkü biliyorsunuz. İçsel sesinizin geçmiş ya da geleceğinizle ilgili senaryolarına önem vermeyin. Kimi zaman eleştirel içsel sesiniz sizin değerlilik duygunuzu zedelemek için geçmişteki bazı imge ve resimleri kullanır. Bir toplantıda gerçekleşmiş tuhaf bir sahneyi, müdürünüzden fırça yediğiniz anları, bitmiş bir ilişkiye ait görüntüleri gözünüzün önüne getirir. Bunları tersine çevirme gücüne sahip olduğunuzu bilin. Kendi değerlilik inancınıza sahip çıkın. Kendiniz için yapın bunu.

İnsanlar kendilerini bu kadar sıkıntıya sokan özgüvenlerini adeta yok eden içsel seslerini neden dinleme eyilimindedirler;

İnsanlar eleştirmen içsel sesi dinlerler. Çünkü dinlemenin onlar için yararlı olduğuna inanırlar. İnanılmaz görünse de eleştirmen içsel ses bazı temel gereksinmelerimizin karşılanmasına yardımcı olur. Bu yüzden kişilerde içsel sesi dinleme programı güçlenir. Hiç şüphe yoktur ki; kişilerin belli bazı gereksinimleri vardır. Bunlar;

*Güvende ve korkusuz olma

*Dünyada etkili ve başarılı olma

*Anne-Baba ve önemli kişiler tarafından onaylanma

*Kendini yeterli ve değerli hissetme

*Sevilme-aidiyet duygusu içerisinde olma vb.

Yeterli özgüven sihriyle bütünleşen kişiler yaşam yolculuğundaki gereksinimlerin karşılamakta, özgüveni düşük olan kişilere göre çok daha farklı stratejilere sahiptir. Özgüveniniz olağanüstü olduğunda yaşam size tüm ihtişamıyla gelir.

“ÖZGÜVEN SİHRİNE SAHİP OLMA”

Sizde hayatınızı kazanma yolunda özgüvenin sihriyle bütünleşmek, fark yaratmak istiyorsanız,

İnsanları harekete geçiren her türlü duygunun oluşumunu sağlayan beyninizdir. Beyninizden özgüveninizle ilgili geçen düşüncelerin farkında olun. Onları yönetin. Eğer bana bunu nasıl yapabiliriz diye soruyorsanız o zaman size bunu “Yeterince istediğinizden emin misiniz diye sorarım. Emin olsaydınız bunun “NLPDAP” merkeziyle mümkün olduğu yolunu çoktan bulurdunuz.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On