OSMANLI TATLI SALONU AÇILDI

5 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
609 defa okundu.
OSMANLI TATLI SALONU AÇILDI

 

20160305_124605_resizedKırşehir Halkı Osmanlı Tulumba Tatlı Çeşitleri Olan Çikolatalı,Cevizli,Antep Fıstıklı,Portakallı ve Çok Sayıda Tatlılarla Tanışmış Oldu

 

Şehrimizin esnaflarından eski siyasetçi ve eski KTV kurucularında Stüdyo Ay sahibi Zekeriye Ay Cumartesi günü Saat 12:00’de Mehteran eşliğinde Osmanlı Tatlıları Şubesini açtı. Çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşen açılışa halkı ve ilimiz siyasetçilerini bir araya getirdi. Tepsilerle halka tatlı sunumunu yapan Zekeriye Ay ilk Osmanlı tatlısını Kırşehir’e kazandırmakla kendilerine yeni bir girişimci ve istihdam sağladığı için mutlu olduğunu dile getirerek: “İnşallah Allah utandırmaz” dedi.Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin açılışı yaptığı Osmanlı tatlı salonunu Kırşehir halkına tatlı ziyafeti  vermiş oldu.

Kırşehir Halkı Osmanlı tulumba tatlı çeşitleri olan Çikolatalı,Cevizli,Antep Fıstıklı,Portakallı ve çok sayıda tatlılarla tanışmış oldu.

Osmanlı zamanında tatlı yapımına büyük bir profesyonellikle bakılır bu sebeple helvacıhanede bulunan ustalar özellikle maharetli ve zeki insanlardan seçilirdi ve yerleri ayrıydı.

Tatlılarda şeker ihtiyacı baldan karşılanmaktaydı. Ramazan’da hepimizin bildiği gibi güllaç yapılırdı ve benzer şekilde aşure de özel günler listesindeydi. Bunun haricinde baklava sarayda daha üst safhalarda beklenirken o zamanki teknolojik yetersizlikten ötürü zorluğu olan kadayıfın yeri çok ayrı tutulmaktaydı.

Ayrıca Osmanlı’da ayva tatlısının da yerinin çok ayrı olduğu bilinmekte. Reçelkültürünün çok yaygın olduğu Osmanlı’da karpuz, kavun, günümüzde de tekrar popülerleşen patlıcan ve hatta cevizin bile reçeli yapılmaktaydı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN