OSMAN KÖK “TAŞERONLUĞU KALDIRACAĞIZ

27 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
613 defa okundu.
OSMAN KÖK “TAŞERONLUĞU KALDIRACAĞIZ

osman-kök

CHP Kırşehir Milletvekili Adayı Dr. Osman Kök: Kırşehir’in sorunlarını ve taleplerini biliyor. CHP’nin çalışma yaşamında giderek kronik hale gelen sorunların çözümünde sendikalardan gelen talepleri esas alacak


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir Milletvekili Adayı Dr. Osman Kök, CHP tarafından uygulamaya konulacak Merkez Türkiye Projesi ile ilgili açıklama yaptı ve proje merkezinin Kırşehir olacağını ifade ederek bu projeyle Kırşehir’in de bir cazibe merkezi haline geleceğine vurgu yaptı.
Milletvekili Adayı Dr. Kök, açıklamasında:”Bu proje Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak. Sadece yolları birbirine bağlamıyoruz; ülkeleri, kültürleri ve yaşamları birbirine bağlıyoruz. Bürokrasi sıfırlanacak, 2020’de faaliyete geçecek ve büyüyecek. 2035 yılına gelindiğinde tamamlanacak.
Yeni bir şehir, küresel bir proje. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez olacak. 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak. Otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. AR-GE, tekno park şehri. Bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5’in altına inece büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Tüm yakın coğrafyaya barış mutluluk ve refah gelecek.
Bu projenin hayata geçirilmesi için de Kırşehir olarak üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getireceğiz ve ilimizi Türkiye’nin ve dünyanın cazibe merkezi haline getireceğiz. “ ifadelerine yer verdi.
“1 Kasım seçimleri; işçiler, sendikalar açısından cellâtları ile dostları arasında tercihlerini göstermeleri gereken bir dönemeçtir. İşsizliği çözmek bir kenara, işsizlik sigortasını amaç dışı kullanmayı adet edinen iktidar, şimdi de işçilere seçim beyannamesinde kendi yarattığı ‘taşeronluğu kaldıracağım’ diyor.”

“Cumhuriyet Halk Partisi gibi sendika temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri; Kırşehir’in sorunlarını ve taleplerini biliyor. CHP’nin çalışma yaşamında giderek kronik hale gelen sorunların çözümünde sendikalardan gelen talepleri esas alacak.”

“AKP işçinin, emekçinin sorunlarını çözmeyi hedeflemiyor. İşçiyi, emekçiyi açlığa ve yoksulluğa mahkûm ederek sermayeyi ihya etmeyi birinci görevi olarak görüyor. 13 yıllık iktidarında her zaman yaptığı gibi işçiye, emekçiye utanmadan yalan söylemeyi de adet edinmiş durumdadır.”

“1 Kasım’da gelin hep birlikte emekten yana yüzünü dönen tek partiyi destekleyerek; 13 yıllık yolsuzluk, yoksulluk, yasakların kaldırılacağı özgür bir Türkiye kuralım. Merkez Türkiye Projesi ise sadece yolları birbirine bağlamıyoruz; ülkeleri, kültürleri ve yaşamları birbirine bağlıyoruz.”

Kredi kartı borcu olanlar rahatlayacak!
Dr. Kök, “CHP, banka borçlusu 8 milyon kişiyi rahatlatacak projede sona geldi. Kredi kartı ve bireysel kredi borcunu ödemekte zorlanan ve yasal takip altındaki yaklaşık 8 milyon kişinin borçlarını yeniden yapılandırarak rahatlatmaya dönük projesine nokta koyacağız. Bankalarla ortak formül yaratacağız. 7 Haziran seçimlerinde üretilen projeleri 1 Kasım seçimleri öncesinde halkın yararı gözetilerek daha da geliştirdik. Proje, borçların yüzde 80’inin affedilerek kalan yüzde 20’sinin 5 yıllık vadeye yayılacağı bir mekanizmaya dayalı olacak. Bu konuda bankalarla ortak bir formül üretilecek. Yapılan hesaplamaya göre, proje kapsamında yeniden yapılandırmaya konu olacak yüzde 20’lik kısım ise 12 milyar TL’ye karşılık geliyor.”
CHP Kırşehir Milletvekili Adayı Dr. Osman Kök, CHP’nin yeni dönemde ekonomik sorunları bütünlüklü bir yaklaşım içinde ele alacaklarını da sözlerine ekledi.

Asgari Ücret 1500 TL.
CHP Kırşehir Milletvekili Adayı Dr. Osman Kök, “Asgari ücretin arttırılmasıyla aile sigortası birbirini tamamlayan projelerdir. İnsanlar emeğinin karşılığını alamıyor. Bu nedenle emek gücünü verme isteği ortadan kalkıyor. Sosyal yardımları arttıracağımızı söylüyoruz. Sosyal yardımların arttığı ortamı asgari ücreti arttırmadan yaparsak, insanların muhtaçlık durumundan çıkması için gereken adım atılmamış olur. Yardımı o günün sorununu çözmek için değil, yarının yatırımı olacak biçimde kurguladık. Çocukları kreşe göndermek, üniversiteye gidene kadar eğitim yatırımı yapıp sonra meslek edindirmeyi de kapsayan bir aile sigortası” açıklamasında bulundu.
CHP Kırşehir Milletvekili Adayı Dr. Osman Kök, partisinin seçimlerde iktidar olması halinde Kırşehir’in ve Türkiye’nin aradığı ekonomik istikrarla birlikte özgürlük ve demokrasi ortamına kavuşacağını da sözlerine ekleyerek 1 Kasım seçimlerinde Kırşehir’in Türkiye ve dünyanın cazibe merkezi olması için herkesi CHP’ye oy vermeye çağırdı.

CHP’nin Seçim Beyannamesi
CHP Kırşehir Milletvekilleri Adayları Dr. Osman Kök ve Doç. Dr. Mehmet Ali Ekici, seçim için ziyaret ettikleri her yerde gençlere Cumhuriyet Halk Partisi’nin beyannamesindeki maddeleri gerçekleştireceklerini dile getirerek partilerine destek olmalarını istediler.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim maratonu öncesinde CHP’nin Seçim Beyannamesi’ni açıkladı. İşte; CHP’nin Seçim Beyannamesi’ndeki bazı maddeleri:

GENÇLER OLAĞAN ŞÜPHELİ DEĞİL
Bir süreç başladı. 12 Eylül hukukuyla başladı. Gençler olağan şüpheli olarak görünüyorlar. Bakın gençlerle ilgili maddeye orada da aynısı var. Gençleri olağan şüpheli sıfatından çıkaracağız. Onları olağan şüpheli olarak değil onları olağan yurtsever olarak göreceğiz.
Gençlerden ne bekliyoruz? Beklediğim bir şey var. İster burada, ister sokakta caddede, ister işyerinde olan bütün gençlere sesleniyorum. Görülmeyen gençler var, merdiven altı atölyelerde çalışanlar, çöplerden kâğıt toplayanlar var, yeraltında yüzlerce metre çalışan alın teri döken işçiler. Bu gençler var. Gençler Passolig nedeniyle maça gidemiyor. Söz; kaldıracağım bu uygulamayı.

GENÇLERİN SİYASETE GİRMESİNİ İSTİYORUM
Mücadele ruhunuzu kaybetmeyin, kesinlikle başaracaksınız. Peki, biz size ne vaat ediyoruz? Sizden sadece siyasete girmenizi istiyorum. Zaman zaman şikâyet ediyordunuz, partiye üye olmak istiyoruz ama kabul etmiyorlar. Hiçbir partinin yapmadığını yaptım. Buradan bütün gençlere sesleniyorum. CHP’nin internet sitesine girin internet üzerinden partiye üye olun. Hiçbir engel yok önünüzde siyaset için.

ÖĞRENİM KREDİLERİ İÇİN FLAŞ VAAT!
Burada bitmiyor, daha devamı var. Üniversitede okurken öğrenim için kredi alıyor. Mezun olunca devlet yakasına yapışıyor. Borcunu öde… İyi de işi yok. İcraya veriyor. Sevgili gençler CHP iktidarında iş buluncaya kadar bu borçların tahsili engellenecek. İş bulduktan sonra parayı sizden isteyeceğiz, faizler de silinecek.

DİKTATÖRE DİZ ÇÖKTÜREN GENÇLER!
Ve sevgili gençler! Bir ülkede diktatöre diz çöktüren sevgili gençler! Sizinle gurur duyuyoruz. CHP iktidarında bütün meydanlar sizin olacak. Meydanlarda özgürce gezeceksiniz. Biber gazı CHP iktidarında olmayacak. Çünkü biz düşünceden korkmuyoruz. Yasaklar, yasaklar da kalkacak. Gençler özgür bir ülkede olmanın havasını teneffüs edecekler. Az önce söyledim. 6 milyon 62 bin üniversite öğrencimiz var. Sadece yüzde 10’u yurtlarda kalabiliyor. Sadece gençlere değil, çocuklarını üniversiteye gönderen bütün anne babalara söylüyorum. 13 yıldır çözemediler bu sorunu. Sözüm söz 1 yıl içinde hiçbir üniversite öğrencisi benim yurdum yoktur demeyecektir, herkesin yurtta yeri olacaktır. Yurtlar öyle koğuş sistemine göre de değil, birer-ikişer kişilik odalar. İnternet erişimi olacak ve dolayısıyla her anne baba ‘benim oğlum-kızım güvenli bir ortamda okuyor’ diyecek.

PASSOLİGİ KALDIRACAĞIM
Ve önemli bir uygulama. Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle maça gidemiyorlar. Söz kaldıracağım bu belayı. Özgürce maçlara geleceksiniz. Niye getirdiler? Efendim slogan atılıyor da beyefendiler rahatsız oluyorlar. İyi de o sloganlar boşuna atılmıyor ki orada, bir nedeni var. Sormuyor nedenini. Passolig’i kaldıracağız herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı da atabilecek.

YÖK’Ü KALDIRACAĞIZ
Üniversite öğrencileri, mezun oluyorsunuz, kaymakam, vali oluyorsunuz. Polis oluyorsunuz, doktor oluyorsunuz. Ama üniversitedeyken sizi yönetimin dışında tutuyorlar. Biz YÖK belasını kaldıracağız ve öğrencilere üniversite yönetiminde söz ve karar imkânı sağlayacağız. Sizin söz hakkınız olacak.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE SİGORTA
Mevsimlik tarım işçileri hepsi sigortasız çalışıyor, tamamının sosyal güvencesini sağlayacağız.

İKİNCİ ÖĞRETİM HARÇLARINI KALKACAK
İkinci öğrenimde harçlarınız var onları da kaldıracağız. Eğitimi parasız yapacağız. Göreceksiniz gençler için düşündüğümüz her şey aslında ülkenin geleceği için düşündüklerimizdir. Sizin için aldığımız her karar ülkemizin geleceği için alınmış bir karardır.

GENÇLER TUZAĞA DÜŞMEYİN
Gençler sakın tuzağa düşmeyin. İster üniversitede, ister meydanda, ister caddede eğer birisi gelip size, “inanç üzerinden siyaset” yaparsa bilin ki o bu ülkeye en büyük ihaneti yapan insandır. Yine birisi gelir “etnik kimlik üzerinden” siyaset yaparsa o kendi ülkesini seven birisi değildir. Ayrıştırıcıdır bölücüdür. Ve bir başka konu. Yaşam tarzı. Herkesin yaşam tarzına saygılı olacağız. Herkesin inancına saygılı olacağız. Bunları siyasette kullanılan araçlar olmaktan çıkaracağız. Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset. Bunları kabul etmeyin. Ülkenin dünya kadar sorunu var. Onlara odaklanın. Ama şunu unutmayın, herhangi bir yurttaşımız inancı dolayısıyla ötekileştiriliyorsa onun sorununu çözeceğiz. Etnik kimliğinden ötürü ötekileştiriliyorsa eşit yurttaşlığı savunuyoruz diyeceğiz.
Daha önce bu salonda 19 Nisan’da “Yaşanacak bir Türkiye” adıyla seçim bildirgemizi açıklamıştık. Bunu açıkladıktan sonra yurtiçi ve yurtdışında ciddi yankıları oldu. CHP’nin ürettiği politikalarının çok önemli olduğu, tutarlılığı pek çok çevre tarafından vurgulandı. Çünkü seçim bildirgesiyle biz, var olan sorunları çözmeye yönelik ciddi öneriler üretmiştik.

TÜM SİYASİ PARTİLER VAATLERİMİZİ ÖRNEK ALDI
Bizim seçim bildirgemizi hemen hemen bütün siyasi partiler örnek aldılar. Bunu da alacaklar göreceksiniz. Örnek aldılar diye üzülmüyoruz, tam tersine mutluluk duyuyoruz. Bu şunu gösteriyor demek ki ülkenin sorunlarını en iyi analiz en iyi çözüm üreten parti CHP’dir. Demek ki devlet yönetiminde en iyi kadrolar CHP’de var. İktidar olduğumuzda diyorlar ya CHP’nin kadroları var mı, evet CHP’nin kadroları var. Eğer bu seçim bildirgesini diğer partiler bizi örnek alıyorlarsa, bundan gurur duyuyoruz. Ve biz ayrıca sadece üreten değil hakça bölüşen bir stratejiyi de izledik. Bir şey daha politikamızı açıkladık önce “kaynak nerede nerede” diye sordular. Onlar da baktılar ki kaynak var, “en iyisi biz alalım biraz değiştirip bunu uygulamaya koyalım” dediler. Seçim bildirgelerimizin ne kadar büyük bir ciddiyetle hazırlandığını gösteriyor bu. Her kuruşun hesabını yaptık. Uygulanması mümkün olmayan bir projeyi asla gündeme getirmedik.

İŞ GARANTİLİ ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ! 
Biz size ne vaat ediyoruz? En büyük sorun işsizlik miydi, evet. Üniversiteyi bitiren işsiz, liseyi bitiren işsiz. İşsizlik diz boyu. Düşündük taşındık. İşsizlik sadece bugünün değil geleceğin de sorunu ve çözmemiz gerekiyor. O zaman dedik ki iş garantili eğitim yapacağız. Bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı meslek liseleri olacak. Anneye babaya asla yük olmayacaksınız. Üçüncü sınıftan itibaren fabrikalarda staj yapacaksınız. Mezun olduğunuz gün işiniz hazır.  Bütün anne babalara sesleniyorum. Oğlunuzu meslek lisesine gönderdiniz işsiz. Ama bizim getireceğimiz düzende oğlunuz kızınız asla işsiz olmayacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN