Oruç tutmayanın tutana karşı tavrı nasıl olmalı

17 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
388 defa okundu.
Oruç tutmayanın tutana karşı tavrı nasıl olmalı

Oruç tutmayanın -başka bir mazereti yoksa- inanç açısından herhalde bir sorunu vardır.

Oruç tutmayanın tutana karşı tavrı nasıl olmalıOruç tutmayanın -başka bir mazereti yoksa- inanç açısından herhalde bir sorunu vardır. Bu gibi insanlara imanın hakikatini öğretmek lazımdır. İnanmayanın amel etmesini bekleyemeyiz.

Bir insan olarak, Ramazan ayında oruç tutmayanların vicdani görevleri, oruç tutanların yanında açıkça orucu yememeleridir. Müslümanların orucuna saygı gösterdiği için bir Yahudi’nin -sonuçta imanını kurtararak- cennetlik olduğunu gösteren hadis rivayetleri vardır.

Oruç tutanlar olarak da şunu unutmayalım ki, küsmekle, düşmanlık beslemekle, kavga etmekle İslam’a hizmet edilmez. Kişinin yaptığı işini çirkin görmek o işten Allah için kişinin kendisine karşı düşmanlık etmek farklı şeylerdir.

Yukarıda işaret edildiği gibi, Allah’ın emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından sakınmaktan ibaret olan salih amel yapmak, sağlam bir imanın ürünüdür. Oruç olsun, diğer ameller olsun, ahlaki değerlere sahip olmak olsun İslam’ın evrensel prensiplerine uymak için İslam’ın doğruluğuna iman etmekle mümkündür. Bu sebeple, her yönden mükemmel insanların yetişmesini istiyorsak, bütün gücümüzü onların imanlarını takviye etmeye çalışacağız.

Bu günkü İslam aleminin bu perişan hali, imandaki perişan hallerinin nişanesidir. İslam’ın en önem verdiği tebliğin amacı budur; talim ve taallümdür. İlmin başı ise iman esaslarıdır. öncelikli sırayı bilmek, söylediklerimizi hikmet tartısıyla tartmak, karşıdakinin yapısını ferasetle teşhis etmek, damarına basmamak, hoşuna giden asgari müştereklerde buluşmak, damarlarını okşamak ve bütün bunları sırf Allah için yapmak bu konuda büyük önem arz etmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN