“Onları Sakın Kızmayın”

17 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
159 defa okundu.
“Onları Sakın Kızmayın”

2019-2020 Eğitim öğretim yılının ilk yarısı tamamlandı. Cuma günü öğrenciler karne alarak Kırşehir’de binlerce öğrenci için sömestr tatili başladı. Uzmanlar, olumsuz karneler karşısında velilerin çocuklarını anlamaya, olumsuzluklardan çok olumlu yönlerini vurgulamaları gerektiğini belirtiyor.

“BAŞARILI BİR GELECEK İÇİN KIYASLAMA YAPMAYIN”

 Her öğrenci başarısız olamayacağı gibi, her öğrencinin başarılı olması da beklenemez. Bu durumda ailenin tavır ve davranışları ön plana çıkıyor. Öğrenciler kadar velileri de heyecan sarıyor. Karnesi zayıf olan öğrencilerin bir sonraki dönemde eksiklerini gidermesi adına velilerin dikkatli olması gerektiğini belirten uzmanlar, ailelere bu konuda büyük görev düştüğünü söylüyor. Çocukları anlamaya yönelik bir tutum sergilenmesi gerektiğini belirten psikolog Kübra Şıvgın, “öğrenci, karnesi zayıf diye utandırılmamalı ya da cezalandırılmamalı. Kötü karne getiren çocuğa baskı yapıldığı zaman bir sonraki dönemde çok daha kötü bir karne getirecektir. Veliler kesinlikle çocuğunu başkalarıyla kıyaslamamalı. Çocuğun olumlu yönlerini vurgulayın, onları empoze edin ki gelecekte başarıya odaklansın” dedi.

“SORUNLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARINI ANLATIN”

Herkesin öğrencilik hayatında başarısız bir dönem geçirdiğini dile getiren Şıvgın, ebeveynlerin çocuğa hissettirmeden kendi hayatı ile çocuğunun hayatı arasında bir kıyas yaparak empati kurması gerektiğini söyledi. Velilerin, kendi hayat tecrübesinden yola çıkarak çocukları anlamaları gerektiğini belirten Şıvgın, “Öncelikle şunu söyleyeyim; çocuğun karnesi değerlendirilirken, başarı da başarısızlık da sadece çocuğun değildir. Velilerimizin bunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Ebeveynler, kendilerini de değerlendirmeli, objektif olmalıdır. Çünkü aile bir sistemdir ve bu böyle sürer gider. Dolayısıyla kötü karne karşısında çocuğu azarlamak yerine ona sorunlarla başa çıkmanın yollarını anlatın” diye konuştu.

VELİLERİN DOĞRU BİLDİĞİ YANLIŞLAR;

Her karne dönemi geldiğinde uzmanlar ebeveynleri karne konusunda uyarıyor ancak doğru bilinen yanlışların çoğu devam ediyor. Başarısız olan öğrencilerin bir kısmı aileleri tarafından rencide edilirken, başarılı olan çocuklar da aileleri tarafından çok uç noktalarda övülüyor. Her ikisinin de yanlış olduğuna dikkat çeken psikolog Şıvgın, “karne alınırken, bu karnenin her şey olmadığının farkında olmamız gerekiyor. Yani, başarısız bir karne öğrencinin hayatta başarısız olmadığını göstermediği gibi, olumlu bir karne de öğrencinin tam anlamıyla başarılı olduğu anlamına gelmiyor. Her şeyi orta seviyede çocuğa hissettirin. Nasıl ki çocuğu rencide etmek, azarlamak kötü ise, aşırı derecede övmek de bir o kadar yanlış. Karneyi kesinlikle hayat başarısı olarak görmeyin. Kesinlikle cezalandırma olayını unutmamız gerekiyor. Karneyi bir genel olarak ele almamız gerekiyor. Sadece olumlu ya da olumsuz yönlere takılmak çok yanlış” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL VE CEZALAR PSİKOLOJİYİ ETKİLER

Olumlu ve olumsuz karne karşısında ailenin tavrını değerlendiren Şıvgın, ödülün de cezanın da çocuğun ruhsal yapısına etki ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “cezanın bir başarı getirdiğine hiç kimse şahit olmamıştır. Tam aksine çocuğun daha da içine kapanmasına yol açıyor. Uzun vadede çocuğun dışarıya karşı kapanmasına yol açacaktır ve başarısızlıklar ondan sonra da devam edecektir. Bunun yerine, daha şefkatli bir yaklaşımla çocuğu anlamaya çalışın. Bu tutum, birçok sorunun çözümünü bulacaktır. Normal seviyede ödüllendirilirse çocuğun özgüveni artacaktır ve geleceğine çok daha olumlu bakacaktır. Her şeyi dozunda yaşamak gerekiyor.”

“ÇOCUKLA ZAMAN GEÇİRİN”

Ara tatilde çocukların keyifli vakit geçirmesinin önemine de vurgu yapan Şıvgın, “tatil yapıp başka insanlarla tanışan, ilişki kuran çocuklar bundan keyif alacaktır ve kendi kimliklerini oluşturacaktır. Dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla vakit geçirip, onların özel olduğunu hissettirmesi gerekiyor. Çocuğunuzu alıp sinemaya bir yemeğe ve kısa da olsa bir geziye gidebilirsiniz. Çocuk, bundan büyük keyif alacaktır ve hayata daha da pozitif bakmaya başlayacak” diyerek aileleri uyardı.

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On