“Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir”

30 Kasım 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2 defa okundu.
“Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir”

Kırşehir Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Musa Çubuk, Bilinçsiz Antibiyotik kullanımı hakkında Gazetemiz 40 Arena’ya açıklamalarda bulundu. Çubuk, Bilinçsiz Antibiyotik kullanımının Ölümcül sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Çubuk, Türkiye’nin gereksiz antibiyotik kullanımında önde olduğunun dikkatini çekti.
Tüm ilaçlar içerisinde antibiyotiğe harcanan paranın oranı yüzde 36 olduğunu söyleyen Çubuk, “Bunun temel nedeni önceki yıllarda antibiyotiklerin kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde kullanılmasıdır.”

ÖNEMLİ OLAN DOĞRU TEŞHİSE DOĞRU İLACI KULLANMAK
Musa Çubuk, antibiyotiklerin aşırı kullanımının nedenleri ve zararlarına ilişkin şu İfadelere yer verdi “Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Ancak gereksiz kullanıldığında vücuttaki faydalı bakteriler diğer bakterilerin vücuda yerleşmesini engeller ve bunların ölümü vücudu enfeksiyonlara duyarlı hale getirir. İkinci bir husus antibiyotik kullanılması gerektiğinde uygun sürede kullanılmasıdır; yani boğaz enfeksiyonu sinüzit ya da orta kulak iltihabında antibiyotik kullanım süresi 7 ile 15 gün arasıdır. Bu tür enfeksiyonlarda şikayetler 4. günden sonra belirgin iyileşir. Antibiyotiğin kesilmesi geride kalan mikroorganizmaların direnç geliştirmesine ve güçlenmesine neden olacaktır. Bu durumda çok daha geniş spektrumlu antibiyotikler gerekmektedir. Bu antibiyotikler güçlendikçe böbrek ve karaciğere verdikleri zarar da artar. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılması gereken ilaçlardır ve mutlaka kullanımına doktor karar vermelidir. Bu ilaçlar karaciğer, böbrek barsak fonksiyonlarını bozma potansiyeline sahiptir. Tüm ilaçların alerji yapma potansiyeli olduğu gibi antibiyotikler de alerjik reaksiyona dâhil olabilir. Arkadaşımıza iyi gelen ilaç bizim için alerjik olabilir. Hafif bir enfeksiyon için kullandığımız antibiyotikler ölümcül sonuçlar doğurabilir.”

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN