OKULLAR RİSK ANALİZİNDEN GEÇTİ

7 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
476 defa okundu.
OKULLAR RİSK ANALİZİNDEN GEÇTİ

k_24124949_kl

Kırşehir’de bütün okullar deprem analizinden geçirildi. Tadilat edilmesi gereken okullar tadilata verildi.

 

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Türkiye’de 81 ilde Deprem Yönetmeliği’ne göre birçok bin yıkılarak yeniden inşa ediliyor. Okulların da güvenli olup olmadığı deprem risk analizi ile tespit ediliyor. Test ile 2007 yılından önce yapılan yapıların mevcut halinin tespiti yapılıyor.
Yapılan çalışmalarla ilgili, “Deprem analizi önemli, çünkü mevcut yapılar var ve yeni yapılacak yapılar var. Mevcut yapıların, eski olarak tabir ettiğimiz ekonomik açıdan ömrünü tamamlamış olan yapılarda deprem analiz testi yapılması zorunludur. Yapıların çeşitli inceleme yöntemleriyle bunun sonuçlandırılması gerekiyor. 2007 Deprem Yönetmeliği’ne göre belli standartlarda numune alınması yöntemiyle çözülüyor” denildi.

Çalışmalar çerçevesinde Kırşehir’de 25 okulda risk analizi yaptırıldı.

Yapılan deprem analiz testi ile elde edilen sonuçların raporlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi.

Söz konusu analiz ile ilgili olarak; “Deprem analiz raporları binalar proje hazırlandıktan sonra kolonlardan, plan taşıyıcı elemanlarından betondan örnekler alarak ve sıyırma yoluyla tahribat ve tahribatsız yöntemlerle bina içerisindeki taşıyıcı sistemdeki donatıların özellikleri tespit edilerek hazırlanıyor. Bu yaklaşık binanın katına, yüksekliğine göre değişebiliyor. Yaklaşık bir hafta içinde laboratuvar sonuçları çıkar. Proje bürosu da yaklaşık bir ay içinde bina hakkında sağlam mı, değil mi ya da güçlendirilmesi mi gerekiyor. Bu konu hakkında bilgi veriyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Belediyeler ve özel kuruluşlar, Bakanlığın lisanslandırmış olduğu özel kuruluşlar bu işi yapabiliyor. Malikler kendileri adına başvurabiliyorlar. Oturduğu binanı can güvenliği açısından riskli olup olmadığını sorgulayabiliyorlar. Sorgulandığı takdirde bina riskli çıkması durumunda 60 gün süre içinde tahliyesi zorunlu. Analizlerin sonucunda bina riskli çıkması durumunda Bakanlığa dosyayı veriyoruz, Bakanlık onayladığı takdirde bağlı olunan belediyelere bildiriyor ve tahliye edilmesi için maliklere tebligat çekiliyor. Kırşehir’deki okulların deprem testi analizleri yapıldı. 25 okulun can güvenliği açısından risk teşkil edip etmediği tespit ediliyor. Bir ay içinde de sonuçları çıkaracağız” denildi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN