OKUL ALIŞVERİŞİNDE SAĞLIKLI ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ

14 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
618 defa okundu.
OKUL ALIŞVERİŞİNDE SAĞLIKLI ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ

Okul Kırtasiye

Kırşehir’de bugünlerde tatlı bir telaş başladı. Öğrenciler ve veliler yaklaşan 2015-2016 eğitim öğretim sezonu için okul alışverişlerine başladı. Peki bu alış verişlerde nelere dikkat emeniz gerekiyor?

 

Her yıl yeni dönem başlarken öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan okul alışverişi, aslında göründüğünden daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü çocukların gün boyunca giydiği ve kullandığı ürünler, hem okul başarılarında hem de sağlıkları üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Okulların açılmasına sayılı günler kala Kırşehir’de velilerin ve öğrencilerin tatlı telaşı başladı. Okul alışverişi söz konusu olduğunda, anne babalar çocuklarının ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamak isterken; çocuklar da rengârenk kırtasiye ürünleri arasında büyük bir keyifle dolanıyor. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukları için en kaliteli ürünleri almak isteyen veliler hangi marka ürünün kaliteli olduğundan emin değil. Velilere bu noktada en büyük destek NT Kırtasiye Kategori Müdürü Süleyman Akçakoca’dan geldi. Akçakoca en kaliteli okul malzemelerinin nasıl ve neye dayanarak temin edileceği noktasında bilgiler verdi.

Peki, sağlıklı bir okul alışverişi yapmak için nelere dikkat edilmesi gerekiyor? NT’nin Kırtasiye Kategori Müdürü Süleyman Akçakoca gazetemiz okurlarına bu konuda bazı tavsiye ve uyarılarda bulundu.

Sağlıklı Alışveriş için TSE ve CE Damgalı Ürünler Tercih Edilmeli

Türkiye’de 148 mağazayla hizmet veren eğitim perakendecisi NT’nin Kırtasiye Kategori Müdürü Süleyman Akçakoca konuyla ilgili şunları söyledi: “Denetimsiz kırtasiye ürünlerinde görülebilen fitalat, azor, kanserojen ve alerjen boya maddeleri, ağır metaller çocuklarımızın sağlığını tehdit ediyor. Ailelerin okul alışverişi için sağlık ve kalite güvencesi verebilen yerleri tercih etmeleri çocuklarının sağlığı için büyük önem taşıyor. Ailelerin güvenli bir okul alışverişi için TSE ve CE damgalı ürünleri tercih etmeleri gerekiyor.”

Güvenilir Alışverişin Adresi ‘K’ Lisanslı Kırtasiyeler

Ailelerin güvenilir ve sağlıklı bir alışveriş yapabilmeleri için Tüm Kırtasiyeciler Derneği’nin ( TÜKİD ) ‘K’ Lisansı projesine değinen Süleyman Akçakoca şunları ifade etti: “Aileler okul alışverişleri için sağlıklı ve güvenilir ürünleri ‘K’ logolu kırtasiyecilerde bulabilirler. Eğitimli kırtasiye profesyonellerinin yardımıyla sağlıklı bir alışveriş yapabilmek için tüm öğrenci ve ailelere tavsiyemiz ‘K’ lisanslı kırtasiyecileri tercih etmeleridir.NT’nin de sahip olduğu K* Lisansı, perakendeci kırtasiyeci olarak faaliyet gösteren kuruluşlara bağımsız bir denetim ve gözetim firması tarafından yapılan denetimlerde işyerinin başarılı olması sonucunda TÜKİD tarafından verilmektedir.”

Kırtasiyede Hangi Üründe Neye Dikkat Edilmeli?

NT Kırtasiye Kategori Müdürü Süleyman Akçakoca bazı kırtasiye ürünlerinde özellikle dikkat edilmesi gerekenleri de açıkladı:

Silgiler: Kanserojen madde içermemeli

Çantalar: Çanta ağırlığı vücut ağırlığının yüzde 10’unu geçmemeli. Ağır çantalar çocuklarda fiziksel rahatsızlıklara neden oluyor.

Oyun Hamurları: Katkı maddesi içermemeli, çabuk kurumamalı, doğal malzemelerden yapılıyor olmalı. Küçük yaştaki çocuklar ağırlıklı olarak kullandığı için çocuğun yutma yeme gibi risklere karşılık sindirim ile dışarı atmalı ve bunun çocuğa zarar vermemesi gerekiyor.

Makaslar: Küt uçlu makaslar tercih edilmeli. Sağ el sol ele yatkın, stoplu makaslar olmalı.

Yapıştırıcılar: Solvent içermemesi gerekiyor.

Suluklar: Plastik olanlarında özellikle 1. Sınıf plastik kullanılmış olması gerekiyor. Burada en büyük sorun koku problemidir.  Sıcaklık karşısında suya bırakacağı partiküller sağlığa zarar verebilir.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN