OKJİSENİMİZİ TÜKETMEYİNİZ

10 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
106 defa okundu.
OKJİSENİMİZİ TÜKETMEYİNİZ

OKJİSENİMİZİ TÜKETMEYİNİZ

Yarınlarımızı Karaltmayın..!

Kaz dağlarında, altın madeni aramak için yapılan orman katliamı Türkiye ve Kırşehir gündemini sarsmaya devam ediyor.

Çanakkale’de Kaz Dağları’nda devam eden altın madeni arama çalışmalarına tepki olarak başlatılan “Su ve Vicdan” nöbeti ikinci haftasında sürerken pazartesi günü Kirazlı mevkiinde toplanan binlerce kişi maden sahasına doğru yürüyerek doğa katliamına karşı protesto gösterisi düzenledi.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesince organize edilen gösteriye aralarında Kırşehirli vatandaşların da bulunduğu on binlerce kişi katılırken sivil toplum örgütleri, milletvekilleri, gazeteciler ve bazı ünlü isimler de hazır bulundu.

Organizasyon öncesinde koordinasyon komitesince yapılan açıklamada: “Tüm kentlilerimizi, kalbi burada bizlerle atan herkesi ve sesimizi dünyaya duyurmamıza aracılık eden tüm basın camiasını, dünya mirası Kaz Dağlarımızın geleceğine sahip çıkmaya mücadelemize ses olmaya davet ediyoruz” denildi.

KIRŞEHİRLİLER GENÇ AĞAÇLARIN KESİLMESİNE TEPKİLİ

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yürüyüşe katılan on bilerce kişiye teşekkür ederken, belediye Twitter hesabında “Su ve Vicdan nöbeti büyük yürüyüşü on binlerin katılımıyla gerçekleşti. Türkiye’nin dört bir yanından gelenler, siyanürlü maden arama faaliyetine dur dedi ve yaşam hakkı suyumuza sahip çıktı” mesajını paylaştı.

Çanakkale’nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı yapılan yürüyüşte açılan “Kaz Dağları hepimizin”, “Doğayı katledenler vatan hainleridir”, “Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir”, “Suyuma ve toprağıma dokunma” gibi pankartlar dikkat çekti.

KIRŞEHİRLİLER #KazDağınaDokunma ETİKETİ İLE TEPKİLERİNİ ORTAYA KOYDU

Kaz dağlarına yapılan bu hareket Kırşehir başta olmak üzere tüm illerde ayaklanmalara sebep oldu. Sosyal medyada paylaşılan #KazDağınaDokunma etiketi ise trend konular arasında başı çekti.

KANADALI ŞİRKETİN 200 BİNE YAKIN AĞAÇ KESTİĞİ İDDİASI

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna göre bölgede 45 bin ağaç kesilebileceği açıklanmışken iddialara göre Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold’un 195 bin ağaç kestiği öne sürülmüştü. Tarım ve Orman Bakanlığı ise bu sayının 13 bin 400 olduğunu açıklamıştı.

Bakanlık ayrıca söz konusu şirketin maden arama çalışmalarını Kaz Dağları’na 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı-Balaban Tepe’sinde yaptığını ve kazıların tamamlanması sonrası arazinin yeniden ağaçlandırılabileceğini bildirmişti.

Ancak uydu görüntüleri ve yapılan incelemeler sonrası tahribatın sanılandan çok daha fazla olması çevre halkını, sivil toplum örgütü ve bazı siyasileri harekete geçirdi.

Kırşehir halkı yapılan kesimlere isyan ederken, yapılanın yasal olmadığı görüşünü savunuyor. HEDEF İMARA AÇMAK MI? Yöre halkı, ağaç kesiminden duydukları rahatsızlıklarını dile getirirken, gerçek amacın farklı olabileceğini dile getiriyorlar. En büyük endişe ise, bölgenin imara açılması. Ormanları yok ederek, yerine beton blokların yerleştirilmesini istemediklerini ifade eden Kırşehirliler, ”Korkumuz bu bölgenin betonlaşması. Şimdiden uyarıyoruz; böyle bir niyetleri varsa, derhal vaz geçsinler” dedi. (HABER MERKEZİ)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On