• Döviz Bilgileri Güncelleniyor..
  • KIRSEHIR:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • KIRSEHIR:
  • Bugün
  • Yarın °C / °C

OHAL; CACABEY MEYDANINDA PRETOSTA EDİLDİ.

16 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
397 defa okundu.

  81 İl De Eş Zamanlı “OHAL’e Karşı Demokrasi” İsimli “Oturma Eylemi” Yapan CHP Eylemine; İyi Partiden, Sendikalardan Ve MHP Tabanından Ciddi Destek Oluştu.

OHAL; CACABEY MEYDANINDA PRETOSTA EDİLDİ.

OHAL’ in tekrar uzatılması üzerine 81 il de eş zamanlı OHAL’e karşı demokrasi isimli “oturma eylemi” yapacaklarını duyuran Cumhuriyet Halk Partisi Bugün 81 ilde olduğu gibi İlimiz Cacabey Meydanında “Ohal’i Protesto” için oturdular.

Eyleme İyi Parti’den sendikalardan bazı STK’lardan ve MHP tabanından ciddi katılım gözlenirken. Kırklareli Milletvekili Turabi Kayhan, CHP İl Başkanı Yılmaz Zengin,İyi Parti İl Başkanı Müfit Göçen,Şeker İş Sendikası Kırşehir Temsilcisi Bilal Şahin,ADD Kırşehir Şube Başkanı Birol Yurdugül,ÖDP İl Başkanı Şakir Şenol vatandaşlara hitap ettiler.

CHP tarafından başlatılan siyasi parti ve sendika temsilcilerinin de destek verdiği OHAL’in uzatılması protestosuna Şeker-İş Sendikasından Dan yoğun destek sunmaları da dikkat çekti

“HAK HUKUK ADALET. ŞEKER VATANDIR SATILAMAZ!”

Cacabey Meydanında, gerçekleşen basın açıklaması sırasında sık sık Hak hukuk adalet, şeker vatandır satılamaz” gibi sloganları yükseldi.

“İNSANLARIMIZ HAKKINI, HUKUKUNU KAYBETMİŞTİR

Kırklareli Milletvekili Turabi Kayhan burada yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Kırşehir’de olduğu gibi Türkiye’nin 81 Vilayetinde, insanlarımız Ohal değil Demokrasi istiyorlar. Hukuk, Adalet ve Şeker Fabrikalarının satılmaması için 81 İlde halkımız kalkmıştır. Halkımız bu isteklerini bütün Türkiye’ye ve bütün dünyaya haykırmak için oturma eylemi yapmaktadırlar. Bu insanlarımız hakkını, hukukunu kaybetmiştir. Adaletsiz bir şekilde yönetilen bir ülkede söz söyleme hakkından mahrum edilmişlerdir. Aşını, işini kaybetmiştir, eğitimden yoksun kalmıştır. Biz paspas olmak için değil Muasır medeniyetlerin ve toplumların üzerine çıkmak için emek sarf ediyoruz ve alın teri döküyoruz. Parti ve fikir ayrılığı gözetmeksizin, hangi iş kolundan olursa olsun bunların hiç birine bakmaksızın buraya toplandık ve onun için hak hukuk adalet istiyoruz”

“BU ÜLKENİN SAVUNMA SİSTEMİNİ FELÇ ETMEK İSTİYORLAR”

“Şekerin üretildiği pancarı bizim çiftçimiz, köylümüz, emeği ile çalışan insanımız üretir. Bunlar şeker fabrikasını satarak Türk Çiftçisini kazandıramaz, aldıkları kredileri ödeyemez hale getirip, tarlaları sattırmak istiyorlar. Tarlaları sattıktan sonrada bunları belli yerlerde toplayıp, ülke dövizsiz kaldığı zaman iktidarlarını yürütmek ve devam ettirmek için tarlaları, bu ülkenin arsalarını yabancılara Döviz karşılığı satarak İktidarlarını devam ettirmek istiyorlar.  Bu köylü, çiftçi, emekçi Tapu sahibi olsun, vatanının sahibi olsun diye, Cumhuriyet Döneminden bu yana tapu Köylünün eline verilmiştir. Türkiye’de Köylünün, emeklinin, Çiftçinin, işçinin, şehirlinin, memurun elinden tapusunu alıp, ülkesini savunacak halde bırakmayıp tapusuz tarlasız, arsasız bırakıp bu ülkenin savunma sistemini felç etmek istiyorlar”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ İL BAŞKANI YILMAZ ZENGİN:

“OHAL ARTIK HAYATIMIZDAN ÇIKMALI”

  “CAN VE MAL GÜVENLİĞİMİZ YOK”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yılmaz Zengin’de şunları söyledi:

“Demokrasi ve Özgürlük ve Kırşehir Şeker Fabrikasının kapanmamasını istiyoruz. İktidar sahipleri Milli ve Yerli olduklarından bahsediyorlar. Yerli ve Milli Kırşehir’dedir. Tüm Siyasi Partiler buraya toplandı. Demokrasi, Özgürlük çığlığı atanlar, OHAL İstemiyoruz, diyorlar. OHAL artık hayatımızdan çıkmalı. 17 aydır Türkiye Cumhuriyeti Devleti OHAL ile yönetiliyor. OHAL’in Ülkemize hiç bir getirisi olmamıştır. Tam tersi Avrupa ve Dünyada ülkemizi rezil etmişlerdir. Cumhuriyet Halk Partisinin Milletvekilleri bazı açıklamalarında “Bizim Ülkemiz de Mal ve Can güvenliği yoktur” şeklinde açıklamada bulundular. Bende bu açıklamalara katılıyorum. Evet, can ve mal güvenliğimiz yok”

“OHAL BU ÜLKEDEN ÇOK CİDDİ ŞEYLER GÖTÜRDÜ”

“Ohal’den dolayı yok. Türkiye Cumhuriyetini yöneten Sn. Cumhurbaşkanı bu halkın iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet meclisinde uzun namlulu silahlarla dolaşıyorsa demek ki bu ülkede can ve mal güvenliği yoktur. Bizde bunun için Hükümet Temsilcilerine artık Ohal kalksın diyoruz. Ohal bu ülkeden çok ciddi şeyler götürdü. İş Alanlarımız, Sendika Temsilcilerimiz, Şeker Fabrikası çalışanlarımız büyük kaygı içinde. Bu kaygıların giderilmesi için Ohal kalkmalı. Ohal kalkarsa ülke normalleşir ve herkes özgür düşüncesini ifade etmiş olur. 2002’de bazı bölgelerimiz de vatandaşın talepleri şuydu; “ülkeden Ohal’i kaldırın başka da bir şey istemiyoruz” diyorlardı. Vatandaşların bu isteklerine karşılık Hükümet biz bu OHAL’i kaldıracağız dediler. Bugünde 17 aydır bu ülke OHAL ile yönetiliyor. Fetö’nün bu kadar sıkıntı verileceği biliniyordu da neden Türkiye’nin çeşitli kurumlarına yerleştirildi. Bir ilçenin 5 Bin Nüfusu var, 25 tane General atandı. Bugünde Ülkenin geldiği konum Ülkenin geldiği sorun İktidarın İş bilmezliğidir. 2019’da İnşallah Kırşehir halkı ve Yüce Türk Milleti olarak bir araya geleceğiz. Bu rejime hep birlikte bir son vereceğiz”

İyi Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen:

 “ÜLKEYİ FETÖ ALÇAĞINA TESLİM EDENLER, OHAL’İ OLUŞTURDU.”

İyi Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen bu eyleme parti tabanıyla birlikte aktif destek sunarken burada yaptığı konuşmada şöyle dedi:

, “Hepimiz ortak amaçlar ile beraberiz. Ortak amaçlarımız çok basit. Hepimiz demokrasi, huzur, İş Güvenliği istiyoruz, Birlik, beraberlik, ayrıştırma, geleceğimizden korkmak istemiyoruz. Toplumda vatandaş olarak ülkemizin içinde itibar istiyoruz. Ülkeyi yönetmek ciddi bir iştir. Aldatılmaya imkân vermez. 15 yılda Olağan Halden OHAL’e geldik ve hala devam ediyor. Yapılan hatalar Ülkeyi Fetö alçağına teslim edenler,  ne isterse verenler OHAL’i oluşturdu ve devam ediyor. Baskı ve korkuyu ayrıştıran iktidar OHAL’i kullanıyor. Biz alıştığımız şekilde, Normal düzenimizi yaşamak istiyoruz”

 “ŞEKER SATILDI, KIRŞEHİR’İN SEÇİLMİŞLERİNDEN TIK YOK.”

“Hayatın, ekonominin normalleşmesi İçin Dövizin düşmesi, İş Güvenliği, Can güvenliği, benim diyenlerin değil, Milletin meclisinin söz sahibi olduğu Dünya da İtibarı olan bir ülke istiyoruz. Biz, biz olmak istiyoruz. Gerçeklerin konuşulduğu, gerçek piyasanın döndüğü bir ülke istiyoruz. Şeker Fabrikasının satıldığı Firmayı yaptığımız araştırmalar sonucu hala kim olduğunu öğrenemedik. Her hangi bir bilgi yok. Acaba bu şirket bir piyon mu? Bu piyonun ortaya çıkması lazım. Kırşehir’in seçilmişlerinden tık yok. Şeker Fabrikasının satılması doğruysa çıkıp açıklama yapmaları lazım. Doğru yaptık, doğru yere sattık, siz yanlış düşünüyorsunuz demeleri lazım. Biz de buna ikna olursak kendilerinden özür dileriz”

“KIRŞEHİR’DE DUVARDAN SES VARDA SEÇİLMİŞLERDEN NEDEN SES YOK”

“Ses verin artık. Kırşehir’de duvardan ses varda seçilmişlerden neden ses yok. Sadece oy zamanında ufak tefek yapılan işlerde, ilimiz borçlandırıldığında şov yapmayı biliyorlar. 16 yıldır Kırşehir’e yapılmayan yatırımlardan hiç biri yokken, devletin bir tek Şeker Fabrikası vardı onu da sattılar. OHAL’in biran evvel kalkması lazım. Halkın normal hayatına dönmesi lazım. Bunca yıl olağan yaşayan bu ülke şuan Olağan Hal ile idare ediliyor. Bu kendi başarılarıdır bununla övünebilirler”

Şeker İş Şube Başkanı Bilal Şahin

“İNŞALLAH BU YANLIŞ KARARDAN VE SATIŞTAN DEVLETİMİZ DÖNECEK

Şeker İş Şube Başkanı Bilal Şahin ise fabrikadan işcilerle birlikte katıldığı eylemde şöyle dedi:

, “Şeker fabrikamız kapatılmasın ve satılmasın diye buluştuk. İnşallah bu yanlış karardan ve satıştan devletimiz dönecek. Fabrikamız Kırşehir’imizin malı olarak kalacak. Şeker vatandır satılmaz diyorum”

“OHAL VAR BÜTÇE YOK”

Eyleme destek veren Eğitim İş Kırşehir Şube Başkanı Levent Akça da söz alarak yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 “Uzun zamandır böylesine birlikteliği ilk defa yaşıyoruz. OHAL var emeğimizi savunamayız, özelleştirmeye karşı gelemeyeceğiz, sağlığımız ile ilgili hakkı arayamayız, Atanamayan Öğretmenler atanamazlar. Tüm çalışanları Tüm emekçileri baskı altına alarak suskunluğa ve her şeye boyun eğmeye çalışıyorlar, ama biz buna gelmeyeceğiz. Özgürlüğümüz, halklarımız için bu alanları bugün milat olmak üzere doldurmaya devam edeceğiz. OHAL var Bütçe yok. Biz sustukça, çocuklarımız aç kalamaya, haklarımız gasp edilmeye devam edecek. Tüm değerlerimiz satılmaya devam ediyor. Tüm siyasi partilerimiz siyasi görüş gözetmeden bu OHAL sürecine dur demesi gerektiğine inanıyoruz”

ÖDP İl Başkanı Şakir Şenol:

“SAHİP ÇIKACAĞIMIZ LAİKLİK, LAİK YAŞAM KALMADI”

ÖDP İl Başkanı Şakir Şenol işe şöyle konuştu:

“Bu meydan OHAL’den dolayı 20 Temmuz’dan beri emekçilere ve hepimize kapanmıştı. Olağan üstü hal ile Darbeyi kendilerinin lehlerine çevirenler, bizi zapturapt altında tutuyorlar. Şeker Fabrikasını satmak için, Savaşı sürdürmek için Ohal devam ediyor. Suriye’de, Irak’ta Savaşta ne işimiz var bizim. Petlas’ımız elimizden nasıl gittiyse Şekerimizi de elimizden almak istiyorlar. 15 yıl önce İktidara geldiklerinde Devleti ele geçiremediklerinden bahsediyorlardı. Ortada devlet kalmadı. Sahip çıkacağımız laiklik, Laik yaşam kalmadı. 3-5 yaşında ki çocukları Türbana büründürerek hepsinin beyinlerini yıkıyorlar ve Atatürk’ün ve arkadaşlarının bize emanet ettiği bu Cumhuriyeti yıkmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.  Laikliğimize sahip çıkmak zorundayız. Laikliğimize sahip çıkamadığımız zaman, ne laiklik kalır ne Vatan kalır”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN