Öğretmenler Uzaktan Eğitim Sisteminin İlk Adımını Attı

20 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
14 defa okundu.
Öğretmenler Uzaktan Eğitim Sisteminin İlk Adımını Attı

Öğretmenler Uzaktan Eğitim Sisteminin İlk Adımını Attı

Kırşehir’de Covid-19 virüsü tehdidine karşılık okullar geçici bir süreliğine tatil edildi. Öğrencilerin okulu özlemesi ve derslerden uzak kalmaması sebebi ile EBA sistemi aktif hale getirildi.

Korona virüsü sebebiyle tereddütte olan ailelerin gönlüne su serpen bu haberin ardından öğrenciler tatil öncesi 14 Martta son kez sınıflarda yer aldı. Veliler bu durumdan her ne hoşnut olsamasada Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 2. hafta uzaktan eğitim uygulaması yapılacak sözlerinin detayını bilmeyen aileler bu sistemin nasıl çalışacağını EBA sistemi hakkında detayları merak etmeye başladı.

Kırşehir’deki İlkokul öğretmenleri dün itibariyle EBA sistemine işledikleri konular ile ilgili ilk ödevlendirmelerini gerçekleştirdi. Öğretmenler aileleri okul grubu üzerinden bilgilendirerek belirli saatlerde öğrencilerin kullanıcı isimleri ve şifreleriyle giriş yaptırarak ödevlerini yaptırmaları konusunda bilgilendirmede bulundu.

Korona virüsü sonrası gelişmelerin ardından alınan tedbirlerden biride eğitime önümüzdeki aylarda verilmesi gereken ara tatilin öne alınması oldu. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın önceki gün öğle saatlerinde yaptığı basın açıklaması ile tüm eğitim kurumlarında ilk haftası tatil ikinci haftası ise evde eğitimli olacak şekilde tatil edildiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 23 Mart itibarıyla başlayacak uzaktan eğitim sürecine ilişkin çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, öğretmenlere özel  Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanım simülasyonlarını “www.eba.gov.tr” üzerinden yayınlayan MEB, veliler için de ağa ilişkin ayrıntılı bilgilendirmenin yapıldığı video hazırladı.

Anadolu Üniversitesi iş birliğinde hazırlanan videoda, ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki öğrenciler için eğitimin, bir dijital öğrenim platformu olan EBA üzerinden sürdürüleceği belirtildi.

EBA’ya “www.eba.gov.tr” internet adresinden ulaşılabileceği ifade edilen videoda, velilere nasıl giriş yapabileceklerine ilişkin şu bilgiler verildi:

“Siteye girdiğinizde üstteki menüden Veli Girişi’ni seçmelisiniz. Otomatik olarak e-devlet sistemine yönlendirileceksiniz. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaptığınızda sizi EBA Veli Sistemi ana ekranı karşılayacaktır. Birden fazla öğrencinin velisiyseniz öncelikle sol üst köşede yazan ismin yanına bulunan ‘ok’ işaretine tıklayarak, durumunu kontrol etmek istediğiniz öğrenciyi seçmelisiniz.

Ekranın sağında bulunan takvimden çocuğumuzun etkinliklerini, çalışmalarını, tatil günlerini ve yazılı sınavlarını takip edebilirsiniz. Ekranın solunda bulunan menüden ‘dersler’ butonuna tıkladığınızda öğrencinin aldığı dersler karşınıza gelecektir. Ders seçip konu detayına tıklayarak, çocuğumuzun ilgili konularda yer alan içeriklerdeki performans durumunu ve tamamlama yüzdesini görebilirsiniz. Çocuğunuz ders içeriklerini tamamladıkça konu tamamlama yüzdesi artacaktır. Konu performansı ise çocuğumuzun bir konuda yer alan sınavlardaki ve testlerdeki performansıyla ilişkilidir. Derse ait ödevi varsa bu ekrandan derslerinin altındaki ödev uyarılarını görebilirsiniz.

Ekranın solunda bulunan menüden, ‘çalışmaları’ butonuna tıklandığında öğretmen tarafından öğrenci atanmış çalışmalar, bu çalışmaların başlangıç ve bitiş tarihleriyle beraber öğrencinin çalışmada ilerleme durumu ekrana gelecektir.”

Videoda, veli sisteminde yer alan “Eğitim Takvimi”, “Kütüphane”, “Raporlar”, e-portfolyo” sekmeleri hakkında da bilgi verildi.

Veliler, EBA’da çocuklarının çalışmalarını ve tamamlama durumlarını, EBA kullanımına bağlı olarak ders konularındaki performanslarını görebilmenin yanı sıra EBA akademik başarısını, EBA puanı ve sıralamasını, proje ve sertifikalarının yer aldığı EBA portfolyolarını inceleyebiliyor.

EBA’ya öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve kendi oluşturacakları şifreleriyle, veliler e-devlet hesap bilgileriyle, öğretmenler de MEBBİS ya da e-devlet hesap bilgileriyle giriş yapabiliyor.

UZAKTAN EĞİTİM ÜCRETLİ Mİ?

Koronavirüs önlemleri kapsamında Türkiye’de okullar 1 hafta tatil edildi ve 1 hafta da uzaktan (online) eğitim olmasına karar verildi. Bu süreçte Türkiye’deki uzaktan eğitimin adresi ise EBA olacak. EBA’ya erişimde ise internetler ücretsiz olacak.

EBA CEP TELEFONULARINA İNDİRİLEBİLİYOR MU?

EBA’nın bu sürümü ile sunduğu önemli yeniliklerden biri de bu yeni yüzün mobil uygulamaya açılmış olması. Kullanıcılar şimdilik Android tabanlı, yakın bir tarihte ise İOS tabanlı cep telefonlarına EBA uygulamasını yükleyerek platformdaki haber, video, kitap ve dergi bölümlerine ulaşarak var olan içeriklerden yararlanabilecekler.

http://www.eba.gov.tr

UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLACAK?

EBA’dan Dersleri Nasıl Yapılacak? Türkiye’de ilk resmi koronavirüs vakasının görülmesinin ardından dün 16 Mart’tan itibaren okullar bir hafta tatil edildi. Ardından gelen 23 Mart’ta başlayan bir haftalık süreç için de eğitimin online olarak yapılmasına karar verildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde aldığı önlemler kapsamında uzaktan eğitimin adresi ise internette Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve televizyonda ise TRT kanalları olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Fatih Projesi kapsamında online eğitim platformu olarak geliştirilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA),tüm ders içeriklerini internet üzerinden sunuyor. (HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN