‘Öğrenciler Ev Bulmakta Zorluk Çekebilir!’

16 Ağustos 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
82 defa okundu.
‘Öğrenciler Ev Bulmakta Zorluk Çekebilir!’

Kırşehir Emlakçılar Odası Başkanı Zeynal Biçici, önümüzdeki bir ay içinde kira fiyatlarında hareketlilik yaşanabileceğini dile getirdi.

Kırşehir’de kira fiyatlarında ciddi bir artış oldu. Kiralık ev bulmak zor, olan da cep yakıyor. Kiracılar çok zor durumda. Kimi yerlerde yüzde 300’e yaklaşan kira artışlarının kiracıları olumsuz etkilediğini dile getiren Kırşehir Emlakçılar Odası Başkanı Zeynal Biçici, Arena Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklara dikkat çekti.  

Ev sahipleri ve kiracılar karşı karşıya geldi

Kırşehir’de ev sahipleri ile kiracıların karşı karşıya geldiğini belirten Biçici, “Konut fiyatları arttı. Dolayısıyla bu durum kira fiyatlarına yansıdı. Konut kiralarında fahiş artış nedeniyle eski kiracıyı tahliye edip evi daha yüksek fiyatla kiraya vermek isteyen ev sahipleri ortaya çıktı. Evi yüksek fiyatla başkasına kiralamak için yapılan tahliye baskıları halen sürüyor. Son dönemde kiraların tahsil edilememesi sorunu da artmaya başladı. Birçok ev sahibi, talebi fırsata çevirip yüksek fiyatlarla kiralama yapsa da, sonrasında düzenli ödeme alamamaktan dertli.” dedi.

“Ev sahiplerinin fahiş zam talebi var”

Biçici, kiralık ev piyasasında suların durulmadığını ve ev sahiplerinin evini yüksek fiyattan kiraya vermek istediğini ve bu durumun da birçok sıkıntıya yol açtığını söyledi.

Biçici, şöyle konuştu:

“Ev sahiplerinin fahiş zam talebi var. 1 yıllık peşin para talep edenlerde var. Ev sahipleri kiracıdan eskiden 1 depozito isterken şimdi 3 depozito altında isteyen yok. Düzenli ödeme alamama riskini görüyor. O nedenle yıllık ödeme almadan evi vermiyor.  Ev sahipleri, düzenli ödenmez endişesiyle kirayı yıllık istemeye başladı. Şu an bu durum çok popüler oldu. Maalesef bu çözüm değil. Ev sahipleri ikinci yıl sıkıntılar yaşamaya başlayacak. Vatandaş bir yıllık istenilen parayı bir şekilde veriyor. Ama sonra ne olacak? Yine aynı sıkıntılar çıkacak.”

Biçici, önümüzdeki aylarda ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıkların mahkemeye taşınabileceğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Adli tatilden sonra ev sahipleri ve kiracılar arasındaki husumet artabilir. Odamıza şikâyetler gelmeye başladı. Kiracılar yüksek bir rakam da olsa evi tutuyor. Birkaç düzenli ödedikten sonra evin kirasını ödememeye başlıyor. Önümüzdeki aylarda kiracılar ev kiralarını ödeyemeyebilir. Kavgalar mahkemelere taşınıyor.” 

Biçici,  konut fiyatlarındaki artışın nedenlerinden birisinin de inşaat maliyetlerindeki yükseliş olduğunu,  maliyet artışında da en önemli nedenin kurdaki yükseliş olduğunu aktardı. 

Biçici, şunları söyledi:

“Böylelikle konutta üretimin azalması ile arz sorunları yaşanıyor. Konut fiyatları 3 katına çıktı. Bu durum da başka sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Yatırımcının bir matematiği var. Yatırdığı bedelinin çarpanını bulmaya çalışıyor. Ama son zamanlar bu çarpan çok yanıldı.  Sonuçlar tutmadı. Örneğin kişi 1 milyon liralık konutu, maksimum 2 bin liraya kiraya veriyordu. Ama şu an da durum vahim. Yüzde 200 oranında arttı. Mal sahiplerinin kira beklentisi arttı. Normalin üstüne çıktı. Bu durumu kiracılara yansıdı. Kiracılar zor durumda kaldı. Şu an iki taraf da mağdur diyebilirim. Ama maliyet girdi rakamları düşürülürse sanki konut fiyatlarındaki şişkinlik biraz iner.  Piyasa rahatlar. Bu durum da kira fiyatlarına yansır.”

Önümüzdeki ay kira fiyatı artabilir 

2022-2023 üniversite eğitim hayatının önümüzdeki günlerde başlayacağını anımsatan Biçici, üniversite öğrencilerinin Kırşehir’de ev bulmakta sıkıntı yaşayabileceğine işaret etti.

Önümüzdeki bir ay içinde kira fiyatlarında hareketlilik yaşanabileceğini dile getiren Biçici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kırşehir’e öğrenciler gelecek. Bu durumda önümüzdeki ayda kira fiyatlarının artmasına neden olur. Öğrenciler ev bulabilir mi? Bu süreçte bilemiyorum. Öğrenciler konut bulmakta zorluklar çekecek gibi görünüyor. Ama kışa doğru kira fiyatlarının yüzde 10 oranında düşeceğini söyleyebilirim. Kira fiyatları düşecek ama çok yüksek bir oranda düşmez. Yüzde 10-15 civarında olacaktır.” 

Biçici, genç nüfus oranı yüksek bir ülke olduğumuzu anımsatarak “Bu yüzden ülkemizde konut ihtiyacı var. Emlak danışmanlarının ‘ev fiyatlarını artırıyor’ ya da ‘kira fiyatlarını artırıyor’ gibi bir algının oluğundan söz eden Biçici, “Böyle bir durum söz konusu değil. Emlak danışanları bu işin içinde asla aracı olmuyor, olmuyoruz da. Aksine emlak danışanları kira ve konut fiyatlarını düşmesi yönünde çok mücadele veriyoruz.” dedi. 

(Haber Cemre Bayram)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN