ODA BAŞKANLARINDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

10 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
409 defa okundu.
ODA BAŞKANLARINDAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

DSC_1019

Kırşehir’de Teröre Lanet Yürüyüşü sırasında yapılan saldırılara bir kınama da oda başkanlarında geldi. Oda başkanları ortak bir basın açıklaması yaparak, halkı sağduyulu olmaya davet etti.

 

Kırşehir’de faaliyet gösteren Odaların temsilcileri Kırşehir’de yaşanan olaylarla ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda saat 12.00’de gerçekleştirilen toplantıda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yanık, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Bekir Tan, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, Meclis Başkanı Süleyman Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah  Dağıstan, Muhasebeciler Odası Başkanı M. İzzet Doğan, Eczacılar Odası Temsilcisi Halil Durukafa, Bakkallar Odası Başkanı Murat Zobu, Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Pazarcılar Odası Başkanı M. Ali Aşçı, Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Sarraflar Odası Başkanı Mustafa Çakır ve Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Genç yer aldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu yapılan saldırıların son derecede çirkin bir davranış olduğunu söyleyerek, Ticaret ve Sanayi Odası olarak kendilerinin ve diğer oda başkanlarının yakılan işyerlerine ‘geçmiş olsun’ dileklerinde bulunmaya gittiklerini ifade etti. Basın açıklamalarının ortak olduğunu vurgulayan Ekicioğlu, açıklamayı bütün oda başkanları adına Muhasebeciler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan’ın okuyacağını belirterek sözü Mustafa İzzet Doğan’a bıraktı.

Muhasebeciler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan basın açıklamasında;”Ülkemizin içinden geçtiği şu hassas günlerde, ne yazık ki her gün gelen şehit haberleri yüreğimizi dağlamakta, ülkesi için, namusu için, gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimiz, bizleri dayanılmaz bir acıya boğmaktadır.

Bu vatanın birliği ve bütünlüğü için görev yaparken, hain emellerle hedef alınan güvenlik güçlerimize sahip çıkmak, bu acıyı paylaşmak, bu ülkenin her vatandaşının asli görevidir.

Bu amaçlarla, Kırşehirli hemşerilerimiz de, terörü lanetlemek ve kahraman şehitlerimize sahip çıkmak için tepkisini sokakta göstermek istemiştir. Ancak nereden geldiği, kim olduğu belli olmayan birtakım karanlık güçler tarafından olaylar akıl almaz bir boyuta gelmiş, Odalarımıza kayıtlı bazı esnaflarımızın işyerleri yakılıp, yıkılmıştır.

Kırşehir, yüzyıllardır etnik ayrışmanın yaşanmadığı, herkesin birbirine hoşgörü ve saygı duyduğu, ortak sevinçler de birlikte sevinip, ortak acılar da birlikte üzüldüğü, sevgi ve kardeşlik ikliminin her zaman hakim olduğu bir şehirdir. Bu çirkin saldırıları yapanlar, işyerleri yakılan esnaflarımızın da belirttiği gibi asla Kırşehirli değildir.

Birtakım karanlık güçler, adeta 1980 öncesinde yaşanılan ayrıştırma senaryolarını bu sefer de ilimizde ortaya koymuş, et ve tırnak gibi yaşayan halkımız ayrıştırılmaya çalışılarak,  kardeşliğimiz hedef alınmak istenmiştir. Bu provokasyonlar, bu ülkenin birliğine ve bütünlüğüne zarar vermek isteyen hainlerden başka kimsenin işine yaramayacaktır. Bin yıllık kardeşliğimizi bozmak, PKK terör örgütünden başka kimsenin işine yaramayacaktır.

Tüm Dünya tarafından sevgi, barış ve kardeşlik şehri olarak anılan ilimizde bu tür manzaraları yaşamak hepimizi derin bir üzüntüye boğmuştur. Bizim yüzyıllardır derin bir sevgi ve muhabbetle yaşadığımız bu kardeşliğimizi bozmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğinin bilinmesini istiyoruz.

Güvenlik güçlerimizden; bu çirkin olaylara karışıp, esnafımızın iş yerlerine zarar veren, kardeşliğimize el uzatan bu kendini bilmezlerin tespit edilip, yargı önüne çıkarılmasını, bu karanlık olayların bir an önce aydınlatılmasını talep ediyoruz.

Vatandaşlarımızdan da hainlerin işine gelecek bu tür provakasyonlardan uzak durmalarını, kardeşlik iklimini bozmak isteyenlere karşı her zaman teyakkuz halinde olmalarını istiyoruz.  Zaten, Kırşehir halkımız da, olayların ertesi günü, zarar gören esnafımızın yanında olduğunu, büyük bir dayanışma duygusuyla paylaşarak, sağduyulu kimliğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Şu bilinmelidir ki; bağrından Ahi Evran-ı Veli, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi Sevgi Erenleri’ni, sevgi türküleri denilince ilk akla gelen Neşet Ertaş’ı çıkarmış bu topraklar, bu kirli oyunlara asla gelmeyecek, yüzyıllardır olduğu gibi yine barışın, hoşgörünün ve kardeşliğin şehri olmaya devam edecektir.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN