NİYAZİ KAHVECİ ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK

11 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3330 defa okundu.
NİYAZİ KAHVECİ ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK

1(235)

Prof.  Dr. Niyazi Kahveci Rektör adaylığını açıklayacak.

Ahi Evran Üniversitesi Rektörülük seçimlerine çok az bir süre kala adaylar isimlerini açıklamaya devam ediyor. 15 Nisan 2015 tarihinde yapılması planlanan Rektörlük seçimleri nedeniyle Prof. Dr. Niyazi Kahveci Rektörlük adaylığını açıklayacak. Kahveci bugün saat 10.00’da Çıtak Otel’de yapacağı basın toplantısına tüm basın mensuplarını davet etti.

Prof. DR. Niyazi Kahveci kimdir?

1956’da Trabzon’da doğan Prof. Dr. Niyazi KAHVECİ, İstanbul  Beşiktaş’ta büyüdü. Bütün okulları İstanbul’da okudu. İlk ve orta öğretimini Beşiktaş Büyük Esma Sultan İlkokulu ve Fatih İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan KAHVECİ, Haseki Eğitim Merkezi’nde ihtisasını yaptı, İngiltere Manchester Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Sosyal Bilimler eğitimi aldı ve mastır ile doktorasını aynı fakültede yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her kademesinde görev yaptı. Aynı zamanda akademik çalışmalar yaptı.

Bürokratik görevlerde de bulunan Prof. Dr. Niyazi KAHVECİ, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği’nde 1.derece diplomatik görevde bulundu. Akademik ve diplomatik olarak İngiltere’de 10 yıl kaldı. Kanada ve Suudi Arabistan’da görevler yaptı. Prof. Dr. Niyazi KAHVECİ, Adnan KAHVECİ’nin danışmanlığını yaptı.

İlahiyatçı ve sosyal bilimci olan Prof. Dr. Niyazi KAHVECİ’nin 2009 ve 2015 yılları arası akademik ve idari görevleri ise şunlar; 2009 yılı Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2009 yılı Ahi Evran Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı, 2010 yılı Ahi Evran Üniversitesi Rektör Başdanışmanı, 2011 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimi Öğretim Üyesi, 2012 yılı Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2012 yılı Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan, 2012 yılı Adıyaman Üniversitesi Senato Üyesi, 2012 yılı Adıyaman Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve yine 2012 yılında Adıyaman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yerine getirdi.

Türkiye’de Kuran-ı Kerimi tek başına Arapçasından İngilizceye tercüme eden ilk kişi olan Prof. Dr. Niyazi KAHVECİ, Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafından her 15 yılda bir hazırlanan ve dünyanın en büyük 500 bilim adamının çalışmalarının yer aldığı Biyografya’ya girmeyi başaran ilk İslami araştırmacı unvanına sahiptir.

Çok sayıda Türkçe ve İngilizce makaleleri ve kitapları mevcut olan Prof. Dr. Niyazi KAHVECİ’nin, Mutezile ile Şi’a Arasında Siyasal Tartışma, Tevrat’ta Sosyal Düşünce, Tevrat’ta Siyasal Düşünce, İslam Siyaset Düşüncesi, İniş Sırası ve Sebepleri ile Kur’an-ı Kerim Tercümesi, The Basic of Islam, English Translation of al- Qur’ân al-Karîm in Chronological Order isimli kitapları mevcuttur.

İleri seviyede Almanca, İngilizce, Arapça, Farsça ve Grekçe bilen Prof. Dr. Niyazi KAHVECİ, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN