NEŞET YAVUZ’UN GİRİŞİMİ SONUÇ VERDİ

5 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
306 defa okundu.
NEŞET YAVUZ’UN GİRİŞİMİ SONUÇ VERDİ

 

Faruk-Çelik-2009Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuzun Çabası Nedeni İle Kırşehir’de Bulunan Şap Karantinası Kaldırıldı.

Kırşehir’de ve özellikle İç Anadolu bölgesinde yoğun şekilde görülen Şap nedeni ile bir çok ilde kapalı bulunan  hayvan pazarlarının hastalığın bitmesine müteakip açılmaya başladı.

Kırşehir de bulunan şap hastalığı karantinası ise kaldırıldı.

Komisyon kararı neticesinde karantinanın kaldırılması sonucunda bu hafta  Kırşehir Ticaret Borsasına ait Canlı Hayvan Pazar yeri  açık olacağı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak Kırşehir Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz şu açıklamalarda bulundu ; “ Bilindiği üzere yaklaşık 2.5 aydır ilimizde hayvan nakilleri şap nedendi ile durdurulmuştu. İlimiz hayvancılığı son yıllarda çok hızlı büyüme kaydetmiştir. Bu durum doğrultusunda geçen yıl Ülkemize gelen ithal hayvanların yaklaşık % de 35 i Kırşehir’imize gelmiştir. Son iki aydır şap hastalığı ve dolayısı  karantina nedeni ile  ilimize ithal hayvan getirilememekte idi. Bazı üyelerimiz  bu durumdan sıkıntılı olduklarını bize bildirdiler hatta gümrükte hayvanlarının bekletildiği konusunda bize girişimde bulundular.

İlimizde bulunan karantinanın kaldırılması işleminin öne çekilmesini aksi takdirde gümrükte bekleyen ithal malların ülkemize ve dolayısı ile ilimize girememesi söz konusu olmuştu. Biz durumu değerlendirdik ve önce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğüne oradan da Tarım Bakanlığımızla irtibata geçtik. Bu sıkıntıların giderilmesi gerektiğini üyelerimizin maddi zararlarına neden olacağını öncelikle Bakan yardımcısına ve daha sonrada Tarım Bakanımıza izah ettik. Sağ olsunlar konuya yakın ilgi ve alaka gösterdiler ve ilimizdeki karantinanın kaldırılması için talimat verdiler ve karantina kaldırılmış oldu. Gümrükte Bekleyen İthal malların da ilimize sevkleri başlamış oldu. Bu süreçte bizlerin yanında bulunan ve desteklerini esirgemeyen Hükümet Partisinin İl başkanı Mustafa Kendirli’ye,Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci’ye, Milletvekililerimiz Salih Çetinkaya ve Mikail Arslan beye ve Valimiz Necati Şentürk’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN