NEŞET USTAMIZI ANIYORUZ

28 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
37467 defa okundu.
NEŞET USTAMIZI ANIYORUZ

FOTO (2)

 

Bozkırın tezenesi Türkiye ve Kırşehir’in gözbebeği, ozanların kralı Neşet Ertaş bugün düzenlenen törenlerle sevenleri tarafından yad edilecek. Üstadı anma programına Kırşehir halkı davet edildi.

 

Büyük usta, bozkırın tezenesi Neşet Ertaş ölümünün 3. yılında düzenlenen törenle anılıyor.

Bugün yapılacak olan anma programı çerçevesinde öğleden önce Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde Kuran-ı Kerim ve Mevlüd-i Şerif okunacak. Ustayı anma programı akşam saat 19.30’da Kültür Merkezi’nde tiyatro gösterisi ile devam edecek.

Söz konusu program ile ilgili açıklamalarda bulunan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci;“Neşet Ertaş’ı, vefatının üçüncü senesinde rahmetle, minnetle yâd ediyoruz. Ertaş çocukluğundan itibaren çok büyük acılar, ayrılıklar, yeri doldurulmaz kayıplar ve tarifi mümkün olmayan yoksulluk yaşadı. Kendi de bunu dizelerinde ifade ediyordu. Garipti, garip yaşadı, bir garip olarak 3 yıl önce aramızdan ayrıldı. Hakk’a yürüdü. ‘Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir de ölüm’ diyordu. Hiç kuşkusuz, bizi sessiz bıraktı. Tesellimiz şu ki inşallah çocuk yaşta kaybettiği annesi Döne’ye, babası Muharrem Ertaş’a, nice sevdiğine, en önemlisi de aslına kavuştu.

Neşet Ertaş bu topraklarda Anadolu’nun sesi olmuş çok önemli bir ozandır. Büyük Üstat Neşet Ertaş’tan biz; aşkı, sevmeyi, ağlamayı öğrendik. Neşet ustamız sadece bir âşık değil,  sözüyle, özüyle, yaşantısıyla büyük bir üstattı. Bizde bu toprakların sesini, Neşet Ertaş Ustamızı yaşatabilmek, gelecek nesillere onun felsefesi ve düşüncesini aktarabilmek için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz.

Bu toprakların sessiz haykırışını bozlaklarıyla taşıyan ustayı anmak için 29 Eylül 2015 Salı Günü Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde öğle namazından önce okunacak Mevlid-i Şerifin ardından büyük üstadın kabri ziyaret edilecek. Aynı gün Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da gerçekleşecek tiyatro ile ustamızı bir kere daha anacağız. Programımıza tüm Kırşehirlileri davet ediyorum” özdeyişine yer verdi.

 

 

 

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN