NEŞET USTAMIZI 4.YILINDA ANDIK

27 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
318 defa okundu.
NEŞET USTAMIZI 4.YILINDA ANDIK

 

26-09-2016-neset-ertas%27in-olum-yildonumu-anma-toreni-seminer-9Neşet Ertaş’ı, Vefatının Dördüncü Sene-İ Devriyesinde Rahmetle, Minnetle Yâd Ettik

26 Eylül Pazartesi günü yapılan anma programı öğleden önce Bağbaşı mezarlığında kabri başında Kuran tilaveti okunarak dualarla anıldı. Ahi Evran Veli Camiinde Kuran-ı Kerim ve Mevlüd-i Şerif okunmasının ardından Külliye sergi salonunda Neşet Ertaş’ın resimlerinin sergilendiği fotoğraf sergisi açıldı. Serginin gezilmesinden sonra Kültür Merkezinde Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Salahaddin Bekki tarafından Kırşehir’in Kültürel Kent İmgesi Olarak Neşet Ertaş konulu konferansı gerçekleştirildi.

KABRİ BAŞINDA ANILDI

Neşet Ertaş, ölümünün 4. yılı dolayısıyla ilk olarak kabri başında anıldı. Büyük ustayı kabri başında, Vali Necati Şentürk, Belediye Başkan Yardımcıları Veli Şahin, Yaşar Sulu ve Emre Şahinci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Güzel Sanatlar eski Genel Müdürü Bayram Bilgi Tokel, daire amirleri, STK Temsilcileri Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, merhumun erkek ve kız kardeşleri, sevenleri ve yakınlarının katıldığı ziyarette, dua okundu.

Külliye sergi salonunda Resim sergisi açıldı

Ahi Evran Külliyesi sergi salonunda Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş Resim sergisinin açılışı gerçekleşti. Sergide Neşet Ertaş’ın çocukluğundan ölümüne kadar yaşantısının yer resim sergisini gezen vatandaşların büyük beğenisini kazandı.

Kültür Merkezinde Konferansa düzenlendi.

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Salahaddin Bekki tarafından Kırşehir’in Kültürel Kent İmgesi Olarak Neşet Ertaş konferansı gerçekleştirildi. Konferansta Neşet Ertaş’ın hayatı ve Kırşehir’in imgesi haline geldiği anlatıldı. Belediye Başkan Vekili Veli Şahin konferans sonrası yaptığı konuşmasında “Büyük üstadın 4. Ölüm yılındaki sene-i devresini anıyoruz. Konferansta değerli hocam Neşet Ertaş’ın doğumdan ölümüne kadar, sanat hayatından, sivil hayatındaki yaşantısına kadar güzel bir konferans verdi. Büyük ustayı konferanslarla anmak yeterli gelmez. Ustanın eserlerini dinlerken sözlerini de özümsemek gerekiyor. Hele çok özümsediğim bir sözü var ki oda “İki büyük nimetim var biri anam biri yârim. İkisine de hürmetim var.

Biri Anam Biri Yârim. Biri Yar etti beni biri var etti beni derken hem anasına, hemi yârine birbirinden ayırt etmeden verdiği değeri ifade ediyor. Bu bizim yaşadığımız aile yaşantımızda ki belki aileler arasındaki ayrılıklara bir çözüm olacak bir söz. Ustanın bu sözünü özümseyerek dinlemiş olsaydık belki olumsuzlukların çoğu yaşanmazdı. Yüreğimizin bam teline dokunmamız gerekiyor. ”dedi. Konferans sonunda Doç. Dr. Salahaddin Bekki’ye Belediye Başkan Vekili Veli Şahin ve Bayram Bilge Tokel tarafından plaket verildi.

Konser İptal edildi Neşet Ertaş’ın, ölümünün 4. Yılında Cacabey Meydanında akşam düzenlenecek olan konser programı yaşanan terör saldırıları nedeniyle iptal edildi.

Açıklamada, “Mardin Kızıltepe – Derik ile Şırnak – Van karayollarında yaşanan terör olayları nedeniyle, vermiş olduğumuz şehitlerimizden dolayı, Neşet Ertaş’ı Anma Günü programı ve Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu konserimiz iptal edilmiştir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileriz.” ifadelerine yer verildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN