Neşet Ertaş’ı Anmadan Olmaz

9 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Neşet Ertaş’ı Anmadan Olmaz

Neşet Ertaş’ı Anmadan Olmaz

  1. Tokat Kitap Günleri etkinliği 28 Eylül-06 Ekim tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen etkinlikte Kırşehirli Tolga Akpınar da okurlarıyla buluştu.

NEŞET ERTAŞ’IN DOĞDUĞU TOPRAKLARDA YAŞIYORUM

Tokat 3. Kitap günlerinde Kırşehir’i temsil eden Tolga Akpınar, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti; “Neşet Ertaş’a yakın bir yerde dünyaya geldim. Neşet Ertaş Kırtıllılar Köyünde ben Akpınar’da dünyaya geldim.

EDEBİYAT BAMBAŞKA BİR DÜNYADIR

Kırtıllılar Akpınarın köyü şimdi rahmetli dedem bana o tokaca tel takıp bana verdi ben 5 yaşında hatırlıyorum onu tıngırdatarak bir şeyler söyleme çalışıyordum. Daha sonra Neşet Ertaş’ın türkülerini dinleyerek yani edebiyatı aslında batıda şekillenen bir şey değil edebiyat aslında Anadolu’da olan bir şey bizim gırtlağımızdan doğan nameler türkü bir edebiyattır, ağıt bir edebiyattır bu gün Tokat şairler yazarlar derneğinden arkadaşlar var onların yaptığı şeyler edebiyattır yani edebiyatı çok yönlü olarak ele alabiliriz.

İNSANLARLA İLGİLENMEKTEN KENDİMİZİ İHMAL EDER HALE GELDİK

Peki edebiyat nedir ondan bahsedeyim; şimdi biz sıkıntı yaşadığımız zaman bir ürüne daldığımız zaman Ali’yi anlatıyoruz veliyi anlatıyoruz Ayşe’yi anlatıyoruz Fatma’yı anlatıyoruz alinin Ayşe’nin derdini dinliyoruz Fatma’nın derdini dinliyoruz hüzünleniyoruz onun derdi ile dertleniyoruz ona değer veriyoruz sonra verdiğimiz değerin karşılığını bulamayınca hayal kırıklığına uğruyoruz. Ama bir gün boyunca yani hiçbir zaman hatırlıyor musunuz? kendiniz ile baş başa kalın bunu mecazi anlamda söylüyorum kendiniz ile baş başa kalın kendi derdinizi dinlediğiniz kendi sıkıntınızı dinlediğiniz zaman oldu mu? Kendinize hak verdiğiniz aslında ben şu konuda haklıydım ben şu konuda daha haklıydım işte benim derdim vardı bu derdi şöyle çözebilirim benim sıkıntım vardı şöyle çözebilirim bir iş muhasebesi yapıp tefekkür yapıp kendinizle baş başa kaldığınız anlar oluyor mu? Oluyordur muhtemelen işte edebiyatta bu baş başa kalışın sonucunda ortaya çıkan ağıt veya diğer sanatsal düzlemde söylenmiş eserlerdir yazar yazısını yazıyor türkücü türküsünü söylüyor.

TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM

28 Eylül-06 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen 3. Tokat Kitap Günleri etkinliğinde olmamı sağlayan ve bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

TOKAT’IN BU SENEKİ TEMASI BOSNA HERSEK OLDU

Tokat’ta üçüncüsü gerçekleştirilecek Kitap Günleri etkinliği 28 Eylül-06 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Fuara 9 gün boyunca 50’yi aşkın yazar geldi, 80’in üzerinde yayınevinin stantlarda yerine alacağı fuarda kitaplar, kitapseverlerle buluştu. Kitap Günleri etkinliğinin bu seneki teması Bosna Hersek oldu.

TOKAT KİTAP GÜNLERİ KAPILARINI KAPATTI

Tokat’ta çocuk, genç ve her yaştan bireyin kitap etrafında buluştuğu bir hafta geçirildi. Okumayı seven, okuma merakı olanlar Tokat Kitap Fuarını ziyaret ederek onlarca yayınevi, binlerce kitap ve 50 yazar ile buluşma imkanına sahip oldu. 28 Eylül – 06 Ekim tarihleri arasında devam eden 3. Tokat Kitap Günlerinde 64 imza günü ve 30 söyleşi programı organize edildi.

Tokat Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Tokat Valiliği, Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat Kent Konseyi işbirliği ile düzenlenen 3. Tokat Kitap Günleri sona erdi. Etkinlik kapsamında yapılan taşıma planı dâhilinde 45 bin öğrencinin fuar alanını ziyaret etmesi sağlandı. Fuar alanında seviyelerine uygun etkinliklere yönlendirilen öğrencilere aynı zamanda şehrin kültürel ve tarihi mekânlarını gezme imkanı sunuldu. Köy ve kasabadan gelen 4 bin 500 öğrenciye öğlen yemeği ikram edildi.  İlimize gelen yazarlar ile okullarda 30 Kitap Tokat Söyleşisi ve 20 Masal Anlatımı gerçekleştirildi.

KİTAP TOKAT OKURYAZAR BULUŞMASI

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Tokat Kitap Günleri’ne öğrenci, öğretmen, veli ve etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan kurumlar yoğun ilgi gösterdi. Fuar alanı söyleşi ve imza günü etkinliğine daha önce yapılan planlamalara göre öğrenciler yönlendirildi. Yapılan resmi planlamaların dışında da okullar öğrenci düzeylerine göre fuar alanındaki söyleşilere katıldı. Alandaki söyleşi ve imza programlarının yanı sıra hafta boyunca yazarlar kitaplarını okuyan öğrenciler ile “Kitap Tokat Okur Yazar Buluşması” kapsamında okullarda buluştu. Kitap Tokat Projesi kapsamında yazarlar okullarda düzenlenen söyleşi programlarına katıldı.

BİNLERCE ÖĞRENCİNİN MASAL DİNLEMESİ SAĞLANDI

Kitap Tokat Okur Yazar Buluşması etkinlikleri çerçevesinde okullarda gerçekleştirilen söyleşi programları ise şöyle:“Cemalettin Kavaklıgil; Toki İlkokulu, Ülkü İlkokulu, Devlet Hastanesi Anaokulu, Zübeyde Hanım Anaokulu, Toki AnaokuluNehir Aydın Gökduman; Bilim Sanat Merkezi, Halil Rıfat Paşa OrtaokuluDemirhan Kadıoğlu; Yeşilbağ Ortaokulu, İbn-i Kemal İlkokulu Ferit Delen; Zübeyde Hanım MTAL, Cumhuriyet MTAL, Tokat MTAL,  Atatürk Anadolu Lisesi, Mahperi Hatun MTAL, İbn-i Sina MTAL,Sinan Yağmur; Atatürk Anadolu Lisesi, IMKB Sosyal Bilimler Lisesi,Bestami Yazgan, 26 Haziran ilk/ortaokulu, Zübeyde Hanım MTAL, Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Halil Rıfat Paşa Ortaokulu,Ahmet Turgut; Mehmet Han Anadolu Lisesi, IMKB Sosyal Bilimler Lisesi, İhya Balak Fen Lisesi,Suat Turgut; Gazi Paşa İlkokulu,Osman Baş; Atatürk Anadolu Lisesi Çağlayan Yılmaz; Namık Kemal Ortaokulu”  (HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com