NEDEN BAŞKANLIK

14 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1094 defa okundu.
NEDEN BAŞKANLIK

saİt-bey-700x935(1)Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla Türkiye başkanlık sistemini tekrar güçlü bir biçimde gündemine aldı. Başkanlık sistemi nedir? Teklif edenlerin kafasındaki sistem nasıl işliyor? Artıları, eksileri nedir? Bunlar hiç konuşulmadan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Padişah Olmak” için başkanlık sistemini önerdiği iddia edildi. Daha önce başbakanlıktan cumhurbaşkanlığına çıkan, Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in gündeme getirdiği başkanlık sistemi tartışmalarıyla benzerlik gösterdiği söylendi. Hatta HDP 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde neredeyse tüm kampanyasını Cumhurbaşkanımızın başkanlığını engellemek üzerine kurdu. Mademki başkanlık sistemi tartışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında tartışıldı karşı çıkanların argümanlarını incelemek gerekiyor.

Haziran seçimleri ile Kasım seçimleri arasında gelişen siyasi yelpaze Başkanlık sistemini dahada güçlendirmektedir.Şimdiki Ana muhalefet Partisi ile Muhalefet Partileri Varsa yoksa Cumhurbaşkanına saldırmaktalar hiçbir öneri hiçbir düşünce yok varsa yoksa Başkanlığa karşıyız demekle günlerini geçirmekteler.Ülke Kan gölüne dönmekte her gün bir yerlerde patlamalar olmakta ekonomi kötü sinyaller veriyor dış ilişkilerimiz normal değil.Bu durumda Zaten fiili olmasada başkanlık sistemi var bırakın inatlaşmayı sizde getirin bir öneri ona göre yasa hazırlayın 2002 bu tarafa seçime giriyorsunuz her seçimde hezimete uğrayıp biz çok istedik ama olmuyor deyip gıcır koltuklarınızda oturuyorsunuz.2016 yılında iki sandık daha gelebilme ihtimali çok yüksek bu seçimleride kaybedeceğiniz yüzde bir milyon gelin. Ortak fikirle Anayasayı değiştirin.Şimdiden söylüyorum HDP nin alacağı oy %7.5 ila % 8 MHP nin alacağı oy %8.5 ila %9 CHP %21 İla %24 aksini söyleyen varsa gelsin 1 Kasım seçimlerinde bu tarafa Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar ve Hükümet üzerinde tam yetkili ne diyor sayın cumhurbaşkanı sorumluluk alayım yasa üzerinde daha ne.Neyine Karşısınız? oda yok
Tartışmanın sıhhati ve spekülasyonlardan uzak tutulabilmesi için önemli bir görev de AK Parti’ye düşmektedir. AK Parti gerek 7 Haziran seçimlerinde gerek 1 Kasım seçimlerinde başkanlık sistemi önerisine beyannamesinde yer vermiş ancak seçmene bunu yüksek sesle söylemekten imtina etmiştir. Halkı ikna etmek için yeterince zaman olmadığı gibi tereddütlerin buna sebep olduğu söylenebilir. Ancak bu mütereddit tavır “seni başkan yaptırmayacağız” karşıt kampanyasının etkisini daha da hissettirmesine ve AK Parti’nin buna gerektiği ölçüde mukavemet göstermediği yorumlarına yol açmıştır. Şu halde, yani neredeyse yüzde 50 oy almışken ve 7 yıldır yeni anayasa ve sistem değişikliğinden söz ediyorken AK Parti’nin artık bu tartışmayı Cumhurbaşkanı’nın omuzlarından alması gerekir. . Muhalefet partilerinin başkanlık sistemi başkanlık sistemi tartışmasında demokrasiye halel getirebilecek değişikliklerin önüne geçmek gibi bir misyonla hareket etmesi gayet anlaşılır. Kategorik olarak başkanlık sistemine karşı olmak ve başkanlığı Erdoğan’la özdeşleştirerek tartışmayı boğmak yerine kendi önerilerini hazırlayabilirler mesela. Böylece o çok korktukları “Cumhurbaşkanı’nın kendine göre gömlek biçmesinin” de önüne geçebilirler. Bu vesileyle yeniden siyasete ısınırlar, uzun zamandır unuttukları muhalefet görevlerini ifa etmiş olurlar. Türkiye’nin muhtelif başkanlık modellerinden birine evrildiği bir vasatta muhalefet için de kartlar yeniden karılabilir ve kim bilir başkanlık sistemi AK Parti’den çok muhalefetin lehine sonuç verebilir?

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN