MÜZE 50 BİN KİŞİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ

1 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
211 defa okundu.
MÜZE 50 BİN KİŞİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ

JAPON PRENSESİN KATILIMI İLE AÇILAN MÜZE 50 BİN KİŞİ TARAFINDAN ZİYARET EDİLDİ. (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Kırşehir’in Kaman İlçesinde, Japonya Dışişleri Bakanlığı destekleri ile yapılan ‘Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi’ni geçen yıl yerli ve yabancı 50 bin turist ziyaret etti.
Japon Arkeolokların destekleri ile yapılan müze, Kırşehir’in Kaman İlçesi için ayrı bir tarihi zenginlik oluştururken Kırşehir turizmi açısından da büyük değerler arasında yer alıyor.
Japon Bahçesi ve Arkeoloji Enstitüsünün’de yer aldığı Kalehöyük’de Japon Hükümeti tarafından 1986 yılından bu yana çalışmalar sürdürülüyor.
Japon turistler kendi devletleri tarafından yaptırılan müzeye ilgi duyarken yerli turistler açısından da bölge cazibe merkezi haline geldi.
1986 yılında Japon Bilim İnsanlarının katkısıyla başlayan Kaman Kalehöyük kazı çalışmalarının açılış töreni 2010 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Japon Prens Tomohito Mikasa’nın katıldığı törenle hizmete açılmıştı.
HİTİT OSMANLI ORTA ÇAĞ VE ESKİ ÇAĞ DÖNEMLERİNE AİT ESERLER VAR
Müzede Demir Çağı, Hitit ve Asur Ticaret Kolonileri, Eski, Orta ve Geç Tunç Çağları ile Osmanlı dönemlerine ait eserler bulunuyor.
Özellikle çocukların eğitiminin de hedeflendiği müzede, Türkiye’de ilk defa 3 boyutlu canlandırmalar kullanıldı. Hitit dönemini ve Demir Çağı’nı 3 boyutlu animasyon ile canlandırıldığı müzede bulunan mühürler de 3 boyutlu olarak ekranda incelenebiliyor.
Japonya’dan getirilen 1/100 ölçekli Kalehöyük ören yeri maketi, ziyaretçilerin tarihi esere dokunabilmesi için yapılmış tasnif ve teşhir dışı arkeolojik malzemelerin olduğu kısım da ilgi çekiyor.
Ayrıca 2010 yılında “Green Good Design Award” (En İyi Yeşil Tasarım) ödülü verilen müze, Kırşehir’e gelen turistlerin ilk uğrak mekanı oluyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN