Muzaffer Aslan kürsüde konuştu

23 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
369 defa okundu.
Muzaffer Aslan kürsüde konuştu

^6FDAF7C4690945ABE0560A4097EFFC75591F2FB5E9AF107C24^pimgpsh_fullsize_distrAK Parti Kırşehir Milletvekili Muzaffer Aslan, 2015 yılı bütçe kanun tasarısı görüşmelerinde TBMM Genel Kurulunda Konuştu.

2015 yılı bütçe görüşmelerinin devam ettiği şu günlerde, AK Parti Kırşehir Milletvekili Muzaffer Aslan, TBMM Genel Kurulunda komisyon üyeleri ile milletvekillerine kürsüden seslenerek açıklamalarda bulundu. Milletvekili Aslan, 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının 6. Maddesi üzerinde söz aldı.

Kırşehir Milletvekili Muzaffer Aslan meclis kürsüsünde yaptığı konuşmasında hükümet olarak 12 bütçe hazırladıklarını ve bunları başarıyla uyguladıklarına dikkat çekerek, şu günlerde de 13’üncüsünün görüşmelerinin yapıldığını dile getirdi.

Aslan kürsüde konuşmalarına şöyle devam etti:

“Demokrasi tarihimizde ilk kez bir siyasi parti kesintisiz olarak artarda 13 bütçe hazırladı. Bu bizim için büyük bir onurdur. AK Parti hükümetimiz döneminde yapılan hiçbir bütçe popülist bir yaklaşımla hazırlanmamıştır. Yapmış olduğumuz bütün bütçeler, istihdamı ve büyümeyi destekleyen, tasarrufları artırmaya yönelik, ekonomik ve sosyal kalkınmaya öncelik veren ve en önemlisi yatırımlara kaynak ayıran bütçelerdir.

Türkiye’de ekonomik kalkınma ile demokratik gelişme arasında sıkı bir bağ vardır. Demokrasisi gelişmeyen toplumlar ekonomik alanda da başarı sağlayamazlar. AK Parti’nin temel önceliklerinden birisi de ileri demokrasinin yanı sıra ekonomidir.
Bu nedenle 12 yıllık iktidarımız boyunca demokratikleşmede attığımız adımlar ekonomik başarılarımızın hem sebebi hem de sonucu olmuştur.
Küresel ekonomiye dair belirsizlikler azalma eğilimine girmiş olsa da hala önemini korumaktadır. Dünyadaki ekonomik durgunluğa rağmen iktidarımız süresince büyüme ortalama %5 olarak gerçekleşmiştir.

AK Parti iktidarı döneminde eğitim, sağlık ve sosyal destekler bütçeden en yüksek payı alan alanlar oldu. 2015 yılı bütçesinde en yüksek payı yine eğitime ayırıyoruz ve toplam eğitim ödeneklerini 87,5 milyar liraya çıkartıyoruz. Hükümetlerimiz döneminde sağlıkta bir devrim gerçekleştirdik. Halkımıza daha iyi sağlık hizmeti vermek için 2015 yılında gerekli olan kaynağı bütçeden sağlığa ayırdık. 2015 yılında kamu sağlık harcamaları için Sosyal Güvenlik Kurumu ve merkezi yönetim bütçesinde 80,9 milyar TL ile en büyük ikinci kaynağı sağlık harcamalarına ayırıyoruz. Böylece 2015 yılında sağlık harcamaları için ayırdığımız kaynağı 2002’ye göre 6 katına çıkardık.Ekonominin verimliliğini artıracak, bölgelerin gelişmesini hızlandıracak ulaştırma, enerji, sulama ile bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin altyapı projelerine öncelik verdik.

2002 yılında vergi gelirlerinin yüzde 85,7 si faiz ödemelerine giderken bu oranı yüzde 14,3’e kadar indirdik. 2013 yılında Türkiye olarak 19 yıl sonra ilk kez IMF’ye 23,5 Milyar Dolar olan borcumuzu sıfırladık ve G20 çerçevesinde imzalanan anlaşma ile IMF’ye 5 Milyar Dolarlık kredi açma taahhüdünde bulunduk. Bu arada bu sene G20 Dönem Başkanlığını 1 Aralık 2014 itibariyle aldık ve 2015 yılı boyunca G20 gündeminin belirlenmesinde ve tartışmaların yönlendirilmesinde önemli rol üstleneceğiz. Son 12 yılda dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldık. Ekonomiler büyüdükçe büyüme hızının yavaşlaması beklenen bir durumdur. Ancak, AK Parti iktidarı döneminde ekonomimiz küresel krize ve yakın coğrafyamızdaki tüm karışıklıklara rağmen hızlı büyüme temposunu sürdürdü.
2023 yılında Türkiye’nin; dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olarak, ihracatını 500 milyar dolar seviyesine ulaştırmış, 2 trilyon dolar milli gelire sahip, 60 milyar dolar Ar-Ge’ye kaynak aktaran, işsizlik oranını yüzde 5’e düşürmüş, 84 milyon nüfusuyla kişi başı geliri 25 bin dolara erişmiş, milli değerleri ile barışık ve huzur içinde yaşayan bir ülke olması birincil gayemizdir.
2015 yılı bütçesi Yeni Türkiye’nin ilerleyişini sürdüren bir bütçedir. Bu bütçe, daha önceki bütçelerimizde olduğu gibi, siyasi kaygılardan uzak, ülkemizin geleceği düşünülerek hazırlanan bir bütçedir. Bu bütçe ülkemizin 77 milyonuna hizmet edecek bir bütçedir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN