Mülteciler Yüzünden Eve Ekmek Götüremiyoruz

23 Kasım 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
358 defa okundu.
Mülteciler Yüzünden Eve Ekmek Götüremiyoruz

Kırşehir eski sanayi sitesi önünde toplanan inşaat işçileri iş umuduyla bekliyor. Gün doğmadan amele pazarı olarak bilinen alanın yolunu tutan işçiler rızıklarını kazanmak için verilecek bir işi heyecanla bekliyor.   Burada sabahın erken saatlerinde toplanan Türk işçiler, Afgan ve Suriyeli mültecilerin gelmesinden sonra yerli halkın bu işle artık uğraşmadığını belirtti.

Sabahın erken saatlerinde bu işçi pazarına gelen işçiler, burada müşteri bekler gibi bekliyor. Ameleye ihtiyacı olan ise buraya gelip, işçilerle sıkı bir pazarlığa oturuyor. Taraflar arasında anlaşma sağlandığında ise kazmasını küreğini sırtına yükleyen amele, kendisini almaya gelen işverenin aracına binip, çalışacağı yere gidiyor. Sabahtan akşama kadar çalışan amelelerin günlük yevmiyesi ise Suriyelilerden ötürü değişiyor.

Amelelikteki boyutu değiştiren faktör ise, şimdilerde hemen hemen her alanda karşımıza çıkan Suriyeliler. Amele pazarı olarak da nitelendirilen bu işçi pazarının sadece birkaç adım ötesinde oturan onlarca Suriyeli de sabahın erken saatlerinde yol kenarına çıkıp bir işverenin gelmesini ve kendilerini işe götürmesini bekliyor. İşveren şayet tercihini Suriyeliden yana kullanacaksa bu defa fiyat üçte biri oranında düşüyor. Suriyeli işçiler, 30 ile 50 TL arasında değişen yevmiyelerle günlük olarak çalışıyor. 

Türkler De Suriyelilerden Rahatsız

Suriyelilerin bulunduğu alanla aralarında sadece birkaç metre bulunan Türk ameleler ise Suriyeliler geldikten sonra işlerinin azaldığından, onların ucuz çalışmalarından dert yanıyor. Her gün sabah erken saatlerde buraya geldiklerini dile getiren Yakup Yavuzyiğit, “Sabah saat 06.00 gibi önünde hazır bulunuyoruz. Her gün iş olmuyor ama bu saatlerde burada olmazsak, iş kalmıyor. Kendisine geçici işçi lazım olan vatandaş arabasıyla geliyor, burada pazarlığı yapıyoruz. Anlaşabilirsek, istediği yere gidiyor, istediği gibi çalışıyor, akşam olunca da yevmiye usulü ile paramızı alıyoruz” dedi. Bu yıl bekledikleri hareketliliğin olmadığı ve istedikleri kadar iş yapamadıklarını ifade eden Yavuzyiğit, “Her yıl bir önceki yılı aratır oldu. Rızkımızı kazanabilmek için geliyoruz ancak, çoğu zaman evimize eli boş dönmek zorunda kalıyoruz. Köyde çiftçilik yaparak, hayvan besleyerek para kazanamadığım gibi, sürekli zarar ediyorum. Benim gibi birçok insan, nafakasını çıkarabilmek için sabahın erken saatlerinde amele pazarına geliyor ve umut dolu bir bekleyişe kapılıyor. Bu yıl Suriyeliler de buraya gelmeye başladı. Onlar da ekmeklerinin peşindeler biliyoruz ama ucuza çalışıyor olmaları nedeniyle tercih ediliyorlar. Vatandaş bizden bir kişi çalıştıracağına, onlardan iki kişiyi çalıştırmayı tercih ediyor” diye konuştu. 

Bizden Ucuza Çalıştıkları İçin Onlar Tercih Ediliyor

Günlük ortalama 100 lira yevmiye ile çalıştıklarını kaydeden Eyüp Işıldak ise, ” Sabahleyin otobüse hep birlikte biner, buraya gelir ve çalışırız. Akşam olduğunda ise son otobüse güç bela yetişir ve evimize döneriz. Geçen yıl işlerimiz bundan çok daha iyiydi. Çünkü geçen yıl Suriyeliler yoktu. Biz 100 lira yevmiye ile çalışırken, onlar 30 lira yevmiye ile çalışıyorlar. Sürekli çalıştığımız birkaç tane inşaatçı var. Biz daha çok onların işini yapıyoruz. Bu da haftada en fazla 2-3 gün oluyor. Diğerleri ise daha çok Suriyelileri tercih ediyor. İşçi arayan önce buraya geliyor. Günlük en düşük 100 lira yevmiye ile çalışabileceğimizi söylüyoruz. Pazarlık ederken Suriyeliler beliriyor. Günlük 30 liraya çalışabileceklerini belirtiyorlar. Adam da onları tercih ediyor” ifadelerini kullandı.

NE İŞ OLURSA YAPIYORLAR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kendilerine her ay bir miktar yardım parası verildiğini dile getiren Suriyeli Salih Neşed, “Suriye’deki iç karışıklıktan ve zalim Esed’in zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığındık. Orada kalsaydık belki şu an yaşamıyor olacaktık. Hem Türkiye, hem de Kırşehir Bizi bizi bağrına bastı. Allah herkesten razı olsun. Din kardeşi olduğumuzu hissettirdiler bize. Zaten bizim kardeşliğimiz dünden bugüne olan bir şey değil” diye konuştu. Devlet tarafından verilen ücretin giderlerini karşılamaya yetmediğini ve bu nedenle yasak da olsa çalışmak zorunda olduklarını dile getiren Sahil Neşed, “Suriyeli olduğumuz ve çalışma iznimiz olmadığı için nereye gitmişsek geri döndük. İş bulamayınca da burayı öğrendik. Sabahleyin erken saatlerde yolun kenarına çıkıyoruz. Günübirlik çalışıp, çocuklarımızın ekmek parasını kazanmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On