Muhtarlar Bilgilendirildi

15 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
293 defa okundu.

thumbnail_ormanmuhtarlarbilgilendirme (2)

Vali Necati Şentürk, Muhtarları Bilgilendirme Toplantısına Katıldı

 

Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik hakkında muhtarları bilgilendirdi.

Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Necati Şentürk, Kaymakamlar, Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, Orman İşletme İl Müdürü Reşat Karaca ile Kırşehir Merkez, Mucur, Kaman ve Boztepe köy muhtarları katıldı.

Vali Necati Şentürk, toplantıda yaptığı konuşmada, Kırşehir’de ceviz yetiştiriciliğine önem verdiklerini söyledi.

Değişen yönetmeliğin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Vali Necati Şentürk, “Kırşehir’de önemli ağaçlandırma çalışmaları yürütülmektedir. İlimizde 11 bin dekar alanda 61 adet özel ağaçlandırma projesi yapılmıştır. Hatırlanacağı üzere, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, ilimizde Kaman ve Mucur pilot ilçeler olmak üzere Ceviz Eylem Planını başlatmıştı. Biz de çiftçimizi ceviz yetiştirmeye yönlendirecek çalışmalar yaptık. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, bu konuda Kırşehir merkezli yeni bir yönetmelik hazırladı. Pilot uygulama ile Mucur ve Kaman’da 9 binden fazla ceviz fidanı toprakla buluşturuldu. Yeni yönetmelik ile beraber, Orman köyü nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde ikamet eden gerçek kişilere onaylı uygulama projesine göre bozuk orman alanlarında, orman içi açıklıklarda, hazine arazilerinde, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazilerde ve sahipli arazilerde odun dışı orman ürünü veren ağaç ve ağaççık türleri ile 3 hektara kadar yapacakları özel ağaçlandırma ve özel imar-ihya çalışmaları için bir defaya mahsus olmak üzere hibeye esas yatırım giderleri cetveli tutarının %65’i kadar hibe verilebilecek. Yeni yönetmeliğin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya da konuşmasında, Özel Ağaçlandırma Uygulamalarının Bugüne Kadarki Süreci Yeni Özel Ağaçlandırma Teşvik Sistemi ile ilgili bilgiler vererek yönetmeliği madde madde sunum şeklinde açıkladı.

Toplantı, konu ile ilgili soruların yanıtlandırılması ile sona erdi.

VALİLİK BASIN BÜROSU

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN