Müftü Arslan’dan Kandil Mesajı

21 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
354 defa okundu.
Müftü Arslan’dan Kandil Mesajı

müftübey11

 

Kırşehir İl Müftüsü Miraç Kandili Vesilesiyle Bir Mesaj Yayınladı

Kırşehir İl Müftüsü Osman Arslan Miraç kandili vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Kırşehir Müftüsü Arslan, “Recep ayının 27. Gecesi olan ( 23 Nisan 2017 Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece ), Peygamberimizin miraca çıkışının sene-i devriyesini idrak edeceğiz.

Peygamberimiz, miraç hadisesinden önce çok sıkıntılı günler geçirmişti. Mekke müşriklerinin baskısı artmış, yeni Müslüman olanlara işkence had safhaya çıkmış, Peygamber Efendimiz (a.s.) kısa aralıklarla amcası Ebu Talib’i, sonra da eşi Hz. Hatice’yi kaybetmişti. Bu sıkıntılı ortamda teselli ve hüznü paylaşması gerekenleri kaybetmişti. Müşrikler baskılarını artırmışlardı. Sıkıntılı ortamdan biraz da olsa kurtulmak için Taife gitmiş orada taşlanarak geri çevrilmiş, hüzün içinde Mekke’ye geri dönmüştü. İşte böyle bir ortamda Miraç hadisesi vukuu bulmuştur.

İSRA, Hz. Peygamber’in, hicretten yaklaşık bir buçuk sene evvel, Receb Ayının 27. gecesinde Mekke’de Mescidi Haram’dan alınarak, Burak denilen bir vasıta ile Kudüs’teki Mescidi Aksa’ya götürülmesidir. MİRAÇ ise bu kudsi yolculuğun Mescidi Aksa’dan itibaren Cebrail (as) in eşliğinde göklere ve Sidretül Münteha’ya kadar devam etmesidir.

Bu seyahat ve ulvi yolculuk, Allah Resulünden başka hiçbir Peygambere nasip olmamıştır. Kuran’da şöyle buyrulmuştur: “Kulunu bir gece, ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye Mescidi haramdan, çevresini mübarek kıldığımız Mescidi aksaya götüren Allah, bütün noksanlıklardan münezzehtir.”

Miraçta, peygamberimiz (as)’a ümmeti için; Allah’a şirk koşmadan ölenin cennete gireceği; Bakara suresinin son iki ayeti ve günde beş vakit namaz hediyesi verilmiştir. Miraç, Allah’ın sonsuzluğuna, büyüklüğüne ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir. Miraç’ı hatırlamak ve anmak, günde beş kez namaz ile kapısını çaldığımız Allah’ın sonsuz merhametine yeniden ulaşma dileğidir. Mü’minin miracı namazdır. Allah’a en yakın olduğumuz an da secde anıdır.

Bu duygularla Kırşehir’imizde, ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün Müslümanların kutlu Miraç kandilini tebrik ediyor, bu kandilin İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, dünyada yaşanan acı ve göz yaşının yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” dedi.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN