MUCUR’DA ÇEKİLEN “YÖRELERİMİZ, TÜRKÜLERİMİZ.” PROGRAMINDAN

23 Eylül 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8643 defa okundu.
MUCUR’DA ÇEKİLEN “YÖRELERİMİZ, TÜRKÜLERİMİZ.” PROGRAMINDAN

MUCUR’DA ÇEKİLEN “YÖRELERİMİZ, TÜRKÜLERİMİZ.” PROGRAMINDAN
Mucur Halk Eğitimi Merkezi Müdürü olarak görev yaptığım 1983 yılında rahmetli program ve belgesel yapıcılarından Türk Halk Müziği ses sanatçısı Atila İÇLİ’ nin ve ekibinin Mucur’da “YÖRELERİMİZ, TÜRKÜLERİMİZ.” programının yapılmasını sağlamıştım.
Ankara’da ikamet eden akrabamız rahmetli Erdoğan BAYINDIR ‘ın Atila İÇLİ ile arkadaşlığı sayesinde Mucur’da bu programın çekilmesini sağladık. Hazırladığı dosyayı Ankara’ya götürüp Mucurlular Derneğinin de katkılarıyla ve Mucur’u Sevenler Derneği’nin üyeleriyle Mucur kültürünü yansıtan bu programda yardımcı olması gereken kurumlar ve idareciler ne yazık ki yardımcı olmadılar.
Mucur’a çekim için gelen ekibe gereken ilgiyi ve yardımı göremedik. Mucur’u Sevenler Derneği Başkanı Sabahat ALTUNÇANAK ve yönetim kurulu ile birlikte tüm hazırlıklar yaptık.Mucur’da ki gelenek ve görenekleri ,folklorumuzu, müziğimizi programda işlettik.
Mucur’un Aksaklı Köyü halkından olan Ankara’da ikamet eden saz evi sahibi ve ustası Mehmet CİHAN ile Şahinde ALBAYRAK’ ın evinde çekimlere başladılar. Rahmetli öğretmenlerimizden Türe GÜNER ,Mucur gelenekleri ve görenekleri hakkında geniş bilgiler verdi.Eski Mucur mutfağının çekimlerini tamamladılar.
Eskiden düğünlerde gelin almaya gelenlere eziyet olsun diye yapılanlardan “Pancar kemirtme” adedini canlı olarak çekim yaptılar. Davullu ,zurnalı çekimleri büyük halk topluluğu zevkle izledi.
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda rahmetli Ali Rıza GÜNEY, oğulları Ekrem ve Ertuğrul saz ekinine kızları Mucur’un iftiharı Emel TAŞÇIOĞLU (Güney) babası na ait Mucur Türkülerinden okudu.Salonda mucur düğünlerinden kına gecesi dernek üyeleri tarafından canlandırıldı.
Mucur’u Sevenler Derneği üyelerinin ve halk eğitimin hazırladıkları Mucur’a has yemekler ve yiyecekler program ekibine ikram edildi. Mucur pekmezi ve mantardan oluşan hediye paketleri tüm ekibe takdim edildi.Programa katkıları olanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.
İşin üzüntü verici yanı hem ilçe kaymakamının ve hem de belediye başkanının bu programa gelmemeleri ve misafirlere ilgi göstermemeleridir. Atila İÇLİ ve ekibi ilgisiz kalanlara sitemlerini ileterek gittiler. Kendilerini başka yerde gösterdiler.
Çekilen bu güzel program yıllarca, defalarca T.R.T. kanallarından yayınlanmıştır. Youtup da bu program vardır. İnternetten kolayca izlenebilir. Mucur’umuz tarihi ve kültürel yönünden çok zengindir.
Birlik ve beraberliğin olmadığı yerde etkinlikler olmuyor. Başta Ali Rıza GÜNEY ağabeyimize ve Atila İÇLİ sanatçımıza rahmetler diliyorum. Mekanları cennet olsun.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN