Milli Seferberlik Toplantısı Yapıldı

22 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
186 defa okundu.

thumbnail_milliseferberlik (2)

 

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Konulu Toplantı Düzenlendi

 

Vali Necati Şentürk, Çalışma Hayatında Milli Seferberlik konulu bilgilendirme toplantısına katıldı.

Ahi Evran Üniversitesi Yunus Emre Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Kaymakamlar, İş-Kur İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, daire müdürleri, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, OSB Bölge Müdürü Mustafa Avkapan, Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz, ilçelerin Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanları ile iş adamları katıldı.

Toplantıda konuşma yapan Vali Necati Şentürk, Türkiye’nin kalkınmasının ancak üretimle ve sanayileşme ile mümkün olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma hayatında ilan ettiği milli seferberlik için Kırşehir’deki bütün işverenlerden destek beklediğini belirten Vali Necati Şentürk, “15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Fakat bu darbe girişimi, Türk milletinin güçlü iradesiyle atlatıldı. Bu darbe girişiminin arkasında uluslararası güçler de vardı. Bu darbe girişimi başarılı olsaydı, bu topraklarda gözü olanların emelleri gerçekleşecekti. Türk milleti, oyunlarını başlarına çevirdi. Ülkemiz günümüzde çok güçlü bir devlettir. Türkiye, birçok cephede hâlâ mücadele vermektedir. Ülkemize diz çöktüremeyenler Türkiye’nin ekonomisini vurmaya başladılar. Dövizin ülkemizde yükselmesi de bizi etkilemedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözünü dinleyen Türk milleti, altınlarını dövizlerini bozdurarak oyunu bozdular. Bir ülkede ekonomi çökerse siyasi istikrarsızlık başlar. Ticarette kaoslar yaşanır. Demokrasi olmazsa kalkınma olmaz. İstikrar yoksa da kalkınma olmaz. Dört bir yanımızın düşmanlarla olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Tüm bunlara rağmen, Türk ekonomisi dünyada büyüyen ekonomilerden bir tanesidir. Ahiler diyarı Kırşehir’de esnafımızın sıkıntılarını biliyoruz. Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de iş sorunu var. Vatandaşlarımızın genellikle iş beğenmiyorlar ya da çalıştığı işten memnun olmuyorlar. İlimizde 49 bin sigortalı çalışan varken 39 bin de emeklimiz var. Anadolu’da bir söz vardır; aç kedi fırın yıkar. Bir insanın işi yoksa aşı da yoktur, aşı olmazsa eşi de olmaz. Ülke olarak olağanüstü bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönemde herkesin fedakârlık yapması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, çalışma hayatında milli seferberlik ilan etti. Seferberlik normal dönemlerde ilan edilmez. Bütün iç ve dış düşmanların hepsi bir olmuşlar bize ekonomik sıkıntılar yaşatmak istiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, her işveren bir işsizi çalıştırsa ülkede işsizlik oranı çok azalır. Bunun için de esnafımıza, iş adamlarımıza bir teşvik vermek gerekiyordu. Bu bağlamda çeşitli kararlar alındı. Mesela yasada yapılan değişikliklerle; işveren, İş-Kur’a kayıtlı işsiz birini çalıştırıyorsa, o işverene günlük 22 TL katkıda bulunuyor. Kırşehir’de işyerlerinin iş gücüne ihtiyaç var. Devletimizin de desteğiyle bu sıkıntıları en kısa sürede atlatacağız. Bu dönemde herkes elinden gayreti göstersin.” dedi.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız, geçirdiğimiz bu zor dönemde, ülke genelinde işveren konumundaki işadamlarımızın gücünü kullanarak istihdamını artırması ve ülkemizin kalkınmasına destek olması adına seferberlik başlatmıştır. Milletimizin dik duruşu sayesinde atlattığımız 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından ülkemiz zor bir dönemden geçmektedir. 15 Temmuz’da başarılı olamayan bu yapı, ülkemizi ekonomik açıdan darboğaza sokarak amaçlarına ulaşmak gibi bir niyet içerisindeler. Fakat bizlere düşen görev 15 Temmuzdaki o ruhla, sımsıkı birbirimize sarılarak bu süreci atlatmaktır. Kırşehir’de Organize Sanayi Bölgemizde yatırımcı kuruluşlarımız var. Umarım önümüzdeki dönemde bu yatırımlar daha da artaracak. Kırşehir’de yatırım yapabilmek için yatırımcıların Kırşehir’in güzel olması, yaşam alanlarının oluşması, sosyal hayatın renkli olması, eğitim ve ulaşım durumlarının gelişmiş olması gibi kriterleri var. Amacımız, Kırşehir’i daha yaşanabilir bir hale getirmektir. Demokrasinin temeli ekonomidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da iş adamlarımıza ve yatırımcılara verdiğimiz destekler devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Toplantı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya’nın “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik 687 Sayılı KHK ile İşveren Teşviği” konulu sunumu ile sona erdi.

VALİLİK BASIN BÜROSU

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN