Milli Antrenör Sinan DEMİR’in söyleyişi:SPORUN EĞİTİM ÖĞRETİMDEKİ  YERİ VE  ÖNEMİ

25 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1439 defa okundu.
Milli Antrenör Sinan DEMİR’in söyleyişi:SPORUN EĞİTİM ÖĞRETİMDEKİ  YERİ VE  ÖNEMİ

SPORUN EĞİTİM ÖĞRETİMDEKİ  YERİ VE  ÖNEMİ

Milli Antrenör Sinan DEMİR’in söyleyişi

Spor, belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler olarak tanımlanabilir.

Ayrıca fiziksel, zihinsel, bilişsel ve sosyal gelişimi amaçlayan, oyun ya da yarışma formunda olan, kurallı ya da kuralsız, ferdi ya da takım halinde yapılan etkinliklerin tümüne denir. Özünde; sistem, disiplin, hedef ve başarı kombinasyonudur.

Spor yapan çocuk ister istemez, disiplinle sistemi uygulamaya, hedef koymaya ve başarmaya güdülenir.Okul başarısından endişe duyulan, sistemli çalışma ve disiplinle ilgili desteğin faydalı olacağı düşünülen çocuklara, uzmanların ilk önerisi, spor eğitimi. Enerjisini atan, sosyal bir gruba ait olan çocuk mutlu olur, çevresinin desteği ve kazandığı başarı onu motive eder. Sağlığı, direnci, görüntüsü ve becerileri arkadaşları içinde de saygı uyandırır.

Sinan Demir kendi başarımdan örnek vermek istiyorum dedi. Toplumdaki saygınlığımı antrenörüm motivasyonumu sağlamak ve artmak için bana müsabakada derece yaptığım zaman çevren tarafından saygınlık kazanacağımı ve toplumda belirli bir yerde olacağımı söylemişti ve de şu anki konumum olarak gerçekleşmiş oldu. Hayatınızda başarıyı yakalamak için  önce cefa sonra sefa sürülmelidir. Spor yapan çocuk onaylanır, destek görür ve sevilir. Tüm bu pozitif katkılar çocuğun ders başarısını da pozitif yönde etkiler.

     Ergenlik döneminde takım sporlarının önemi

Çocukların özellikle ergenlik döneminde  kötü alışkanlıklardan korumak, enerjisini doğru kullanmasını sağlamak, sosyal gelişimi ve özgüven duygusunu artırmak için takım sporlarına yönlendirmek gerekir. Böylece, artan ders yükünü kaldırması, arkadaşları ile ödevlerini tartışması, çözümleri paylaşması, öğretmenleri tarafından desteklenmesi daha kolay olur. Hayatındaki başarı hedeflerine koşarken sportif hedefleri ile ders başarısını paralel tutacağından ders başarısı da  yükselir.
Analitik düşünebilen, problem çözmeye motive olmuş, hayatını müsabakaya odaklanır gibi planlayan bir bilincin yaşam içinde çocuğunuzun ne kadar çok işine yarayacağını tahmin edebilirsiniz. Uyku düzeni ve dinlenmesine dikkat eden ve düzenli beslenen çocuk, direnci daha yüksek olacağından bu durum onun okul başarısını da olumlu yönde etkiler.
Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi, gelişmesi ve derslerindeki başarısı için mutlaka bir spor branşında aktif olmasını sağlayın. Her çocuğun severek yapabileceği bir spor branşı mutlaka çıkar. Ebeveyn olarak yapmamız gereken, onun bunu keşfetmesini sağlamak ve daima arkasında durmak.

    Hem stresi azaltıyor, hem bilişsel gelişimi destekliyor

Spor yapan bireyler fazla efor sarf ettikleri için stres yükünden muaf olur spor yapmayan insanlar boş zamanını oturak yada dinlenerek geçirdikleri  enerjilerini atamadıkları için stres yükü ve can sıkıntısı fazla olur. Bunun en büyük kaybı ise sosyal arkadaşlıktan yoksun, paylaşmanın az olduğu bir kişilik karşımızda olur.

 

SPORUN BİREYE KAZANDIRDIKLARI;

  1. Az stres yaşar yüksek özgüvenli olur.
  2. Sosyal çevreye uyumu daha kolay olur.
  3. Disiplinli ve hedeflere odaklı olur
  4. Refleksleri hızlı, odaklanma gücü yüksek olur.
  5. Zorluklarla daha kolay mücadele eder.
  6. Daha az sağlık sorunu ile karşı karşıya gelir.
  7. Hızlı düşünür, ve karar verir.
  8. Dışa uyumlu olur.
  • Liderlik yapar, uyum sağlar.
  1. Kötü alışkanlıklardan uzak durur.
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On