MİKAİL ARSLAN’DAN ORTA ANADOLU’DA SES GETİREN KONUŞMA

2 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
436 defa okundu.
MİKAİL ARSLAN’DAN ORTA ANADOLU’DA SES GETİREN KONUŞMA

 

AdsızPlan ve Bütçe Komisyonu üyesi Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan Ulaştırma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Meclis kürsüsünden Orta Anadolu’nun önemli bir kısmını ilgilendiren çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kırşehir Otoyol Ağına Dahil Oluyor

Ulaştırma Bakanlığı’nın Yap-İşlet-Devret (YİD) metoduyla hayata geçireceği 330 kilometrelik Ankara-Niğde otoyolunu 2023 yılına kadar bitirileceğini belirten Arslan, bu stratejik otoyola Kırşehir’den de direkt bağlantı yapılacağını belirtti.

Daha sonra proje hakkında yaptığı açıklamada Arslan, “Bu bağlantı ile Kırşehir ülkemizin en önemli ana ulaşım akslarından birinin parçası olacaktır. Bu proje sonuçlandırıldığında Kırşehir, Ankara ve Mersin’e otoyol ile direkt bağlanacaktır.” dedi. Ayrıca “Atılan bu adımın Kırşehir’in içinde barındırdığı kültürel ve ekonomik potansiyeli harekete geçirmesi için büyük bir fırsat olduğunu” belirtti.

Kırşehir’den Delice’ye Otoyol

Mecliste yaptığı konuşma 2023 yılına kadar YİD yoluyla Ankara-Niğde (330 km) ve Ankara-Delice (119 km) otoyollarının tamamlanacağını belirten Arslan, Kırşehir-Delice (Çerikli,Sekili Bölgesi) arasına da bir otoyol yapılarak bir bağlantı oluşturulması gerektiğini ifade etti. Oluşturulacak otoyol bağlantısı ile verimli bir kuzey-güney koridoru ortaya çıkacağını ifade etti. Konuşması üzerine yöneltilen soruları Arslan, “Bölgesel olarak ortak bir kalkınma hamlesi başlatabilmemiz için bölgeler arası kesintisiz otoyol bağlantısının oluşturulması gerekmektedir.” şeklinde yanıtladı.

Aynı zamanda 2023-2035 vizyonu çerçevesinde Delice-Samsun (303 km) otoyol bağlantısı YİD yoluyla hayata geçirilecektir. Böylelikle Samsun-Delice-Kırşehir ile Mersin Limanı otoyol projesi ile bağlanacaktır.

Kırşehir-Kırıkkale İşbirliği Delice’yi Anadolu’nun Merkezi yapıyor

Konuşmasında Delice’den Aksaray’a Demiryolları hattı proje ihalesinin yapılacağını ifade eden sayın Arslan sözlerine, “2023’e kadar Kırşehir-Delice (Çerikli, Sekili Bölgesi) otoyolunun yapılması halinde Delice’nin karayolları, otoyolları ve demiryollarının kesişim noktası haline geleceğinden dolayı “lojistik merkez” olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Delice’nin de bir lojistik merkez olması son derece önemlidir çünkü burası, karayolları ve demiryollarının kesişim noktasıdır. ” şeklinde devam etti.

Arslan’ın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma Bakanlığı bütçesini hazırlarken yaptığı çalışmaların yanında Kırşehir Milletvekili Salih Çeitnkaya ve Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan Can, Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir ile yapılan istişareler neticesinde vekillerimiz Kırıkkale’ye 36 km, Kırşehir’e 84 km, Ankara’ya 83 km, Yozgat’a 80 km ve Çorum’a 100 km uzaklıkta bulunan Delice’nin bir lojistik merkez olması için beraber çalışacaklardır. Bu proje ile Delice (Çerkli, Sekili Bölgesi) aynı zamanda bir “aktarma merkezi” olacaktır. Bu proje tamamlandığında Delice’nin çevresindeki kentlerin ekonomik büyüme hızlarındaki artış gözle görülür şekilde farkedilecektir.

ARSLAN: Kırıkkale’den Kulu’ya Kesintisiz Sıcak Asfalt

Ulaşım birlikteliğinin sağlanması konusunda ulaşım koridorlarının gündeme geldiğini ve bu konuda bağlantısı olmayan koridorlar için bağlantı sağlanması konusunda çalışmalar yapıldığını belirten Arslan, proje süresi boyunca çaba harcadığı Kırıkkale-Karakeçili-Kulu yolunu örnek gösterdi.

“Mesela bunlardan bir tanesi Samsun’dan Kırıkkale’ye gelen ulaşım ağı, Ankara’dan dolaşarak Konya yoluna, oradan da Mersin limanına kadar ulaştırırlardı. Bu ağın, Kırıkkale-Karakeçili-Konya yol bağlantısı şeklinde hemen ağa alınmış, arkasından projelendirilmiş ve ihaleleri yapılarak hizmete alındığını” ifade eden Arslan şu anda bu yolun sathi kaplamadan sıcak kaplamaya (BSK) dönüşümünün bir an önce gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN