MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BAĞIŞIKLIĞIMIZI ARTTIRMANIN YOLLARI

19 Ekim 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
82 defa okundu.
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BAĞIŞIKLIĞIMIZI ARTTIRMANIN YOLLARI


       İnsan vücudunu ve sağlığını etkileyen en önemli nedenlerden biri de sıcak-soğuk değişimleri oluyor. Ani değişen hava şartları ve kısa süreli ısı farklılıkları vücudun bu duruma alışmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde bazı hastalıklar ilerleyebiliyor. Diyetisyen  Şevval Uzun, soğuk algınlığından, mevsim değişikliğine bağlı halsizliğe kadar birçok sorunla baş etmenin bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçtiğini söyledi.

Öncelikle mevsim    geçişleri , birçok     kişide    soğuk algınlığı , halsizlik , yorgunluk , mutsuzluk gibi semptomlara     yol    açmaktadır.   Bunun yanında metabolizma           hızımız      değişmekte     ve     bağışıklık     sistemimiz zayıflamaktadır. Sonbaharın gelmesi hemen hemen  hepimizde bünyelerimiz yaz mevsimine alıştığı için bazı olumsuz etkiler yaratmaktadır. Ancak özel beslenme ve diyet programıyla mevsim geçişlerinin olumsuz etkilerini en aza indirmek mümkündür. Genel beslenme önerilerine bakıcak olursak ;

1)Öncelikle sabah kahvaltısı başta olmak üzere gün içerisinde öğün atlamamanızı öneriyorum. Bunun yanında ana öğünlerinizi ara öğünlerle de destekleyebilirsiniz. Akşam yemeklerinin geç vakitte yenilmesi mide ve bağırsak rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu nedenle akşam yemeği kesinlikle çok geç vakitlerde tüketilmemelidir.

2 ) C vitaminine olan ihtiyacımız özellikle bu dönemde artmaktadır. C vitamininden zengin portakal , kivi ,nar , maydanoz , yeşil biber gibi besinlere günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz. Yine ıhlamur , kuşburnu , rezene , adaçayı gibi çay türleri de bağışıklığınızın güçlenmesine katkı sağlar .

3 ) Probiyotik içerikli besinler , hem bağışıklık hem de sindirim sistemimiz için oldukça kıymetli gıdalardır. Yoğurt , kefir gibi besinleri porsiyonlarına dikkat ederek öğünlerinizde yer verebilirsiniz. Probiyotik içerikli gıdalar ile birlikte güvenilir markaların probiyotik içerikli gıda takviyelerini düzenli olarak kullanabilirsiniz.
4 ) D vitamini eksikliği , toplumumuzda oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur . Eksikliği metabolizmamızın yavaş çalışmasına , bağışıklığımızın düşmesine ve gün içerisinde kendimizi yorgun hissetmeye neden olmaktadır. Bu nedenle D vitamini eksikliği yaşayan bir bireyseniz 6 ayda bir düzenli olarak kan tahlili yaptırarak ve bir uzmana danışarak size uygun D vitamini takviyesini kullanabilirsiniz.
5 ) Düzenli su tüketimi de vücudumuzdan toksinlerin atımı hızlandırdığı için ihmal edilmemelidir. Bunun yanında kışın gelmesiyle birlikte vücudumuz kendini korumaya alır ve metablizmamız yavaşlar .Vücutta yağ oluşumu daha olacağı için düzenli egzersiz de günlük olarak yapılmalıdır.
6 ) Uyku süresi ve kalitesi hem bağışıklık sistemimizi hem de açlık-tokluk hormanlarımızı etkilemektedir. Bu nedenle günlük olarak 5 ila 7 saat arasında karanlık bir ortamda düzenli bir şekilde uyunmalıdır. Düzenli bir uykuyla birlikte hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de mevsim geçişlerinin yan etkilerinden korunabilirsiniz.

7) Çörekotu Tohumu: Yapılan birçok çalışma çörekotu tohumunun astım, alerjiler, diyabet gibi birçok hastalıkta etkin olmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiğini gösteriyor. Bunun için 1 çay kaşığı öğütülmüş çörekotu, 1 çay kaşığı bal ile karıştırarak her sabah aç karnına tüketilebilir. Ya da eczanelerde satılan kapsül ya da yağ formları tercih edilebilir.
8) Beta-Glukan: Enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktive olmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekliyor. Amaç bağışıklığı desteklemek olduğunda eczanelerdeki kapsül ürünlerden faydalanılabilir.
9) Bal: Balın antimiktobiyal ve antioksidan özelliklerine bağlı olarak boğaz ağrısını hafiflettiği, soğuk algınlığı belirtileri üzerinde hafifletici etkisi olduğu biliniyor. Hazırladığınız ya da hazır aldığınız bitki çaylarına 1 çay kaşığı kadar bal ekleyerek hem antioksidan etkiyi artırıp hem de lezzetini artırabilirsiniz.
10) Antioksidandan Zengin Besinler: Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidanlardan zengin beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Antioksidan olarak ilk akla gelen besin öğeleri A,C ve E vitaminleri, Selenyum ve Çinko mineralidir. Bunun için, Havuç, ıspanak, yumurta, portakal, brokoli, kuruyemişler, zeytinyağı, ıspanak, sarımsak, mantar ve kuru baklagilleri öğünlerinizde dengeli şekilde tüketmeye çalışın.(Haber: İlknur Öncü)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On