Metin İlhan’dan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye Soru Önergesi

9 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
883 defa okundu.
Metin İlhan’dan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.

Metin İlhan’dan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye Soru Önergesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye 4 soru ile soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, sorduğu sorularının Bakan Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediğini bildirdi.

“ÜRETİCİNİN DESTEKLENMESİ, ÇEŞİTLİLİK VE VERİMİN ARTTIRILMASI, ŞEHRİMİZ EKONOMİSİNE KATMA DEĞER SAĞLAYACAKTIR”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’ın soru önergesi metninde şu ifadeler yer aldı, “Kırşehir üretim potansiyelinin önemli bir bölümünü tarım oluşturmaktadır. Ekonomik kalkınmanın temel yapı taşlarından biri olan tarımla ilgili gerçekçi ve uygulanabilir politikalarla üreticinin desteklenmesi; çeşitlilik ve verimin arttırılması, şehrimiz ekonomisine katma değer bir döngünün oluşmasını sağlayacaktır. 2018 yılında Kırşehir ilinde kuraklık, don, dolu, sel ve su baskınlarının yoğun olarak meydana gelmesi sonucu, ekili ürünlerin zarar gördüğü gözlenmiştir. TMO tarafından ürün alımı için belirlenen fiyatlar bir önceki yılın çok gerisindedir. Örneğin; nohut için 2017 yılı alımı 4.750 TL ile 7.000 TL arasında; 2018 yılı alımı ise 3.250 TL olarak belirlenmiştir” ifadeleri yer aldı.

SORU ÖNERGESİNDE ŞUNLAR YER ALDI

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili İlhan, Kırşehir’in ve Ülkemizin sorunlarına Çiftçilerden başladı.  İlhan, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere, Kırşehir üretim potansiyelinin önemli bir bölümünü tarım oluşturmaktadır” diyerek şu konulara değindi, “1. Toprak Mahsulleri Ofisi, Kırşehir’de ürün fiyatı belirlerken hangi reel ekonomik etkenleri baz almıştır? 2. Üreticinin kuraklık, don, dolu, sel ve su baskınları gibi üretimden kaynaklanan zararları üzerine Bakanlığınızca üreticiyi destekleyici bir çalışmanız var mıdır? 3. TMO’nun Kırşehir ili için belirlediği fiyatlar yukarıda da belirtildiği üzere bir önceki yılın epey altındadır. Bu durum, spekülasyon yolu ile üreticiyi, fiyat manipülasyonu yapan tüccarın eline düşmekten kurtaramamaktadır. Üreticiyi mağdur eden bu fiyat manipülasyonundan kurtarmak için Bakanlığınızın yapmış olduğu bir çalışma var mıdır? 4. Afet borç ertelemesinde üreticiye yıllık %20 – 25 oranında faiz uygulanmaktadır. Bu faiz oranları neye göre belirlenmektedir? Zira Türkiye Merkez Bankası’nın 2018 yılı için enflasyon tahmini % 13,4 iken böyle bir uygulamada enflasyon oranı neden dikkate alınmamaktadır?” soruları yer aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili İlhan, sadece çiftçilerin değil Kırşehir halkının tüm sorunlarını TBMM’de dile getireceğini söyledi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN