MESAJLAR TARİH OLUYOR

2 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
630 defa okundu.

thinkstock-135648941-cep-telefonu-mesaj-mkl

İnternet ve cep telefonu üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajları 1 Mayıs’tan itibaren tarih oluyor. Vatandaşlar telefonlarına mesaj gelmesi hakkında ikiye bölünmüş durumda.

Tüketicilerin izni dışında internet ve cep telefonu üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajları 1 Mayıs’tan itibaren tarih oluyor. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanlığından yapılan açıklamada, tüketicilerin izni dışında internet ve cep telefonu üzerinden gönderilen reklam pazarlama mesajlarının 1 Mayıs’tan itibaren tarih olacağı belirtildi. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanlığından yapılan açıklamada, “Firmalar, elektronik posta adresi ve cep telefonu numarası bulunan tüketicilere ulaşarak, izin vermeleri için çekilişle cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi adeta rüşvet teklif ediyorlar” denildi.

Tüketicilerin büyük yakınma ve mağduriyetine neden olan ve elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrim içi iktisadi ve ticari her türlü faaliyeti kapsayan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun, 23 Ekim 2014’te Resmi Gazete’de yayımlandı.
Bu yasanın 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe gireceğinin ifade edildiği açıklamada yürürlük tarihinin yaklaşmasıyla başta bazı bankalar olmak üzere birçok firmaların ellerinde iletişim bilgileri bulunan kişileri adeta kısa mesaj (SMS) yağmuruna tutmalarının son bulacağı söylendi.
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanlığından yapılan açıklamada, “Mesaj gönderme işlemleri tüketicinin iznine bağlı olacak. İzin dışında göndermekte ısrarcı olanlara 50 bin liraya varan cezalar verilecek. Firmalar bu yüzden en ucuz reklam yöntemi olan bu uygulamayı devam ettirmek için tüketiciyi bugünlerde SMS yağmuruna tutuyor. Firmalar, elektronik posta adresi ve cep telefonu numarası bulunan tüketicilere ulaşarak, izin vermeleri için çekilişle cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi adeta rüşvet teklif ediyorlar. Tüketiciler bu vaatlere kanıp, istenmeyen mesajları kabul edeceklerine dair izin vermemelidir. Çünkü yasanın yürürlüğe gireceği tarihten sonra bankalar ve firmalar, reklam ve duyurularını iletmek için ya reklam ajanslarına büyük bedeller ödemek suretiyle hedef kitlelerine ulaşabilecekler veya tüketicilerden izin almak için daha büyük promosyonlar sunmak zorunda olacaklar. Böylesine ucuz reklam yöntemini elinden kaçırmak istemeyen firmalar cep telefonu yerine çekilişle otomobil vaadinde bulunabilirler. Tüketiciler bu konuda biraz daha dik durmalı.” denildi.

Söz konusu konu ile ilgili olarak Kırşehirli esnaf ve vatandaşların görüşlerine başvurduk. Kırşehirli esnaf ve vatandaşlar ikiye bölünmüş durumda. Özellikle marketler gönderdikleri mesajlarda hafta içi ve hafta sonu indirimlerini tüketiciye bildirdiklerini bu sayede vatandaşların indirimlerden haberdar olup alış verişe geldiklerini söyledi. Vatandaşlar ise cep telefonlarına gelen mesajlar konusunda ikilem yaşıyor. Kimi vatandaşlar bu durumdan şikayetçi iken, kimleri reklam amaçlı mesajların iyi olduğunu, indirimli ürünlerden ve indirimli günlerden faydalandıklarını söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN