Merkez Nevşehir mi Olacak?

2 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1286 defa okundu.
Merkez Nevşehir mi Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Talimatı Doğrultusunda 51 İlin Bütünşehir Olacağı İfade Edildi

Nevşehir’i il yapıp, Kırşehir’e bağlayan Demokrat Parti iktidarının Başbakanı Adnan Menderes’in 1957 yılında “fahiş bir hataydı” diyerek, kolunu, kanadını budayarak Hacıbektaş, Kozaklı ve Gülşehir gibi ilçelerini elinden alıp, yeniden il yapıp il yaptığı Kırşehir’i bu kez AK Parti iktidarı “bütünşehir” yasasıyla birleştirmeyi düşünmesi Kırşehirlilerin büyük tepkilerine neden oldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda 51 ilin bütünşehir olacağı ifade edildi. Buna göre liste yayımlandı. Hangi iller bütünşehir olacak belli oldu.
İl iken ilçe yapılan demokrasi gazisi ilimiz Kırşehir, yeniden Nevşehir’e bağlı bütünşehir içinde yer alacak.
Nevşehir’in haber sitesi adıyla yayın yapan FİB HABER’de yayınlanan habere göre, 51 il bütünşehir yasasıyla birleşecek. Hükümetin daha önceden üzerinde durduğu ancak rafa kaldırılan bütünşehir yasası tekrar gündeme geldi. Belediyelerin hizmet sunumunda yaşanan koordinasyon probleminin giderilmesi için 51 il ‘Bütünşehir’ statüsüne geçirilecek. Yasa eğer kabul edilirse Nevşehir ile Kırşehir Birleşecek ve Merkezi: Nevşehir olacak.
Ak Parti hükümetinin “bütünşehir” statüsüyle birbirine yakın olan 51 ili nüfusu diğer ilden büyük illerle birleştirilmesi yönünde yaptığı çalışmalarla tarih ve kültür şehri Kırşehir’in Nevşehir adıyla “bütünşehir” yapılacağını öğrenen Kırşehir’de büyük tepki çekti.
Kırşehirliler “1954 yılında Demokrat Parti’nin ilçe yapıp Nevşehir’e bağladığı Kırşehirimizi bugün de Ak Parti iktidarının bütünşehir kılıfıyla yapmaya kalkışmasını kesinlikle kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bu konuda Kırşehir Milletvekillerini, sivil toplum kuruluşlarının başkanlarını Kırşehir’e sahip çıkmalarını ve böyle bir değişikliğe gidilmesine izin vermemelerini istiyoruz. Eğer iktidar böyle bir şey yapacaksa illerin tarihine ve geçmişine baksınlar. Eski illerin, yeni illere bağlanması büyük hata olur. Kaldı ki Kırşehir, Nevşehir’den daha eski bir ildir. Bugün Nevşehir’e bağlı olan Hacıbektaş, Kozaklı ve Gülşehir gibi ilçeleri Kırşehir’indi. Böyle bir durumu hiçbir Kırşehirlinin kabul edeceğini sanmıyoruz. Böyle bir karar alınması Kırşehir’i ikinci kez ilçe yapılması anlamına gelir ki biz buna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz de. Ak Parti hükümeti belediyeleri birleştirmek kılıfıyla illerin yönetimini bir başka ile bağlanmasını Türkiye’de hiçbir ilin kabul edeceğine inanmıyoruz. Bu durum iller arasındaki sorunların daha çok artmasına ve sorunların daha da artmasına neden olur. Hükümet bu kararını gözden geçirmeli ve illerdeki sorunların çözümlenmesi için mevcut belediyelere siyasi görüş ve düşüncesine bakmadan bütçeden daha çok destek vermeli” diye görüş bildirdiler.
BÜTÜNŞEHİR NEDİR?
Üzerinde çalışılan yeni sisteme göre bütünşehirlerde, büyükşehirlerde olduğu gibi merkez ilçe kavramı ortadan kalkacak. Belde belediyeleri kapatılacak, merkez ilçeye bağlı köyler mahalle olacak. Ayrıca yerel seçimlerde köylerdeki oylar da il belediye başkanlığına etki etmiş olacak. Yeni sistemin 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerden önce uygulamaya geçirilmesi planlanıyor. 2014 yılında da ortaya atılan Bütünşehir kavramında iki veya üç ilin birleştirilerek bütün şehir olması ön görülüyordu. Büyükşehir yasasında 750 bin nüfus olması aranırken bütünşehirlerde ise iki veya üç ilin coğrafi ve nüfus özelliklerine göre birleşmesi ön görülüyor.
HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On