Merkez Kalehöyük kazı çalışmaları değerlendirildi

21 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
521 defa okundu.
Merkez Kalehöyük kazı çalışmaları değerlendirildi

Merkez Kalehöyük’te 2012 yılından bu yana sürdürülen kazı çalışmaları ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı.

Merkez Kalehöyük kazı çalışmaları değerlendirildiVali  Özdemir Çakacak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. S. Kudret Saylam, Vali Yardımcısı M. Fikret Çavuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan ve ilgili kurum yetkilileri katıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Özdemir Çakacak, 2012 yılında başlayan Merkez Kalehöyük’te gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 43 eser çıkarıldığını söyledi.

Kırşehir’in tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını bu yüzden de yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının insanlık tarihi açısından çok önem taşıdığını belirten Vali Özdemir Çakacak, “Merkez Kalehöyükte yapılan kazılara Valilik ve Belediye Başkanlığı’nca destek verilmektedir. Bu kapsamda iş makinesi, elektrik, su gibi ihtiyaçlar tedarik edilmektedir. Ahi Evran Üniversitemizce de oluşturulan ekip kazının sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Ayrıca, 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından da 60 bin TL ödenek verilmiştir. Kazı çalışmalarına verdikleri destekten dolayı kurumlarımıza teşekkür ediyorum. “ dedi.

Merkez Kalehöyük kazı çalışmalarının 2014 yılında da devam edeceğini ifade eden Vali Özdemir Çakacak, “Kazı yapılabilmesi için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden gerekli izin çıkmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresine 120.000 TL ödenek gönderilmiştir. Bu ödenekle kazılar devam edecektir,” diye konuştu.

Toplantı, İlgili kurumların kazı sırasında üstleneceği işlerin planlanması ile sona erdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN