Merak Edenlere …Bir Mucize ‘’Çin’’

9 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Merak Edenlere …Bir Mucize ‘’Çin’’

Dünyanın en büyük iki ekonomisinden biri olmuş durumda ; Bu ülke dünyanın süper gücü diye anılan Amerika’ya dahi kafa tutar hale geldi

Her gün bir yerlerde karşımıza çıkar ve görürüz bu yazıyı: ‘’Made in China’’ bu yazı önceleri bir ülkenin büyüyüp gelişmesinin ayak sesi niteliğinde iken son yıllarda gelişmiş ve dünyada söz sahibi olmuş bir ülkeyi anlatan yazı.

En çok ihracat yapan ülke olarak kendini dünya ekonomisinde üst sıralarda yer alıyor, şimdi de kendi, patentini alıyor icatlar yapıyor. Çin, her alanda üretim seferberliği içinde ve teknoloji de üretiyor. Ülkeleri ve ekonomilerini incelediğimizde bazıları durgundur ve bunu kanıksar, bazıları ise gelişim için atak yapar ve buna süreklilik kazandırır… İşte Çin bu

1949 ve izleyen yıllarda ülke “Beş Yıllık Kalkınma Planları” ile ekonomik planlarını belirlemiştir. Bu beş yıllık kalkınma planları, bizde olduğunun aksine oldukça başarılı olmuştur. Bu ekonomik reformlarla birlikte önceleri sadece kendilerine yetecek kadar mahsul üretip onun dışında ülke ekonomisine katkısı olmayan köylüler sanayileşme ile birlikte yavaş yavaş şehirlere göç etmeye başlamıştır. Bu durum sonrasında köylü halk öncekine kıyasla daha çok gelir etmiş, bunun yanında da sanayileşme hızla artmıştır. Fakat Çin’in ilk zamandaki hızlı endüstriyel yükselişi, ülke için ilk zamanlarda problem yaratmıştır çünkü artan endüstriyle birlikte ülke tarım üretiminde büyük bir daralma yaşamıştır. Yaşanan açlık sonucu yapılan ayaklanmalar ve protestolar sonrasında ülke, önce tarım sistemini düzeltmiş, tarımda hem kendi 1.5 milyar vatandaşını besleyen, hem de ihracat yapan ülke olmuş ve kendine özgü bir reformlar dönemine girmiş ardından daha başarılı bir endüstriyel gelişme yakalamıştır.

Bir diğer ekonomik reform Çin ekonomisinin yabancı yatırımcıya yani dışa açılmasını gösterebiliriz. Bu başar mı ? evet hem de büyük başarı, bu başarı Çinlilere ne getirmiştir ?

Çin ekonomisi her ne kadar 1980’lerde yüksek enflasyon problemiyle karşılaşmışsa da bu sorunu da aşıp büyümesine devam etmiştir. Ayrıca 1994 yılında yapılan devalüasyon ihracat bazlı çalışan, ucuz iş gücünden dolayı ucuz maliyetli üretimlerde bulunan ülke ekonomisi yine ihracatta önemli bir avantaj yakalayarak hızını artırmış ve diğer ülkelerle rekabette bir hayli öne geçmiş ve yükseliş grafiği yakalamıştır.

2001’de Dünya Ticaret örgütüne girmesi önceki gelişmeleri pekiştirir nitelikte olmuştur. Ayrıca 2000li yıllarda Çin, yaptıkları üretimin kalitesini artırmayı hızlı büyümeye tercih etmeye başladığı da görülmektedir.

Ekonomistler Çin’ in ekonomik kalkınma ve büyüme hamleleri için alternatif bir üretim modeli diye bahsediyorlar, bu alternatif üretim modeli nedir?

Çin, çalışan nüfusun aktif iş gücünün , 3/1 sanayide, 3/1 tarım da, 3/1 hizmet sektöründe istihdam etmiş olması temelde benimsemiş olduğu üretim ve büyüme modelidir.

Çin sadece ekonomik reformlar değil, siyasi reformları da gerçekleştirdi. Bu ülkenin vatandaşlarının ve yöneticilerinin yaptıklarına ÇİN MUCİZESİ diyebiliriz.

KAYNAK: Gazete Bilkent – Euronews – BBC world

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com