Memura ve Emekliye Sıfır Zam

30 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
461 defa okundu.
Memura ve Emekliye Sıfır Zam

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefi tutarsa 3.2 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisi enflasyon zammı alamayacak.

manset621-vzrjd8yk0lct0jxgjzqtKırşehir’de de emekliye ve memura sıfır zam yapılacağı bildirildi. Bunu öğrenen vatandaşlar ise durumdan memnun olmadıklarını ifade ettiler. Zaten verilen emekli maaşı belli biz böyle nasıl geçineceğiz ifadesinde bulundular.

Yıl sonu enflasyon tahminini 7.9’a yükselten Merkez Bankası‘nın öngörüsü tutarsa 3.2 milyon memur ile 1.9 milyon memur emeklisi yıl sonunda sıfır enflasyon zammı alacak.

MEMUR VE EMEKLİNİN ORTALAMA KAYBI 600 LİRA

Hükümet ile Memur-Sen‘in imzaladıkları toplu sözleşme nedeniyle memur ve emekliler yıllık ortalama 600 liralık kayba uğrayacak. Maaşlar yükseldikçe kayıp miktarı da bin 920 liraya kadar çıkacak. Yıl sonu yaklaşırken memur ve emeklilerin bir gözü de enflasyonda. Çünkü yıl sonunda memurlar enflasyon farkı alacak. Ancak Merkez Bankası‘nın 7.9’luk enflasyon tahminiyle memur ve emeklilerin enflasyon farkı alma umutları zora girdi. 2013’te imzalanan toplu sözleşmeye göre memur ve memur emeklileri yıllık enflasyonun 2015 için öngörülen yüzde 3+3 maaş zammının kümülatif toplamı olan yüzde 6.1’i aşması halinde enflasyon farkı alacaktı. Ancak ağustos ayında Hükümet ile Memur-Senarasında imzalanan yeni toplu sözleşme ile enflasyon farkı hesabında değişiklik yapıldı.

YÜZDE 1.8 KAYIP

Yeni sözleşmeye göre yıllık enflasyonun 2015 için verilen yüzde 3+3 maaş zammı ve temmuz ayında ödenen yüzde 1.76 enflasyon farkının kümülatif toplamı olan yüzde 7.9’u aşması durumunda ancak memur ve emeklileri enflasyon farkı alabilecek.

MEMUR VE EMEKLİYE SIFIR ZAM

Buna göre daha önce enflasyonun yüzde 6.1’i aşması halinde enflasyon farkı ödenmesi hükme bağlanmışken, 2015 toplu sözleşmesi ile enflasyonun yüzde 7.9’u aşması durumunda enflasyon farkı ödenmesi kararlaştırıldı. Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7.9’a yükseltti. Bu memur ve memur emeklisine sıfır enflasyon zammı anlamına geliyor. Hükümet ile Memur-Sen‘in yaptığı bu değişiklik nedeniyle memur ve memur emeklileri yüzde 1.8 kayba uğradı. Memur ve memur emeklileri aylık ortalama 50 lira, yıllık 600 lira kaybetti. Maaşlar yükseldikçe kayıp da aylık 160, yıllık bin 920 liraya kadar çıkacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN