Memnun Olanda Var, Şikâyet Edende!

18 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
501 defa okundu.
Memnun Olanda Var, Şikâyet Edende!

İlimiz başta olmak üzere 81 İlde Askerlik için Bedelli Bekleyen Milyonlarca kişi için Şartlar Belli Oldu.

Memnun Olanda Var, Şikâyet Edende!

Bedelli bekleyen Milyonlarca kişi için “Bedelli askerlik teklifi meclise geldi”. Bedelli askerlik dedikodularının yaşandığı İlimiz başta olmak üzere 81 ilde yaşayan ve 31 Aralık 1993’ten önce doğan milyonlarca kişi bedelliden yararlanabilecek. İlimizde Gözü kulağı çıkacak yasalarda olan binlerce kişi için Bedelli askerlikte yaş sınırı ve ücreti belli oldu. Gündemde yerini koruyan bedelli askerlik, birçok kişi tarafından merakla beklenirken AK Partili Bülent Turan bedelli askerliğe ilişkin yaptığı açıklamasında, “Bedelli askerlik teklifi Meclis’e geliyor. Yaş 25, 25 gün, ücret 15 bin TL olacak” ifadelerini kullandı. Bu durumda, Askerlik hizmetinde 25 ya da 28 gün üzerinde duruluyor.

İlimizde Bedelli bekleyen binlerce kişi Bedelli yaş şartlarının belli olmasıyla birlikte vatandaşların düşüncelerini merak eden ve yorumlarını alan Gazetemiz 40 Arena Haber Muhabirine, tepkisini dile getirende oldu, bedelli çıkmasına sevinende.

“28-35 YAŞLARINDA Kİ ADAMLARIN GELECEĞİ VARDA YENİ GİDECEKLERİN YOK MU?”

Ahmet Çelik, “Bedelli de kesinlikle Yaş aralığı olmamalı. Zaten yaşı 28-29’a gelmiş şimdiye kadar işi bir şekilde kıvırarak gitmemek için ellerinden geleni yapmışlar. Yaş Aralığı 01.01.1993 olursa  bu genele hitap etmez belli bir gruba hitap eder. 28-29- hatta 30-35 yaşında adamın işi var, geleceği var, eşi var da yeni gidecek çocukların gelecekleri yok mu? Zaten onlar şimdiye kadar erteleyerek kendilerine süre tanımışlar. Bence bundan herkes yararlanmalı. Belli bir yaş aralığı ölçü olmamalı. 20 yaşına basınca hemen askerlik şubesinde yoklama kaçağı olarak işlemler başlatılıyorsa, 20 yaşına basan, her delikanlı da bundan  yararlanmalı diye düşünüyorum”

“BUNDAN SONRADA KİMSE ASKERE GİTMEZ, HERKES BEDELLİ BEKLER”

Bedelli çıkmasına sevinen de var, tepki gösterende. “Bu iş para işi değil, vatan işi” diyen Hikmet Gürses, “1600 TL aylık ile çalışana da, 15 bin milyarları olan zengin çocuğuna da Büyük haksızlık var! Eğer ki bunun adı bedelliyse kişinin bir yıllık geliri ne ise o kadar olmalıydı. Benim param çok bedelli yapmak istemiyorum. Bu iş para işi değil vatan işi gerisi yalan dolan. Bana Bedava deseler gene bedelli yapmam”

“BEKLE BEKLE, VER PARAYI KURTUL, KOLAY İŞ”

Askerliğini zamanında yapmış bitirmiş, gazi olmuş, şehit düşmüş, kardeşlerimizin hakkı ödenmez, bekle bekle ver parayı kurtul, oh ne ala diyen Hasan Yılmaz, “Bedelli 25 yaş ile 25 yaşından büyüklere uygulanmalı. İsteyen istediğini seçer. Böylelikle yüksek lisansını, işini gücünü bırakmak istemeyenlere de bir kolaylık sağlanır”

“ÇALIŞMA YAPILMASI ŞART”

Yasin Şahin, “Peki, Bedelli askerliği 3-4 ay ile kaybedenler ne olacak? Buna nasıl bir düzenleme yapılacak. Bunun için bir çalışma var mı? Süre olmayacakmış gibi konuşmalar yapılıp bir sürü gencin kafasındaki karışıklık nasıl giderilecek? Fiyat konusunda herkes mutabıktı ve 3 ay ile kaybeden insan çok zor durumda kalacak. Yaş konusunda 25 veya 26 hiç önemli değil süre koyulmaması lazım. İmkân varken bu ülkede kalmayı isteyen bir sürü genç var. Yaşı büyük olan düzen kurmuş ve bir hayat yaşıyor da genç yaşta olanlar yaşamıyor mu? Bunlar için bir çalışma yapılması şart diye düşünüyorum. 3 ay ile kaybeden bir sürü genç var ve bunlar kötü bir yansıma ile dönüş olur. İnsanı isyana sürüklüyor bu şekilde”

“15 BİN KARŞILIĞI ASKERLİK YAPACAK ZENGİN ÇOCUKLARI UTANSIN”

Ramazan Toprak, “Ben Şırnak, Beytüşşebap’ta askerliğimi yaptım. İki arkadaşım yanımda şehit düştü ve bugün 15 bin karşılığı askerlik yapacak zengin çocukları utansınlar. Bide suç onlarda değil suç bu kanunu çıkarıp ta meclise götürenlerdedir”

KİMİ MEMNUN KİMİ ŞİKÂYETÇİ KİMİNİN İSE İSTEKLERİ BİTMİYOR!

Hilmi Gür, “01.01.1994’lerde yararlanmalı. Geçen bedellide bu olmuştu, bu defada bunu istiyoruz”

“ASKERLİĞİ YAPANLARIN YA SİGORTASI YÂDA YIPRANMA PAYI ÖDENSİN”

Nazım Çiçek, “2008-2009’da askerdim teskeremi aldım. 1 gün sonra babam rahmetli oldu. Bedelli olsaydı bende gitmezdim, Babamla vakit geçirirdim. Hakkımı helal etmiyorum askerliğini yapanların ya sigortasını yâda yıpranma tazminatı ödensin” şeklinde çeşitli yorumlarda bulundular.

BEDELLİ ASKERLİK SON DAKİKA GELİŞMESİ

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptığı açıklamasında, “Bedelli askerlik düzenlemesi TBMM Başkanlığına sunuldu. 28 gün temel askerlik eğitimi alacaklar ücretsiz izinli sayılacak” diyerek konuşmasının satır başları şu şekilde oldu.

Teklif toplamda 18 maddeden oluşuyor. Teklifte 28 gün askerlik yapılması koşulu var. Torba yasa ile TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanacak. Engelli vatandaşlar da yararlanabilecek. 28 günlük temel askerlik eğitiminden kesinlikle dönüş yok. Temel askerlik eğitimi alacaklar ücretsiz izinli sayılacak. Zorunlu eğitimin nerede yapılacağını Savunma Bakanlığı belirleyecek. Yurtdışında bulunan vatandaşlarımız için 2 bin Euro’luk bir bedel söz konusu. En kısa sürede kanunlaşacak. Gelir Hazine Bakanlığı’na aktarılacak.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ VE KREDİ FAİZİ ORANLARI NE KADAR OLACAK?

Bedelli askerlik ücreti 15 bin lira olarak belirlendi. Yaş 25, bedel 15 bin TL olarak açıklandıktan sonra vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri kredi faiz oranları oldu. 12 ay vadeyle kredi çekenler 17 bin lira, 48 ay vadeyle kredi çekenler ise 23 bin 472 lira olarak geri ödeyecek.

BEDELLİ ASKERLİK DAHA ÖNCE KAÇ KERE ÇIKTI?

Cumhuriyet tarihinde 10 kez bedelli askerlik çıkartılmıştır. En son; 1987, 1992, 1999 yıllarında yapılmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde çıkartılan bedelli askerlik uygulaması Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çıkartılmıştır. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün almış ve 30 bin TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yerine getirmiş sayılmışlardır. Yasa kapsamında 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde ise 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilmişlerdir.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On