Memleketlerinde Öğrencilerdi Burada İşçi

14 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
275 defa okundu.

Memleketlerinde yaşadıkları İç savaş nedeniyle ilimize gelen sığınmacı çocuklar;

Memleketlerinde Öğrencilerdi Burada İşçi

Biri 13, diğeri 10 yaşında. Ali ve Hudeyfe. Annesi yaşındaki kadınlar dilenirken onlar yaşlarına aldırmadan İnşaat alanlarında topladıkları karton, şişe ve poşetler ile geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Kendilerinden yaşça büyük dilenen kadınlara adeta örnek olacak durumu gözler önüne sererken, yaşlarına bakmadan kendilerine sorumluluk edindikleri geçim derdiyle yanıp tutuşuyor. Her şeyden önemli tuttukları geçim derdinden okul hayatını unutuyor.

YAŞLARI KÜÇÜK YAPTIKLARI İŞ BÜYÜK

Memleketlerinde okula giden ve Kırşehir’e gelince okulu bıraktıklarını söyleyen Hudeyfe ve Ali, İnşaat alanlarında boylarından büyük işler sergiliyor. Ellerinde, ayaklarında ve kıyafetlerinde kendilerinden yaşça büyük abileri gibi emekçi görüntüsünü taşıyan bu çocuklar, ekmeklerini buralardan çıkarıyor.

KAZANDIĞI PARAYLA AİLESİNE DESTEK ÇIKIYOR

Hayatlarını özetleyen Küçük İşçilerden Hudeyfe, “Iraklıyım, Irak’tan Suriye’ye geldik. Suriye’den de Kırşehir’e geldik ve buraya geleli 1 ay oldu.  11 yaşındayım. 1 kardeşim var benden küçük. Bende para kazanabilmek için İnşaat alanlarında karton ve poşet topluyorum. Kazandığım parayı da aileme veriyorum”

13 yaşında ki Ali’nin ise 10 kardeşi var ve Amca çocukları olduklarını söyleyen Hudeyfe ile aynı kaderi paylaşıyor.

“Iraklıyız. Hudeyfe ile Amca çocuklarıyız. Orada okula gidiyorduk ama buraya gelince bıraktık. Bu şekilde İnşaat alanlarında karton ve satabileceğimiz malzemeler topluyoruz. Kazandığımız parayı eve veriyoruz” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN