(Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

19 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
42 defa okundu.
(Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (5)

(Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

Türkiye’ye hicret eden Doğu Türkistan Türkleri kafile başkanı Mehmet Kasım ve arkadaşlarının    doğup büyüdükleri yurtlarından 5000 metre yükseklikteki meşhur Pamir yayları üzerinden  aylarca yürüdükten sonra  Afganistan’a iltica etmişlerdir.  Afganistan’a sığındıktan sonra  İstanbul’daki Doğu Türkistan göçmenler Cemiyetine müracaat eden bu Doğu Türkistanlılar, Türkiye’ye göç etmek istediklerini bildirmişler. Bunun üzerine ilk önce  1963 tarihinde 118 aile ve 1967 tarihinde de 165 kişilik aile  iskanlı göçmen olarak Türkiye’ye getirilerek Kayseri iline  yerleştirilmişler. Mehmet Kasım Cantürk ve arkadaşlarının Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye hicretleri ile ilgili olarak  Cantürk’ü hayatta iken  tanıyan ve onla ilgili hatıraları olan kişilerden TRT Astana Temsilcisi Abdülhamit Avşar’ın’ anıları:

Çocukluğumda annemden dinlediğim ve beni çok etkileyen bir anısı vardır. 1961 yılı baharında aylarında bir grup Uygur, Doğu Türkistan’dan Afganistan’a geçmek için yola çıkarlar. Nisan ayındadırlar  ancak dünyanın en yüksek platosu olan Pamir Yaylası ve yüksek dağların eteklerinden geçmek zorunda olduklarından her yer karlarla kaplıdır. Haftalarca yürüyerek yol almak zorunda kalırlar. Geceleri, ıssız ve karlı dağ sırtlarında açık arazide konaklamak zorunda kalırlar. Çoğu gün üzerleri karla örtülmüş olarak uyanırlar. Ellerinde güvenliklerini sağlayacak doğru dürüst bir bıçak bile yoktur. Yine bir gece, ıssızlığın ortasında bir grup aç kurt belirir. Kafilede büyük bir panik baş gösterir. Herkes, özellikle kadınlar ve çocuklar korkuyla titreşmeye başlarlar. Hakim olan düşünce, artık hayat yolculuklarının burada sonlanacağıdır.

Bu sırada kafile başkanı olan Mehmetcan Karim, birkaç adım öne çıkarak kurtlarla konuşmaya başlar. Ve onlara şöyle seslenir: Ey kurtlar! Biz vatan için vatanından ayrılmış bir kafileyiz. Hür dünyaya geride bıraktığımız milyonlarca kardeşimizin durumunu, onlara yapılan  zulüm ve işkenceyi  anlatmak için bu yola çıktık. Siz bize saldırır yok ederseniz,  o milyonlarca Müslümana  da saldırmış olursunuz. Bırakın biz yolumuza devam edelim.

Annem, bu konuşmadan sonrasını hep göz yaşı olarak tekrarlar ve “ Kurt sürüsü, bir süre bizi süzdü. Sonra geri dönüp gittiler. Bu inanılmayacak bir olaydı” derdi. Evet, böyle bir liderdi Mehmet Cantürk ya da Uygurlar arasındaki adıyla  Mehmetcan Karim.

Mehmet Kasım Cantürk’ün  Doğu Türkistan konusundaki mücadelesi daha anayurdundan ayrılmadan başlamıştı. Ülkenin 1949’da  Çin Halk Cumhuriyeti tarafından işgalinden sonra, uygulanan baskı ve zulümler, asimilasyon politikaları karşısında  Doğu Türkistan davasının ülke dışında yürütülmesini anlamış, demir perde arkasında yaşananların  duyurulması için özgür dünyaya çıkmanın gerekliliğini hissederek ilk  mücadelesini başlatmıştı.

Abdülhamit Avşar, anılarının devamında  daha önce tüm detayı ile verdiğimiz  Mehmet Kasım Cantürk’ün Türkiye’ye  çileli hicretini anlatıyor. Tekrara kaçmamak için anısını burada noktalıyorum. Haftaya Erzincan Üniversitesi  Öğretim Üyesi Deniz Akpınar’n  Mehmet Kasım Cantürk ile ilgili anılarına ver vereceğim.

Not: Bir müddet il dışında olacağımdan dolayı güncel yazılarım yerine  bugün 5.’sini yayımladım “Unutturulmak istenen Doğu Türkistan” yazılarım tefrika şeklinde her hafta yayınlanacak

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On