( Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

18 Kasım 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
561 defa okundu.
       ( Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

UNUTTURULMAK İSTENEN DOĞU TÜRKİSTAN (9)

       ( Mehmet Kasım Cantürk’ü Hayattayken Tanıyanların Anıları)

Türkiye’ye hicret eden Doğu Türkistan Türkleri kafile başkanı Mehmet Kasım ve arkadaşlarının  doğup büyüdükleri yurtlarından 5000 metre yükseklikteki meşhur Pamir yayları üzerinden  aylarca yürüdükten sonra  Afganistan’a iltica etmişlerdir.

Afganistan’a sığındıktan sonra  İstanbul’daki Doğu Türkistan göçmenler Cemiyetine müracaat eden bu Doğu Türkistanlılar, Türkiye’ye göç etmek istediklerini bildirmişler. Bunun üzerine ilk önce  1963 tarihinde 118 aile ve 1967 tarihinde de 165 kişilik aile  iskanlı göçmen olarak Türkiye’ye getirilerek Kayseri iline  yerleştirilmişler. Mehmet Kasım Cantürk ve arkadaşlarının Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye hicretleri ile ilgili olarak  Cantürk’ü hayatta iken  tanıyan ve onla ilgili hatıraları olan kişilerden   “Doğu Türkistan Milli Merkezi kurucu Genel  Sekreteri ve Avrasya Türk  Dernekleri Federasyonu” Genel Başkanı İsmail Cengiz’in anıları:

Kayseri’deki bütün hemşerilerimiz, merhum babam Abdullah Kadir Cengiz’in yakın dostlarıydı.  Lakin Mehmet Dursun Türkmen ve Mehmet Kasım Cantürk hem dostuydu hem de dava arkadaşıydı. Kayseri’ye gelmeden önce Pakistan ve Afganistan’da babam ile görüşmüşler, göçün hazırlığı ile istişarede bulunmuşlardı. Çünkü babam, İsa Alptekin’in vekili sıfatıyla birkaç defa Pakistan ve Afganistan’a giderek, buradaki muhacirlerimizin  durumuyla ilgili aldıkları malumatı İsa  Bey’e iletiyor, İsa  bey de  bu bilgileri derleyerek Ankara’daki resmi makamlarla paylaşıyordu. Nitekim oradaki hemşerilerimizi bir çatı altında toplayarak “İskanlı göçmen“ olarak yüzlerce  kişinin  Türkiye’ye gelmesinde ve Kayseri’ye  yerleşmesinde rahmetlinin rolü, emeği vardı.

Mehmet Cantürk, İstanbul’a beş defa gelmişse, her defasında  bizim eve gelmişti ve her defasında babamın dışında benimle görüşmüştü. Merhum, bir evlat şefkatiyle bize yaklaşır, biz de bir dayı , bir amca gibi hürmetle karşılardık. Ne var ki merhumun son günlerinde, son yıllarında maalesef vazifemizi yerine getiremedik. O’nun şefkatine layık  hareket edemedik, Allah affetsin bizi.

Cantürk Hoca bir dava adamıydı. Cantürk adam gibi adamdı. Çünkü Allah yolunda  hizmet eden fedakar dava adamıydı. 7’inci Dünya İslam Konferansı dolayısıyla İstanbul Taksim’de düzenlenen  yürüyüşte O vardı.  Çağlayan’da düzenlediğimiz yürüyüş ve mitingde  O vardı. T.C. Başbakanını ziyaret esnasında  O vardı. Suudi Arabistan Kralı Faysal’ın  İstanbul ziyaretinde karşılama merasiminde  O vardı. Düzenlediğimiz Uluslar arası Türkistan Kültür ve Sanat  Sempozyumunda O vardı. İsa Alptekin’e Vefa Gecesinde O vardı. Doğu Türkistan Milli Kurultayı’nda  merhum vardı.

Bugünkü “Dünya Uygur Kurultayı”nın temeli oluşturan Doğu Türkistan Milli Merkezinin kuruluş çalışmalarına katılarak bizlere manen destek oluyordu. Tayvancılara, Çin’in parasını yiyip-içenlere karşı direnen, milletin hak ve hukukunu koruyan milletin hamisi bir şahıstı. Suudi Arabistan’da yaşayan  Türkistanlılarla sürekli iletişim halinde olan merhumun, babamın ve merhum Hamidullah Tarım ile Salih Artunç’un gayretleri sonucunda Cidde’de “ Talebe Fonu”nun oluşturulmasında  rol oynamış,  bu yardım sandığı sayesinde her yıl onlarca Uygur öğrencisinin burs almasına vesile olmuştur. Velhasıl Doğu Türkistan nerede varsa, merhum da oradaydı. Allah O’ndan razı olsun.

Haftaya Mehmet Kasım Cantürk’ü hayatta iken tanıyan “ Bağımsız Türkistanlılar Derneği “başkanı Erkin Beg Uygurtürk’ün  anılarına yer vereceğiz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On