“Marketler Pazarı Tutmuyor Ama Satışlar Markette İyi”

29 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
714 defa okundu.
“Marketler Pazarı Tutmuyor Ama Satışlar Markette İyi”

Market ve Pazar Arasında ki Fiyat Farkı Pes Dedirtirken, Pazarcı Esnafı Kartla Harcamalar Yüzünden; Marketin Kendilerini Bitirdiğinden Dertli

“Marketler Pazarı Tutmuyor Ama Satışlar Markette İyi”

Sebze ve meyvelerde ki Pazar ve Market Arasında ki büyük Fiyat Farkına rağmen pazarcılar marketlerin kendi satışlarını ciddi anlamda etkilediğini söylüyor.

40 Arena Gazetesi olarak görüştüğümüz Pazarcı Esnafı; Sebze ve meyvelerin marketlerdeki durumuyla kendi durumlarına ilişkin açıklamalarda bulundular.

“MARKETLER PAZARI TUTMUYOR AMA SATIŞLAR MARKETTE İYİ”

25 yıllık Pazarcı Esnafı, Derviş Elman, şöyle diyor;

“25 senedir bu işi yapıyorum. Biz devamlı patates, soğan üretimi yapıyoruz ve satıyoruz. Ayva ve Elma 2, Patates, Soğan 1- 1,25. Bu sene Pazar yerinde ki fiyatlar hep düşük. Vatandaşın alım gücü yok. Önceden torbayla alıyorlardı şimdi 1 kiloyu zor alıyorlar. Marketlerde bizi çok etkiliyor. Marketlerde sebze, meyve fiyatı neyse 2 lira gösteriyorlar 2,50 lira kasadan çıkışı var. KDV, ÖTV derken onu da normal fiyatına alamıyorsun. Marketler hiçbir zaman pazarı tutmaz ama yine de satışlar markette iyi bizde yok”

“MARKETLERDE 10-20 GÜNLÜK ÜRÜNLER SATIŞA ÇIKIYOR”

Pazarcı Esnaflarından Hüseyin Beytaş;

“Ürünleri kendimiz getirdiğimiz için ucuza maal ediyoruz. Portakal 1,5, Limon 2,5, brokoli 2, karnabahar 2, Biber 2, Domates 2, Patlıcan 2, Salatalık 3, kabak 2, karalahana tanesi 2 lira. Fiyatlarımız makul. Vatandaşların alım gücü zayıf. Tanıdık müşterilerimiz var genelde onlar geliyor. Fiyatları da çok pahalı bulmuyorlar. Geçtiğimiz yıllara göre de fiyatlar daha iyi. Ürünleri getirdiğimiz yerde ürün bulamıyoruz burada da alan yok, elimizde kalıyor. Eski talep yok. Marketler çoğaldı. Pazara yönelen kalmadı. Her çeşit ürün ve tazeliği pazarlarda bulabilirler. Marketlerde 10-20 günlük ürünler satışa çıkar. Bizim tezgâhlarımız da öyle değil, bizde haftalık gelir”.

“MÜŞTERİ PAZARDAN ALMAYA YÖNLENDİRİLMELİ”

10 Yıllık Pazarcı Esnafı, Mustafa Tokmak;

“10 yıldır bu işi yapıyorum. Emekçi olarak arkadaşlarımızın yanında çalışıyorum. Yaz kış demeden Müşteriye daha iyisini getirebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ürünleri aldığımız yerde yağmur çamur olduğundan ürünlerin toplanma sıkıntısı oluyor, bu da fiyatlara yansıyor. Bu da fiyatlara yansıyor. Bizde müşterinin alım gücüne göre getirmeye çalışıyoruz. Ürünlerimiz kaliteli güzel. Müşteriyi pazardan almaya yönelttirmek lazım. Vatandaşlarımızın birçoğu marketten alıyor ama marketler 0,10 kuruşa kadar alıyor. Bizde öyle değil, 16 lira tutuyorsa 15 Lira alıyoruz, 17 Lira tutuyorsa 15 lira alıyoruz. Elimizden gelen ilgi ve alakayı gösteriyoruz. Vatandaşların Pazar yerine yönelmesini istiyoruz”

“PAZAR ATALARIMIZDAN GELEN BİR KÜLTÜR”

Pazarcı Esnafı, İsmail Dernek;

“Şu mevsime göre fiyatlar çok uygun. Portakal 1, mandalina 1,5, kivi 4, hurma 3 ve şu mevsimde çileğimiz 7 lira. Fiyatlarımız çok uygun. Marketler servis çıkarmışlar 3 kilo mandalina, 2 kilo muz alıyoruz bizi eve kadar götürüyor diyorlar. Haliyle vatandaşlarda markete yöneldiğinden Pazar esnafı iş yapamıyor. Ama marketlerde kuruşu kuruşuna alıyor. Pazar bizim atalarımızdan gelen bir kültürdür”

“DÜN ESNAF KEFALETİN SEÇİMİNDE BAŞKANI SEÇTİK KOYDUK BUNDAN SONRA BİZİ 4 SENE SONRA ARARLAR”

“PAZAR YERİ YAŞATILMALI”

“Bir nevi yazın buralar panayır yeri. Pazarda bulamadım diyebilecekleri hiçbir şey olmaz. Eskiden Pazar yerimizde terbiyesizlik yapan gençlerimiz vardı ama şimdi onlarda kalmadı. Onları içimizden hep soyutladık. İnsanlar kredi kartı seçeneği yüzünden marketlere yöneliyor ama onların marketten aldığı ürünleri biz tezgâhımızda bulundurmuyoruz. Biz o ürünleri 2. Ürün diye ayırırız. Onların sattığı 5 liralık ürünü biz 2 liraya satıyoruz. Vatandaşta marketten alırken ağzını açmıyor ama bize geldikleri zaman laf ediyorlar. Pazar yerini yok etmek için uğraşıyorlar ama inşallah bu olmayacak. Bilinçli müşterimiz çok. Markette ki rahatlık bizde yok. Vatandaşın parası olmasa burada herkes çocuğunun eline bir muz verir yâda başka bir şey ama marketten onu alıp çıksan kapıdan çıkarken adını hırsıza çıkarırlar. Şimdi burada bir çocuk ağlayacakta esnaflar o çocuğun eline meyve veremeyecek. Bizim kültürümüzde bu yok. Biz annemizden babamızdan bunu gördük. Bizleri yıldırıyorlar. Her şey para değil. Biz her kesime hitap ediyoruz. Zengini de geliyor, fakiri de geliyor. Pazar yeri herkesin bütçesine göre. Kimse pazarcıyla ilgilenmiyor”

“HALKIMIZ KREDİ KARTI YÜZÜNDEN MARKETLERE YÖNELİYOR”

Pazarcılar Başkanı, Hasan Ezentaş;

“Pazar yeri başkanlığı seçimimiz vardı ve başkanlığı kazandık. Görevimizi de en iyi şekilde yerine getireceğimize söz verdik. İnşallah Pazar yerimize seyyar esnaflarımıza daha güzel ve daha düzenli bir ortam sağlayacağımıza ben inanıyorum. Bende bir pazarcı esnafı olarak pazarcının çok fazla sorunları var. Bu zamana kadar bir şeyler yapılmaya çalışıldı ama tam anlamıyla gereken şeyler yapılmadı. En büyük sorunumuz Pazar yerimizin ısıtma sistemi yok çok soğuk. Kış ayında 3-4 ay esnaf perişan. Vatandaşta öyle. Pazar yeri kapanır da ısıtma sistemi gelirse çok güzel olacak”

“PAZARCI ESNAFIMIZI HER ZAMAN DESTEKLESİNLER VE ESNAFIMIZ HER ZAMAN VAR OLSUN”

“Fiyatlar bu sene olabildiğince ucuz. Benim 20-30 senelik esnaflık dönemimde fiyatların bu kadar düştüğünü ben görmedim. Yerinde ürün çok, piyasa durgun. Genelde halkımız kredi kartı yüzünden marketlere yöneliyor. Birkaç esnafımıza kart sistemi geldi. İlerleyen süreçte artık bütün pazarcı esnafımıza kart sistemi getireceğiz ve esnafımıza kolaylık sağlayacağız. Pazarcı esnafımızın ayakta durabilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Marketlerde bu ürünler kesinlikle yok. Hem fiyat konusundan hem de tazelik konusunda bulabilmeleri çok zor. Bizim sattığımız ürünlerin fiyatı markette 2 katı, hem de güzellikte yok. Hep 2. Sınıf ürünler”

“İŞLERİMİZİN DURGUN OLMASININ SEBEBİ VATANDAŞIN MARKETE YÖNELMESİ”

Pazarcı Esnafı, Ali Teke;

 “Yeşillik ürünler satıyoruz. Fiyatlarımız çok uygun. Yeşilliklerimizin fiyatları hepsi 1 lira. Havuçlarımız 2, ıspanak ve Pırasa hava şartlarından dolayı 3 lira, limon 3 Liradan başlıyor, turp, karalahana, Marul 2 lira. Kış ayında olmamız nedeniyle yeşilliğin fiyatları biraz yüksek. Vatandaşın alım gücü yok. Esnafta da para yok, vatandaşta da yok. Birde bizim işlerimizin durgun olmasının sebebi vatandaşın markete yönelmesi. Ama biz vatandaşlarımızı buraya Pazar yerine bekliyoruz”

“PAZAR GARİBAN DOSTU”

Pazarcı Esnafı, Nurettin Altun;

“62 yaşındayım, 50 yıldır pazarcılık yapıyorum. Genelde meyve satıyorum. Fiyatlar normal. Mandalina 3 kilosu 10, portakal 1,5, Elma 2,5, limon, Greyfurt 1,5, muz 6, Hurma ise 4 lira. Fiyatlar iyi. Parası olan alıyor. Maddi imkânları el veren çok alıyor, imkânı olmayanda az alıyor. Marketler bizi bitiriyor. Kart sistemi nedeniyle vatandaşlar markete yöneliyor. Pazar gariban dostu”

İŞTE BAZI SEBZE VE MEYVELERDE MARKET VE PAZAR FİYATLARI;

Armut Markette 4,95, Pazarda 3. Elma Markette 4,45, Pazarda 2. Erik Markette 5,95, Pazarda 4. Muz Markette 8,95, Pazarda 6. Çilek Markette 12,95, Pazarda 8. Nane Markette 1,25, Pazarda 0,50 Kuruş İle 1 Lira. Limon Markette 4,95, Pazarda 3. Pazı Markette 2,95, Pazarda 1,50.  Ispanak Markette 1,95, Pazarda 1. Soğan Markette 4,95, Pazarda 1, 25. Domates Markette 5,95, Pazarda 2.  Biber Markette 7,95, Pazarda 3. Dolmalık Biber Markette 5,95, Pazarda 4. Kırmızıbiber Markette 5,95, Pazarda 3. Kabak Markette 3,95, Pazarda 3. Karnabahar Markette 1,95, Pazarda 1,50.  Patlıcan Markette 4,95, Pazarda 1,50. Salatalık Markette 5,95, Pazarda 2. Patates Markette 1,95, Pazarda 1 Lira.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On