Mahalle bakkallarına sahip çıkalım

18 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
436 defa okundu.
Mahalle bakkallarına sahip çıkalım

Kırşehir’in bir zamanlar en büyük gözdesi olan mahalle bakkallarımız artık nerdeyse büyük hiper marketler karşısında yok olma noktasına geldi.

Mahalle bakkallarına sahip çıkalımMahalle bakkallarımıza sahip çıkmadığımız sürece de yok olmaya devam edecekler ve daha önce kara kaplı defterlere halkın parasının olmadığı yada memurların yaz tahtaya al ay sonunda diyerek yazdırdıkları o kara kara kaplı veresiye defterleri günümüzde neredeyse müzelerde görecek hale geldik.

Eskiden halkın alım gücü yokken çocuklarını bakkala ekmek almaya yada makarna salça lamaya gönderdiğimiz çocuklarımıza birde tembih ederdik bakkal amcana söylede deftere yazsın ay başında veririz diye bakkala gönderdiğimiz çocuklarımızda artık bakkalın ne olduğunu bilmiyor.

Şimdi bakkallar hiper marketler ve AVM’ler karşısında yok olmaya erimeye başladı mahalle bakkallarımıza sahip çıkmadığımız zaman yok olduğunda torunlarımızı çocuklarımızı göndereceğimiz bir bakkalımız kalmayacak.

Bizlerin aklında kalan küçüklüğümüzde tonton saçları dökülmüş gözünde gölüğü olan ve bakkal amca diye seslendiğimiz de masanın arkasında o gözlüklerinin arkasında buyur evladım ne istedin diyen o tonton bakkal amcalarımız kalmadı ve kalmayacak.

Bizler hafta sonları dahi olsa en azından büyük marketler yerine en basitinden makarna sigara ekmek gibi ihtiyaçlarımızın bir kısmını mahalle bakkallarımızdan yapa biliriz.
En azından evimizin bazı ihtiyaçlarımızı mahallemizin o köşe başlarında acaba bir müşterimiz olurmu bu gün siftah edebilir miyiz diye bekleyen o güler yüzlü ve içimizden olan bakkal amcalarımızdan alış veriş yaparak bir nebze olsun onlarında yüzünü güldürebiliriz.

Mahalle bakkallarımız yok olmaya başladı bir bir artık büyük marketlerle rekabet edemez hale geldiler çünkü sebebi belli onları bizler yok ediyoruz alışveriş yapmama.
Şimdi soruyorum şimdi sizlere her hangi bir market size veresiye yazar mı yazmaz bizce ama mahalle bakkalları öylemi değil hala mahalle bakkallarımızda alış veriş yapan insanlarımız var hala kara kaplı deftere veresiye yazan mahalle bakkallarımız var.

Gelin hep beraber yok olmaya yüz tutmuş mahalle bakkallarımızı yaşatalım yaşamak onlarında hakkı.

Büyük marketler bakkallara rakip yahut onlara alternatif yerler değildir zira kulvarları farklıdır bakkalların sözgelimi tek fonksiyonları alışveriş yapılan yer olması değildir bakkal, mahallenin bütün haberlerinin alındığı yer demektir aynı zamanda.

Çevrede olup bitenlerin nabzı burada ayaküstü sohbetlerde tutulur bir emlakçı gibidirler yeri geldiğinde etrafta hangi ev kiralık, hangi ev satılık onlardan sorulur “şu bizim ev kiralık” diye önce bakkala haber verilir mesela.

Bakkal çevredeki halkı tanıyan objektif bir gözdür biraz daha eskilere gidince kızını verecek babanın damat adayını bakkaldan sorduğuna rastlamak zor olmayacaktır.
Bakkal ile müşteriler arasındaki bağ, sadece alan-satan ilişkisinden ibaret değildir yani bakkal sadece müşteri olarak görmez alışverişe gelenleri.

Onlar birer tanıdık, ahbap, dost yahut komşudur bu bakımdan yalnızca malını pazarlamak isteyen bir tüccar değildir bakkal komşusuna, ahbabına malın iyisini vermek isteyen bir tanıdıktır.

Ticaret ahlakı devrededir yani “satılan mal geri alınmaz” ya da “veresiye teklif etmeyiniz” gibi son dönemin moda yazıları yoktur bu kültürün içinde maksat, “kimse mağdur olmasın” olunca ticaretin şekli de değişir işte.

Bakkallar sadece bir şeyler satan insanlar değildir bizim kültürümüzde her zaman nakit sahibi olduğundan mahallelinin dara düştüğünde borç istediği yerdir bakkal gün gelir kızını evlendirenlerin derdini dinler, gün gelir babası hasta olan kızı kimileri çocuğun karnesindeki kırıklardan bahseder, kimileri işte terfi edişini bakkal ile paylaşır.
Her gün işe ya da okula giderken görülen odur çünkü her sabah selam verip, selam alınan odur.

Hangi alışveriş merkezinin, marketler zincirinin sahibi gelip düğününüzde sevincinize ortak oldu? hangi hipermarketin sahibi cenazenizde üzüntünüzü paylaştı? ya da hangisini bir kez olsun gördünüz? hangisi hastanız olduğunda “geçmiş olsun” dedi.

Hangisi tebrik etti yeni işinizi yahut kazandığınız yeni okulu? hangisi ile bayramlaştınız bugüne kadar? hiç olmazsa bir “günaydın” dediler mi size? “babam akşama gelince parasını verecek” dediğinde çocuğunuzun kucağına iki ekmek verirler mi sizce? cevaplar olumsuz değil mi? onlar da sizden kazandıkları paralarla yaptıkları düğünlere davet etmiyorlar zaten sizi sizin sayenizde aldıkları arabaları, evleri için bir güler yüz bile göremiyorsunuz onlardan.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN