LSY SINAVINA SAYILI GÜNLER KALDI

9 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
397 defa okundu.
LSY SINAVINA SAYILI GÜNLER KALDI

13084332_9a2.5 Ay Öne Gerçekleşen YGS Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının Ardından Lisans Yetiştirme Sınavına Sayılı Günler Kaldı

2, 2.5 ay öne gerçekleşen YGS Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının ardından LYS Lisans Yetiştirme Sınavına sayılı günler kaldı 40 arena gazetesi olarak Lisans Yetiştirme Sınavına girecek lise son sınıf öğrencileri ile bir araya geldik.

Matematik Geometri Fizik Kimya Biyoloji Türk Edebiyatı Dil ve Anlatım gibi bir çok derslerden oluşan Lisans Yetiştirme Sınavı için öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz buluşmada onların heyecanlarını yatıştırmak için sohbetler eşliğinde zaman geçirdik.

Yaptığımız sohbetlerde öğrenciler;” Hepimiz için zorlu bir süreçti. Hemen hemen hepimizin büyük hedefleri var. Başaracağıma inanıyorum. YGS’ den sonra biraz daha rahatladık LYS’ de önemli ama YGS daha kafa yorucu bir mesele idi.

Sınav maratonunun bitmesine sayılı günler kaldı. Ailelerde” Mutlaka kazanmalısın” baskısının öğrencilerde sınav kaygısı oluşturuyor. Bu kaygı da ister istemez bizi olumsuz sonuçlara sürüklüyor.” dedi.

Öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz sohbetin ardından öğretmenlerin onlara olan tavsiyelerini dinledik verilen tavsiyelerde;” Elinizden geldiği ölçüde çalışmalarınızı sistemli sürdürün. Eksiklerinizi kapatın. Göreceksiniz, çalışmak sizleri rahatlatacak ve kaygı düzeyinizi azaltacaktır. Elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız, sınav kaygısı geliştirmemek için şimdiden “Hakkımda hayırlı olan neyse o olsun.” demeye başlayın lütfen.
Etrafınızdaki insanlarla, sınavı ve sonuçlarını konuşup durmayın. Sohbet edebileceğiniz milyonlarca konu var! Bugünden itibaren mümkünse sohbetlerinizin içeriğini değiştirmeye gayret edin!
Sınav olmadan sonuçlara odaklanmayın.
“Ya sınavı kazanırım ya da hayatım mahvolur, deneme sınavları istediğim gibi geçmedi sınavım da kötü geçecek, sınavda heyecanlanacağım.” türü sonuca endeksli düşünceler beyni kilitleyeceği gibi doğru akıl yürütmenizi de engeller.
“Sınava kadar strateji kazanmaya devam edeceğim, sınavda da elimden gelenin en iyisini yapacağım, sınav her şey demek değil, hayatta başka alternatifler olabilir.” tarzında iç diyalog geliştirmeniz sizleri psikolojik olarak rahatlatacaktır.
Sınavda başarılı olmak ilk amacınız olmalı ancak tek ve son amacınız asla olmamalı.
Sınava başladığınız zaman kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz. Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini unutmayın. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapın.
Sınavda dikkatinizi diri tutun. Okuduğunuzdan hiçbir şey anlamadığınızı hissettiğiniz an kalemi bırakın ya da her 30 dakikada bir 20-25 saniye sınava ara verin.
Sınav anında zorlandığınız her soruyu atlayın. Yapabildiklerinizi çözdükten sonra başa dönerek tekrar çöz yöntemi uygulayın.
Sınav sırasında alacağınız puanı düşünmeyin. Soruları yapın ve geçin!
Hedefleriniz ve hayalleriniz motivasyon kaynağı olmalı. Motive olamadığınız zaman gerçek

performansınızı ortaya koyamazsınız.
Ne kadar büyük ve güçlü hayalleriniz varsa, o kadar güçlü ve büyük işler başarırsınız.
Sınav öncesinde ve sınav esnasında olumsuz düşüncelere kapılmayın.
Sınav bitene kadar olumlu düşünün ve “başaracağım” duygusunu hiç söndürmeyin.
Unutmayın, hiçbir şey sizin ruhsal ve bedensel sağlığınızdan daha önemli değildir. Sınavlar sadece bilgi düzeyinizi ölçer, dört yanlış bir emeği götürmez. Girdiğiniz sınavlar, zeka veya kişiliklerin ispatlandığı bir alan değildir. Sınav başarınız ile kendi değerinizi eş tutmayın. Sınav sonucunuz ne olursa olsun, size uygun kariyer seçenekleri mutlaka vardır.” dedi.

Öğretmenlerin sınava girecek öğrencilere verdiği tavsiyeleri de dinledikten sonra gazetemiz olarak ziyaretimizi sonlandırdık.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN