Kuşlar Yeniden Seyfe’ye Döndü

21 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
346 defa okundu.

GÖÇMEN KUŞLAR, HAVALARIN ISINMASIYLA BİRLİKTE SEYFE GÖLÜ'NE DÖNMEYE BAŞLADI. (İHA/KIRŞEHİR-İHA)

“Göçmen Kuşlarından Birçoğu Seyfe Gölüne Geldi.”

Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Ömer Çetiner, düzelen hava şartları nedeni ile göçmen kuşların Seyfe Gölüne akın ettiğini söyledi.
Çetiner yaptığı açıklamada, “Göçmen kuşlarından birçoğu Seyfe Gölüne geldi. Yağışlar ise bizleri beklenenin üstünde mutlu etti. ”dedi.
187 Kuş türünü bünyesinde barındıran Seyfe; flamingo, toy, turna, pelikan, angıt gibi bir çok kuş türünü bünyesinde barındırması ile biliniyor. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Seyfe Gölü’nün önemini anlatan Ekoloji Dernek Başkanı Ömer Çetiner, “Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan Seyfe’nin en büyüğü Seyfe’de olmak üzere sıralanmış höyükler var. Endemik bitkileri barındırması nedeni ile de bölge büyük önem arz ediyor. Dünya üzerinde nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü de bünyesinde barındıran ender göllerden bir tanesi Seyfe.”diye konuştu.
Birinci derece sit alanı olan Seyfe Gölünün, Ramsar sözleşmesi ve tabiatı koruma alanı gibi önemli koruma kararı olan sulak alanlardan bir tanesidir diyen Çetiner, “Bölgede gezi amaçlı turlar foto safari, doğa yürüyüşü, piknik gibi, inceleme amaçlı turlar kuş gözlemi, biyolojik araştırma, toplantı ve brifingler yapılabilir” ifadelerini kullandı.
Seyfe Gölünün hayatta kalması için yapılması gerekenleri de anlatan Ömer Çetiner şunları söyledi: “Seyfe Havzasından alınan içme suları için alternatif yerler bulunarak bölgeden alınan sular durdurulmalı, bölgede uygulanan ÇATAK Projesi devam etmeli ve teşvik alanını üç bölüme ayrılarak göle yakın yerlerde teşvik oranı artırılmalı, derin kuyulardan alınan su miktarı kontrol altında tutularak, havzadaki su seviyesine göre su verilmeli ve mutlaka damlama sulama sistemine geçilmeli. Kalaba – Seyfe Pompaj Sulama Projesi ( İkinci Etap ) hızlandırılarak Seyfe Gölü civarına su verilmeli. Gölü izlemek için; Tanıtım Merkezi – Seyfe Höyük ve Badıllı – Gözlem Kulesi arasındaki yol ulaşılabilir hale getirilmeli.”

İHA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN