KUŞ CENNETİNİ YAĞMURLARDA KURTARAMADI

11 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3234 defa okundu.

kuş7-300x200
Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner, gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde
Yağan yağmurun kendilerini oldukça mutlu ettiğini söyledi.
Yağmurun gölün kurumasını geciktireceğini belirten Çetiner, “Fakat tekrar güneş açtığı zaman zeminde yağmurla biriken su buharlaşıyor. Bu nedenle yağmurun Seyfe’ye ilaç olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca gölden sürekli içme amaçlı su çekiliyor. Bu da göldeki su seviyesinin düşmesine neden oluyor” dedi.
Çetiner, yüzey sularının da yeterli gelmediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“Göl havzası yüzey suyuyla desteklenmediği için buradaki rezerv gün geçtikçe azalmaya devam ediyor. Çünkü gölümüzün tabanı çorak olduğu için tabandan su alıp veremiyor. Sadece yüzey sularıyla besleniyor. Göle Seyfe pınarından su girişi bitti denecek kadar az. Horla pınarından yine aynı şekilde az miktarda su giriyor. Geniş alan olduğu için buharlaşma nedeniyle su seviyesi çok çabuk düşüyor.”
Tamamen dolu olduğu dönemlerde 187 kuş türüne ev sahipliği yapan gölde, su seviyesi az olmasına rağmen flamingo, turna, angut, ördek ve diğer bazı kuş türleri gözlemleniyor.
Kuş cenneti, birinci derece doğal sit alanı olmasının yanında uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Türkiye’nin önemli doğal varlıkları arasında bulunuyor.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN