KUŞ CENNETİ SEYFE GÖLÜ TOZ CENNETİ OLMASIN!

29 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2413 defa okundu.
KUŞ CENNETİ SEYFE GÖLÜ TOZ CENNETİ OLMASIN!

TURNALAR SEYFE GÖLÜNÜ TERK ETMÝYOR SEYFE GÖLÜ DEÐERÝNE DEÐER KATILYOR

Kırşehir Kent Konseyi yazılı bir basın açıklaması yaparak Seyfe Gölü’nün son durumuna dikkat çekti, Kırşehir kamuoyundan Seyfe Gölü’nün kurtarılması adına destek istedi.

 

Kırşehir Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada Seyfe Gölü’nün RAMSAR alanı ilan edildiği, Kuş Cenneti olan Seyfe Gölü’nün Toz Cenneti olduğu ibaresi kullanılarak Seyfe Gölü’nün kurtarılmasına dikkat çekildiği ifade edildi.

Kent Konseyi Kırşehir kamuoyundan destek istediği yazılı açıklamasında şu açıklama ve taleplere yer verdi: “Sulak alanlar, yeryüzünün en üretken ve zengin ekosistemlerini oluşturmaktadır. Bu alanlar, yöre insanlarının ve ülkenin geneline geniş ölçüde hizmet veren oldukça karmaşık doğal sistemlerdir ve yeryüzünde başka hiçbir ekosistemle karıştırılmayacak ölçüde işlev ve değerlere sahiptir. Türkiye’deki uluslar arası öneme sahip 135 sulak alandan 14’ü  sulak alanların korunması ve sürdürülebilir kullanımını sağlamayı amaçlayan uluslar arası bir sözleşme olan RAMSAR alanı ilan edilmiştir. Bunlardan biriside Kırşehir ili sınırları içerisinde yer alan Seyfe Gölü’dür. Göçmen ve yerli kuşlar için birincil, organik maddeler bakımından oldukça zengin olan Seyfe Gölü, hem bünyesinde yaşayan organizmalar ve su kuşları açısından hem de yöre insanının geçimini sağlaması bakımından büyük öneme sahiptir.

Seyfe Gölü ile ilgili olarak gerek ulusal basında gerekse yerel basında son günlerde çıkan yazılarda ‘’ Kuş Cenneti Seyfe Gölü, Oldu Şimdi Toz Cenneti’’ vurgulaması yapılarak konunun önemine dikkat çekilmiştir.

Kırşehir Kent Konseyi de çevreye duyarlılık, kentin doğası, tarihi, kültürel mirası, turizm değerleri ve sosyo-ekonomik yaşantısı ile bütünleşecek nitelikteki stratejilerin belirlenmesi ve tanıtılmasını sağlamak ilkesinden hareketle, bünyesinde  Seyfe Gölü konusuna hakim kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan bir komisyon teşkil edilmiş ve 7 aylık çalışma sonucu Seyfe Gölü sulak alan hakkında genel bilgi , alandaki başlıca sorunlar ve olası çözüm önerilerini içeren SEYFE GÖLÜ SULAK ALAN DURUMU DEĞERLENDİRME RAPORU  hazırlanmış ve  04 Eylül 2015 tarihinde Güzler Parkı Temel Atma Töreni için Kırşehir’e gelen Orman ve Su İşleri Bakanımız Sn. Veysel Eroğlu’na ilgileriyle beraber elden takdim edilmiştir.

Bundan sonraki süreçte; konunun takibi bakımından, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanlarımıza, Sivil Toplum Örgütlerine ve Kırşehir Halkına büyük görevler düşmektedir. Bu konuda herkesin gerekli duyarlılığı göstereceğine inanmaktayız. Eğer bu duyarlılığı bugün gösteremezsek yarın Seyfe Gölü çöl olmaktan kurtulamayacaktır. Kırşehir olarak gerekli hassasiyeti tüm ilgililerin göstereceği temennisiyle saygılar sunuyoruz.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN