Kurdaki Artış Optik Sektörünü Olumsuz Etkiliyor

15 Ocak 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
105 defa okundu.
Kurdaki Artış Optik Sektörünü Olumsuz Etkiliyor

Kırşehirli Optik işletmecisi Habip Acar, döviz kurundaki artışın gözlük sektörüne büyük darbe vurduğunu söyledi. 

Gözlük sektöründeki ürünlerin ithal olduğunu ifade eden Acar, “Döviz yükseldiğinde ürün fiyatları da ciddi anlamda yükseliyor. Ekonomik olarak çok sıkıntılı bir süreçteyiz. Büyük kriz var. Şu an sektördeki en kötü dönemi yaşıyoruz. Kur ciddi anlamda bizi perişan etti. Gün günü tutmuyor. Firmalardan paramızla mal alamıyoruz. Çoğu firma sevkiyatlarını durdurdu. İleriki zamanda daha da sıkıntı olacak. Firmalar iflas bayrağını çekecek. Herkese Allah kolaylık versin, zor bir süreç.” diye konuştu.

Acar, Türkiye’deki üretimin yeterli olmadığını ve ürünlerin kalitesinin düşük olduğunu belirterek ürünlerin daha çok Uzak Doğu ve İtalya’dan geldiğini söyledi.

“İnsanlar artık ucuz ürünlere yöneliyor” 

Fiyat artışları nedeniyle vatandaşın da tedirgin olduğunu vurgulayan Acar, şunları söyledi:

 “Müşteri de tedirgin elindeki parayı harcamak istemiyor. Fiyatlar yükseldi. Cam fiyatlarında yüzde 30 ila yüzde 50 arasında zam geldi. Müşteri şu anda fiyat sorup gidiyor çünkü alacak gücü yok. Geçen yıla oranla satışlar yüzde 30 düştü. Şu an vatandaşa çerçeve değiştirmek lüks geliyor. Sadece camını değiştiriyorlar. Neyi, nerden kısabiliriz diye düşünüyorlar. İnsanlar artık sağlığını bile ikinci plana atıyor, ucuz ürünlere yöneliyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Gözlük optikçiden alınır”

Acar, internet satışlarının da optikçilere darbe vurduğunu belirterek, “Optikçi olarak internette gözlük satılması da bizi vurdu. Çünkü gözlük sağlıktır. Sağlık Bakanlığına bağlı olduğumuz için aslında internette gözlük satılması yasaktır. Fakat ne yazık ki satılıyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor. 1000 liranın üzerinde olan gözlüğü 250 liraya internetten alıyorlar. Böyle bir şey olamaz. Bilinen bir firmadan alındığı zaman sahte değil zannediyorlar. Gözlüğün sahte olup olmadığını anlamanın bir iki püf noktası var ama müşteri bunun anlayamaz. Gözlük optikçiden alınır. İlacı nasıl eczaneden alıyorsanız gözlüğü de optikçiden almalısınız.” şeklinde konuştu.

Piyasanın en büyük sıkıntısı sahte ürünler
Gözlük sektörünün büyük sıkıntılar yaşadığından da bahseden Acar, şu ifadeleri kullandı: “Sektörün en büyük sıkıntısı piyasada bulunan sahte ürünler. Bu sadece gözlük ve çerçeveyle sınırlı değil lens hatta lens solüsyonlarında bile sahte ürün piyasaya sürülebiliyor.”
Kadınların internet alışverişine yöneldiğini söyleyen Acar, internetten gözlük almanın doğru  olmadığını dile getirdi. 
Sahte gözlüklerin kadınlar tarafından tercih edildiğini söyleyen Acar, “O gözlüklerin UV ışınlarına karşı koruyucu bir özelliği bulunmuyor. O yüzden gözü bozabilme ihtimali var. Tüketiciler eğer internetten gözlük alacaksa güvenilir firmaları tercih etmeli.  Ama optik gözlük alacaklarsa gözlükçüyü tercih etsinler. Optik gözlüklerde gözlükçüyle tüketicinin birebir temas kurması gerekiyor” diye konuştu. 

Göz vücudun alarm merkezi
‘Göz vücudun alarm merkezi’ diyen Acar, “Karaciğer, böbrek ve kalp gibi organlarda bir problem olduğu zaman göze yansıma durumu söz konusu. Göz,  gerçekten vücudun aynası… Göz konforuna düşkün bir organ” ifadesini kullandı. 
Toplumda bilinçsiz bir gözlük kullanımının olduğuna dikkati çeken Acar, gözlük seçiminde ve kullanımında tüketicilerin daha hassas davranmasını tavsiye etti. 
Acar, “Yanlış bir gözlük kullanıyorsanız, göz numaranızın ilerlemesi durmuyorsa muhakkak  bir göz doktoruna daha sonra da gözlükçüye gitmeniz gerekiyor” dedi. 
Acar, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu kullanımının toplumda yaygınlaşması sebebiyle göz sağlığını tehdit eden birçok unsurun olduğunu kaydetti. 

Çocukların göz sağlığı çok önemli
Dükkânının bir bölümünü çocukların oynaması için oyun alanına çevirdiğini belirten Acar, özellikle çocukların göz sağlığına çok önem verdiklerine dikkati çekti. Acar, şu ifadeleri kullandı:  “Çocuğun gözünde kayma ya da göz tembelliği olabiliyor. Aileler bu konuda daha bilinçli olmalı. Acar de önemli bir faktör. Doktorun yazmış olduğu reçeteye uygun bir gözlük tercih edilmeli.”
Ailelerin çocuklarına karşı daha hassas ve dikkatli olması gerektiğini belirten Acar, “Çocuğun gözü bozuksa çocuk kesinlikle gözlük takmalı. Özellikle küçük kız çocukları estetik kaygı içerisine girip gözlük takmıyor ya da daha şık çerçevesi olan gözlükleri tercih ediyorlar. Önemli olan çocuğun göz sağlığı. Çocuklarının göz problemi olduğunu kabul etmeyen aileler var” ifadesine yer verdi. 
‘Çocuklar konusunda daha hassas olmalıyız’ diyen Acar, göz sağlığını ihmal etmemek gerektiğini de sözlerine ekledi. 
Sektörde çalışan çoğu kişinin bilgisiz olduğuna dikkati çeken Acar, sektörde birçok sıkıntının olduğunu söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

İlknur Öncü

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On