Kurbanlık Çok Para Yok

29 Temmuz 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
258 defa okundu.
Kurbanlık Çok Para Yok

Kurban Bayramına bir gün kala hayvan pazarlarında istenilen canlılık olmadı. Kırşehir canlı hayvan pazarına civardan hayvanlarını getiren besiciler, şu ana kadar işlerin iyi olmadığını söylediler. Fiyatların oldukça uygun olduğunu da belirten besiciler, umutlarını arife gününe bağladılar. Pazara gelen vatandaşların kurbanlık fiyatlarını sorup gittiğini belirten besiciler, insanların ekonomik durumunun kötü olduğu için kurban alamadığını söylediler
Küçükbaş hayvan besicisi İsmail Ermiş, satışların yok denecek kadar az olduğunu ve hayvanların ellerinde kalmasından korktuklarını ifade etti. Ermiş, bu yıl satışların az olmasının nedeninin pandemiden kaynaklandığını söyleyerek, “Pandemi sürecinden dolayı birçok kişi kurbanlık alamıyor. Vatandaşta para yok para olmadığı için kurban alamıyor. İnsanlar kurbanlık hayvanını aldıktan sonra satıcıda kalıyor ve bayram günü gelip kasaplara kestiriyordu. Bu hizmetin bu sene olmaması, alıcıları başka hayvan pazarlarına yöneltti” dedi.
BÜYÜKBAŞ HAYVANDA UMUTLAR ARİFE GÜNÜNE KALDI
Pazardaki büyükbaş hayvan besicileri de satışların bu sene çok az olduğunu belirttiler. İnsanların alım gücünün düştüğünü söyleyen büyükbaş hayvan besicileri, hayvanlarını yeniden evlerine götürmekten korktuklarını dile getirdiler. Besici Yılmaz Karataş, 4 gündür pazarda olduğunu ve bir tane bile hayvan satamadığından yakınarak, “Fiyatlar oldukça uygun. Fiyatlar, hayvanın kilosuna göre 7 bin ile 15 bin lira arasında değişiyor. Şu ana kadar buraya hayvan getiren besiciler umdukları işi yapamadılar” dedi.
Kuru Kalabalık
Remzi Atan ise bir ton samanın 600 yemin torbasının 100 TL olduğunu hatırlatarak, pazarda yaşanan yoğunluk için “Kuru kalabalık” dedi. Borsaya hayvan almak için gelen Kasım Ergül de bin TL’ye aldığı keçinin fiyatının geçen sene 900 olduğunu belirterek, hayvan fiyatlarındaki artıştan şikayetçi. İşsizliğin alım gücünü etkilediğini kaydeden Ergül, ekonomik krizin yaşamın her alanında kendini gösterdiğini söyledi.
Etin kilosundaki artışa değinen Engin Ataş, maliyetlerin her geçen gün arttığını ve bu yıl hayvan sayısının az olmasına rağmen kurbanlık satışlarının düşük olduğuna dikkati çekti. Bir koyunun kendilerine bin 400 ila bin 500 TL arasında bir maliyeti olduğunu ve bunun için nakliye ile besin masrafının olmadığını paylaşan Ataş, “2 haftadır buradayız, 14 tane satabildik. Bu yıl hem koronavirüsten ötürü hem de ekonomik kriz satışları ciddi anlamda etkiledi. İnsanlar geliyor, fiyat sorup gidiyor. Şu anda satıcılar, ellerinde kurbanlık kalmasın diye zararına veriyor. Besicilerin çoğu, zarar edilir diye kurbanlıklarını pazara getirmedi. Bu kurbanlıkları satamazsak, götürüp kasaba zararına vereceğiz” şeklinde konuştu.
Haber Didem Ceylan

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN