KURBANLIK ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

5 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
984 defa okundu.
KURBANLIK ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

kurbanlik_koc

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bu sene 24 -27 Eylül 2015 tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulundu.

 

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü  yetkilileri vatandaşların kurbanlık alırken hayvanda ilk olarak sağlık durumuna daha sonra ise kulak küpelerine bakılması gerektiğini vurguladı ve kulaklarında küpe olan hayvanları kurban seçmeleri konusunda uyardı.

Yapılan uyarıda Kulak Küpesi olan kurbanlığın Veteriner Hekim kontrolünden geçtiğinin göstergesi olduğu belirtildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kurban alacak vatandaşların sağlık yönünden dikkat etmesi gereken hususlar ise şöyle anlatıldı:

“Veteriner Sağlık Raporu veya menşei şahadetnamesi olmayan, küpesiz ve büyükbaş hayvan kimlik kartı bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı olan, hayvanların satın alınmaması gerekmektedir. Vatandaşlarımız hayvanların pasaportlarına bakarak kurbanlıklarını alabilirler. Pasaportlarda hayvanın yaşı ve aşısının yapılıp yapılmadığını da görebilirler. Hayvanların mutlaka şap aşısı yaptırılmış olması gerekiyor.

Kurbanlık Hayvanın Özellikleri.

Kurban üç cins hayvandan olur:

1- Koyun, keçi 2- Sığır, manda 3- Deve

Kurban olarak kesilecek hayvanlarda yaş olarak Keçinin bir (1) yaşında, koyunun bir (1) yaşını doldurmuş veya 6 aylık olup, bir (1) yaşındaki gibi gösterişli ve annesinin boyunda olması şarttır. Deve en az beş (5) yaşını, sığır ve mandanın ise en az iki (2) yaşını bitirmiş olması icap eder.

Büyükbaş hayvanlarda hayvanın 2 yaşını doldurduğunu anlamak için dişlerine bakabiliriz. İki (2) yaşına gelmiş büyükbaş hayvanların alt ortada bulunan iki (2) kesici süt dişi tamamen düşmüştür. Bu iki süt dişi düşmüş yada yerine kalıcı büyük kesici dişi çıkmış hayvanlar kurbanlık için uygundur. Alt ortada bulunan kesici süt dişi düşmemiş büyükbaş hayvanlar iki (2) yaşını doldurmamıştır.

Aşağıda kusurları bulunan hayvanlar kurbanlık için uygun değildir.

İcab eden yaşı doldurmamış, herhangi bir uzvu (bacak, kuyruk, boynuz v.b.) noksan olan veya sakatlığı olup kurban olmasına mani bir durumu olan hayvanlar asla alınmamalıdır. Bu durumlar şunlardır.

1. Bir veya iki gözü kör olan veya gözleri düğme gibi dışarı fırlamış veyahut da kör olduğuna açıkça delâlet eden gözlerinin beyaz olması.

2. Hastalık belirtileri hayvanın üzerinde açıkça görülecek şekilde hasta olması. Örneğin hayvanın şiddetli ateşe yakalanıp bu hastalığın onu otlamaktan alıkoyması ve onu iştahtan kesmesi veya etini bozan ve etinin sıhhatine tesir eden uyuz hastalığına yakalanması veyahut da vücudunla onun sıhhatine tesir eden derin bir yaranın olması gibi.

3. Sürüdeki sağlam hayvanlarla birlikte yürümesine veya onlara yetişmesine engel olacak şekilde topal olması.

4. Kemiklerinde ilik kalmayacak şekilde iyice zayıflamış olması.

5. Kesileceği yere gidemeyecek kadar yürümekten aciz olması.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN