KURBAN BAYRAMINDA HAYVAN BOLLUĞU

27 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
434 defa okundu.
KURBAN BAYRAMINDA HAYVAN BOLLUĞU

1227288_620x410

Kırşehir’de Kurban Bayramı İçin Hayvan Sayısının Fazla Olduğu Belirtildi

 

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde açıklamalarda bulunan Gıda Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’de kurban kesecek  vatandaşların kurbanlık hayvanlarda olması gereken  kriterler konusunda açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada:”

Kırşehir  tarım ve hayvancılık şehri  ve İlimizde bundan dolayı   Kurban Bayramı için hayvan sayısının fazlasıyla mevcut belirten İl Müdürümüz  Şahin, ” Türkiye’nin et ihtiyacının önemli bir kısmını Kırşehir’imiz sağlıyor. Yaklaşan kurban öncesi tüm hazırlıklarımızı tamamladık. İlimizde Kurban Bayramı için hayvan sayısı fazlasıyla bulunmaktadır.  Vatandaşımızın içi rahat olsun” dedi.

Aşılamalar yapıldı

Kurbanlık hayvanların aşılanması konusunda başlatılan çalışmaların sona erdiğini bildiren Şahin, “Kurbanlık hayvanların sağlığı önceliğimiz olduğu için her bir tanesinin şap aşılamalarını yaptık. Özellikle sevk edilecek besi hayvanlarının LDS aşılarının kurbandan en az 30 gün önce yapılması gerekiyor. Bunun için titiz çalışıştık. Sevk edilecek hayvanların denetimlerine kurbana kadar devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hayvan Sevki için önlemler alındı

Kurban bayramı için şehir dışına sevklerin yakında başlayacağını dile getiren Şahin, şunları söyledi:

“Normalde ülkemizin birçok kentine et temin ediyoruz. Doğal olarak kurban için talepler arttı. Bu kapsamda hayvan sevklerinde kullanılan araçların istenilen standarda ulaşması adına İl Müdürlüğümüzde bir hafta eğitim verdik. Sevk kamyonlarına hayvan refahı açısından uygunluk belgesi araç sahiplerine ise sürücü-bakıcı yetki belgesi verildi.”

Hayvanın özellikle küpeli olmasına dikkat edilmeli

Kurban bayramının 4 gün sürdüğünü hatırlatan İl Müdürümüz Şahin, “Bayram boyunca belirleyeceğimiz kurban kesim yerlerinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizin  görevlendireceği nöbetçi veterinerler sürekli denetim halinde olacak. Bayram bitene kadar bizim görevimiz bitmeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

Kurban alacak vatandaşların dikkatli olması gerektiğinin altını çizen  İl Müdürümüz Şahin, kesilecek kurbanlıklarda aranacak kriterlerin nasıl olması gerektiği konusunda bilgileri verdi:

Şahin; ” Kırşehirliler kurban alırken hayvanın özellikle küpeli olmasına dikkat etsin.  Bu küpe o hayvanın Bakanlığımız sistemine  kayıtlı olduğunun  göstergesidir. Küpesi bulunmayan, çok zayıf veya gebe olan, yeni doğum yapmış ya da yüksek ateşli olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış, bir veya iki gözü kör, kemiğinde ilik kalmayacak kadar zayıflamış, kesileceği yere gidemeyecek derecede topal, kulak veya kuyruğunun yarıdan fazlası kesilmiş veya kopmuş, boynuzunun çoğu kırılmış, memesi kesilmiş, yavrusunu emziremeyen, memesi kurumuş veya memelerinden birisi sütten kesilmiş olan koyun-keçi ile, ikisi sütten kesilmiş sığır-deve, dört ayağından biri kesilmiş olan hayvanlar kurban olmadığından satın alınmamalıdır.  Bu hayvanlar kurban olmazlar.    Yukarıda belirtilen kriterleri sağlamayan hayvanlar kurbanlık olamayacağından, kurbanlık hayvan seçimi yapılırken mutlaka ehil kişilerden destek alınmalıdır. Kurbanlık hayvan seçiminde sağlıklı hayvanın belirlenirken, hayvanın kafadan başlayarak gözle muayenesi yapılır. Yüzü, kulakları, boynuzları, ayakları, memeleri, kuyruğu ve tüm vücudu ayrıntılı olarak incelenir. Hayvanda aşırı zayıflık, halsizlik, körlük veya  genel görünüm olarak hastalık belirtisi bulunmamasına,  özen gösterilmelidir. Kurban Bayramında kesilecek kurbanlıklarda aranacak kriterler Diyanet İşleri Başkanlığının da belirttiği üzere “Koyun ve keçinin bir yıllığı kurban edilir. Ancak altı ayını doldurmuş olan kuzu annesinden ayırt edilemeyecek kadar gösterişli ve semiz ise kurban edilebilir. Oğlak için bu durum geçerli değildir. Sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşında olanı kurban edilir. Kurbanlık hayvan seçerken yaş tayini, hayvanın dişlerine bakılarak yapılır.  Kurbanlık olarak satın alınacak büyükbaş (Sığır) hayvan iki yaşını doldurmuş olmalıdır. Hayvanın yaşını hayvana ait pasaporttaki doğum tarihi ile Kurban Bayramı tarihi arasında geçen süreyi hesap ederek tespit edebiliriz. Sığır cinsi hayvanlarda ön kesici süt dişlerinin düşmüş kalıcı ön kesici dişlerin çıkması (Kapak atma, Çapa çıkarma) genel olarak iki yaşını doldurduğunun işaretidir. Kurban alırken bunlara dikkat edilmelidir. Bu vesile ile şimdiden tüm  vatandaşlarımızın, mesai arkadaşlarımızın ve ailelerinin Mübarek Kurban Bayramını tebrik eder, birlik ve beraberlik içinde  hayırlı bayramlar geçirmelerini  Yüce Rabbim’ den  dilerim.” İfadelerini kulandı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN