KURBAN BAYRAMINA GERİ SAYIMLAR BAŞLADI

24 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
229 defa okundu.
KURBAN BAYRAMINA GERİ SAYIMLAR BAŞLADI

270620161532241869941Kurban Bayramının Yaklaşmasıyla Birlikte Vatandaşın Heyecanı da Artıyor

Kurban Bayramına 19 günün kalmasıyla hazırlıklarda başladı. Bayramlıklar şimdiden alınıyor. Çocukların yüzü gülüyor. Maaşların erken alınacağı duyan vatandaş bayramın daha güzel geçeceğini düşünüyor. Bu konuyla ilgili 40 Arena Gazetesi olarak vatandaşla röportaj yaptık. Yaptığımız röportajda:” Bayram geliyor çok mutluyuz. İzinlerimizi en güzel şekilde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Kırşehir’in nüfusu daha da artacak bu bayram nedeniyle. Herkes tatilini en güzel şekilde değerlendirecek inşallah. Maaşlarımız fazla ve erken yatması bayram sevincimizi ikiye katladı. Oğlumu ve torunlarımı 6 aydır görmüyordum bu bayram gelecekler inşallah. Bayramda en çok çocuklar seviniyor. Bayramın gelmesi bayramlıkların alınmayı demektir. Yeni giysilerini başucuna koyup uyuyan çocukların mutluluklarını şimdiden göre biliyorum. Bu bayramda annesi babası olmayan yetimhanedeki çocukları da unutmayalım lütfen. En çok onların ihtiyacı var sevilmeye, ilgi görmeye, yeni kıyafetlere onları bu bayram yalnız bırakmayalım. İhtiyacı olanlara yardım edelim unutmayalım bencil olmayalım. Bu bayram herkes mutlu olsun yüzünden gülücükler eksik olmasın.” İfadesini kullandı.

Kurban Bayramında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban etini hemen tüketmeyin…

Kurban etinin kesildikten hemen sonra tüketilmesinin sindirimi zorlaştırdığını ve kesinlikle hemen pişirilerek yenmemesi gerektiğini belirten Doğru, kesilen hayvan etinin ölüm katılığı nedeniyle kesildikten sonra en az 1 gün buzdolabında bekletildikten sonra pişirilmesinin daha doğru olduğunu belirtiyor. Özellikle mide ve barsak rahatsızlıkları olan kişilerin dikkat etmesi gerektiği bir konu olduğunu söyleyen Doğru, buzluktan çıkarılan etlerin, buzlarının çözülmesi için açık havada, oda sıcaklığında ya da kalorifer üstünde bekletilmelerinin yanlış olduğunu, doğru olanın akan suyun altında veya buzdolabında çözünmesinin olacağını vurguluyor. Açık havada, oda sıcaklığında veya kalorifer üzerinde çözünen etlerin bakteri ürettiğinin ve bu durumun besin zehirlenmesine yol açabileceğinin altını çizen Doğru, çözünmüş etlerin ise asla tekrar buzdolabına konulmaması için uyarıda bulunuyor.

Kurban eti nasıl saklanmalıdır?

Et ve et ürünleri çabuk bozulma riski taşır. Özellikle donmuş etlerin çözdürülüp, tekrar dondurulmaları birtakım mikroorganizmaların üremesine imkân sağlar. Bu nedenle çözdürülen et tekrar dondurulmamalı, hemen pişirilmelidir.” diyen Doğru, en sağlıklı yöntemin kurban etlerinin bir yemeklik olacak kadar küçük parçalar halinde buzdolabında poşetlerde saklanması ve kısa sürede tüketilmesi olduğunu belirtiyor.

Fazla et yenmesi vücuda ne gibi zararlar verir?

Etin içeriğinde; doymuş yağları bulundurması sebebi ile aşırı miktarlarda tüketilmesi kan yağlarının yükselmesine bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilir.  Et, sindirimi zor olan bir besindir. Bu nedenle de fazla miktarda et tüketimi sindirimi güçleştireceğinden mide problemi olan kişilerin yedikleri et miktarına dikkat etmeleri daha uygundur. Etin kavurma ve kızartma yöntemi ile pişirilerek yenilmesi mide asidini arttırarak kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olacaktır.

Kırmızı et aşırı tüketilmesi halinde, vücutta fazla demir yüklenmesine ve fazla demir oranı da vücuttaki kalsiyumun idrarla birlikte atılmasına neden olacaktır. Yine aşırı et tüketilmesi, şişmanlık, insülin ve metabolizma dengesini bozacağından diyabet de gözlenebilmektedir.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN